توافقنامه جمعه خوب ایرلند شمالی: 25 سال پیش سیاستمداران به توافق صلح دست یافتند. اکنون دوباره تحت فشار است


بلفاست، ایرلند شمالی
CNN

یک نظافت پزشکی قانونی در مورد راهروهای ساختمان قلعه در املاک استورمونت وجود دارد – اکنون ساختمان وزارت دادگستری در بلفاست، خارج از “اتاقی که در آن اتفاق افتاد”.

این اولین باری است که وارد اتاقی می‌شوم که ۲۵ سال پیش، توافق جمعه خوب در حالی که تنش‌ها جای خود را به تشویق می‌دادند، به وجود آمد، که نشان‌دهنده پایان سال‌ها مذاکرات پر پیچ و خم و آغاز صلح ایرلند شمالی بود.

من در آن شب 9/10 آوریل 1998 بیرون ساختمان بودم. حوالی نیمه شب، ضرب الاجل آزمایشی تعیین شده توسط سناتور جورج میچل، میانجی مذاکرات آمریکا، فرستاده رئیس جمهور بیل کلینتون، زمین شروع به یخ زدن کرد. علف های اسفنجی زیر پا شکننده شدند.

گرمای امید فروکش کرد، سرما در استخوان نشست. روزنامه هایی که هنوز در دست بودند آن را «روز سرنوشت» اعلام کردند. تیتر بنر قرمز آن نسخه 9 آوریل تلگراف بلفاست، «زمان تاریخی برای ایرلند شمالی» بود.

این بود، و تا آن لحظه یک سواری طولانی و وحشتناک بود.

چیزی که در اواخر دهه 1960 به عنوان یک کمپین برای برابری و عدالت توسط جامعه کاتولیک آغاز شد و با نیروی پلیس عمدتاً پروتستان به شدت برخورد کرد و به زشت ترین درگیری فرقه ای اروپا در یک نسل تبدیل شد.

کاتولیک پروتستان را کشت، پروتستان کاتولیک را کشت. سربازان بریتانیایی از سرزمین اصلی هجوم آوردند و به زودی درگیر رویارویی مرگبار شدند. سه دهه بمباران و تیراندازی وحشیانه و بی رحمانه به دنبال داشت که بیش از 3500 نفر کشته شدند.

شاهدان وحشی گری سال های اولیه، دومین شهر ایرلند شمالی را شبیه به لندن در جریان حمله رعد اسا جنگ جهانی دوم توصیف کردند.

معترضان در خیابان های دری در یکشنبه خونین سال 1972 زمانی که ارتش بریتانیا 13 غیرنظامی را به ضرب گلوله کشت.

لندندری/دری – که این روزها گاهی اوقات «شهر سکته مغزی» نامیده می‌شود، در اشاره‌ای طنزآمیز به هویت شکافته‌اش، ناسیونالیست‌های طرفدار ایرلند که آن را دری می‌خوانند، اتحادیه‌های طرفدار بریتانیا آن را لندندری می‌خوانند – مظهر عمق رنج و خشم بود.

در «یکشنبه خونین» در 30 ژانویه 1972، چتربازان بریتانیایی 13 غیرمسلح را به ضرب گلوله کشتند و چهار ماه بعد یک نفر دیگر جان باخت. با گذشت بیش از 26 سال از مذاکرات صلح، آن رویداد دلخراش و بسیاری از جنایات دیگر زخم های باز باقی ماند.

در گفتگوهای استورمونت، مردان مسلحی که از همه طرف به سیاستمداران تبدیل شده بودند، نفوذ لازم برای خاموش کردن سلاح ها در جوامع خود را داشتند، اما دستان آنها نیز خون بود.

مصالحه لازم بود نه بخشش: از نظر برخی، رهبران بریتانیا و ایرلند، تونی بلر و برتی آهرن نیز به طور غیرمستقیم مقصر بودند – دولت بریتانیا به دلیل مسئولیتش در مورد یکشنبه خونین از جمله دیگران، در حالی که وفاداران معتقد بودند دولت ایرلند مخفیانه از آن حمایت می کند. از جمهوری اسلامی ایران

“طرفین آماده تایید طرح راه آینده” یکی دیگر از تیترهای روزنامه در آستانه توافق بود، اما پشت درهای بسته اتاق جلسه طبقه دوم آرامش کمی وجود داشت، میچل نگران بود که مذاکرات ممکن است به هم بخورد.

چند روز بعد در مصاحبه ای ترفند خود را برای مذاکرات موفق به من گفت. او گفت: «هر دو طرف را به این باور برسانید که می‌توان راه‌حلی داشت.» سپس «برای آنها ضرب‌الاجل تعیین کنید» و امیدواریم که امتیازات لازم برای انجام معامله را بدهند.

اما در نیمه شب 9 آوریل، هنوز این اتفاق نیفتاده بود.

بیرون ما خبرنگاران هیچ اطلاعی نداشتیم که در اتاق گفتگو چه خبر است. در واقع این فقط یک اتاق نبود، بلکه مجموعه ای از راهروها بود که در چندین جهت حفر شده بودند، درهای دفاتر کوچک که دیوارها را پر کرده بودند. در داخل بسیاری از آن فضاهای کوچک، جناح‌های مخالف به طور جداگانه پیش‌نویس‌های متعددی از توافق‌نامه در حال تکامل را دریافت می‌کردند.

پنج سال قبل از آن، بیرون خیابان داونینگ 10 در لندن ایستاده بودم که جان میجر، نخست وزیر وقت بریتانیا و همتای ایرلندی اش تائوس، آلبرت رینولدز، اواخر بعد از ظهر بیرون آمدند تا «اعلامیه داونینگ استریت» را اعلام کنند.

وقتی توافق جمعه خوب امضا شد، هیچ کدام در مقام عالی نبودند، اما سازش تاریخی آنها روند صلح را به حرکت درآورد و من را همان روز بعد به ایرلند شمالی فرستاد.

در قلب آن مفهومی بود که DSD، همانطور که شناخته شده بود، حق ایرلندی ها بود که مشکلات خود را با “رضایت متقابل”، شمال و جنوب حل کنند. میجر اظهار داشت که دولت بریتانیا “هیچ منفعت استراتژیک یا اقتصادی خودخواهانه در ایرلند شمالی” ندارد. این لحظه آبخیز بود.

اما با فرود در فرودگاه بین‌المللی آلدرگروو بلفاست که در روزهای آینده با گشت‌های امنیتی ارتش بریتانیا و ایست‌های بازرسی سیار کنار جاده‌ای مواجه شد، واضح بود که کلماتی که در وست مینستر به قدری شیوا بیان می‌شوند ممکن است بر باد وحشی ایرلندی بپیوندند. و هرگز ریشه ندارن

یک تیم CNN در امتداد مرز با جمهوری ایرلند وارد به اصطلاح “کشور راهزنان” شد، جایی که ارتش جمهوری خواه ایرلند (IRA) علائم هشدار دهنده بزرگی روی تیرهای تلگراف داشت، مانند علائم جاده ای “مردان در حال کار” – اما به جای شکلی که انبوهی از خاک را با بیل پر می کرد، داخل مثلث قرمز تصویر یک مرد مسلح بود و کلمات “تک تیرانداز در حال کار” به طرز تهدیدآمیزی زیر آن نقاشی شده بود.

ما از شهرهای مرزی مانند نیوتن همیلتون بازدید کردیم که هنوز به شدت توسط “حلقه های فولادی” محافظت می شد – موانع سخت و حصارهای بلند که از پایگاه های پلیس در برابر حملات موشکی و تیراندازی محافظت می کرد.

پس از اعلامیه داونینگ استریت، ایرلند شمالی همچنان در جنگ احساس می‌کرد، اما به آرامی این تغییر را می‌دیدم و با سیاستمدارانی که آن را اعمال می‌کردند ملاقات می‌کردم.

دیوید تریمبل از حزب اتحادیه اولستر (دوم سمت چپ) در جریان مذاکرات صلح با گری آدامز (راست)، مارتین مک گینس (دوم سمت راست) و گری کلی، از سین فین گپ می زند.

حزب سوسیال دموکرات و لیبرال (SDLP) که توسط بسیاری به عنوان حامیان نرم‌تر ناسیونالیسم ایرلندی شناخته می‌شود، توسط جان هیوم، نماینده مجلس رهبری می‌شد. مردی صمیمی و صمیمی که هر چقدر هم که یک روزنامه نگار ناآگاه ظاهر شود، همیشه برای توضیح دادن وقت می گذاشت. صبر او مقدس بود.

در گوشه مقابل، دیوید تریمبل، نماینده و وکیل حزب اتحادیه اولستر (UUP) قرار داشت: با اعتماد به نفس، باهوش، گاهی اوقات کمی بی رحم، و با دلیل موجه – کمی عصبی از مصالحه ای که انجام می داد.

هر دو مرد نقش بزرگی در ایجاد صلح ایفا کردند، هر دو جایزه صلح نوبل را به خاطر دستاورد خود در جمعه خوب دریافت کردند، و هر دو در نهایت در پای صندوق های رای توسط رای دهندگان خود مجازات شدند، که پس از رسیدن به صلح، به احزاب تندرو در هر طرف هجوم آوردند. تقسیم کنید

این که اکثر مردم خواهان صلح بودند، با حمایت از آتش بس که توسط شبه نظامیان وفادار و جمهوری خواه فراخوانده شد، به شدت نشان داده شد.

یک کامیون بمب گذاری شده ارتش جمهوری اسلامی ایران در میان برج های شیشه ای توسعه درخشان Canary Wharf لندن در سال 1996 پنجره ها را در شعاع نیم مایلی منفجر کرد و دو نفر را کشت و بیش از 100 نفر را مجروح کرد.

ارتش جمهوری اسلامی ایران برای اولین بار در آگوست 1994، فرماندهی مشترک وفادار دو ماه بعد، آتش بس را اعلام کرد. آنها نتوانستند، با راه اندازی مجموعه ای از “نمایش های دیدنی” در سرزمین اصلی بریتانیا توسط IRA برای جلب توجه دولت. یک کامیون بمب گذاری شده در میان برج های شیشه ای توسعه درخشان Canary Wharf لندن در سال 1996 پنجره ها را در شعاع نیم مایلی منفجر کرد و دو نفر را کشت و بیش از 100 نفر را مجروح کرد.

در فوریه 1996 شاهد عواقب انفجار آخرین بمب ارتش جمهوری اسلامی ایران در لندن بودم. بر اثر انفجار زودهنگام بمب در اتوبوسی در مرکز لندن، داوطلب ارتش جمهوری اسلامی که حامل آن بود جان باخت و هشت نفر مجروح شدند.

واقعیت این بود که در این مرحله از درگیری، IRA و شبه‌نظامیان وفادار چنان تحت نفوذ سرویس‌های اطلاعاتی بریتانیا قرار گرفته بودند که تداوم حملات با سرعتی برای برآورده کردن خواسته‌هایشان تقریباً غیرممکن می‌دانستند.

هنگامی که IRA آتش بس بعدی خود را در سال بعد اعلام کرد، من در خارج از دفتر سین فین در خیابان عمدتاً کاتولیک فالز در بلفاست بودم، با غرق شدن سخنان خبرخوان صدای تشویق ها بلند شد. فرصتی دیگر برای پایان دادن به خشونت.

بدون افراد مسلح، گفتگوها چیزی نبود.

جری آدامز، رهبر شین فین و دوست نزدیکش مارتین مک گینس، که در آن زمان قانونگذاران تثبیت شده (غایب) وست مینستر بودند، همچنان مدعی بودند که آنها مناصب رهبری در داخل IRA را انکار می کردند، در نهایت اجازه حضور در مذاکرات را پیدا کردند.

آنها اغلب دیده می‌شدند که مذاکرات در استورمونت را برای یک درگیری بیرون ترک می‌کنند، زیرا می‌دانستند تنها راه فرار از حشرات استراق سمع این است که در باغ‌های کوچک قدم بزنند و حرکات بعدی خود را با یکدیگر زمزمه کنند.

بنابراین، آن شب سرد 9 آوریل بود. آدامز و مک گینس دوباره از ساختمان مذاکرات بیرون آمدند، شاید برای تئاتر، شاید برای هوای تازه، شاید برای تثبیت اعصاب خود یا به هم زدن اعصاب دیگر مذاکره کنندگان.

مطمئناً نمی‌توانستیم معنی را بخوانیم، و بنابراین دقایقی بعد از نیمه‌شب تبدیل به ساعت شد. انگشتان پا یخ زدند، انگشتان بی حس شدند. و سپس بلر و آهرن آمدند، بیانیه هایی صادر شد، مصاحبه های تلویزیونی انجام شد. یک معامله انجام شد، صلح واقعی بود، همه چیز تمام شد.

قسمت بعدی در تاریخ پر پیچ و خم ایرلند شمالی آغاز شده بود. بعدازظهر آن روز، یکی از دیوارهای صلح بلفاست را تماشا کردم که در حال گسترش بود.

اکنون به بلفاست برگشته‌ایم، دیوارهای صلح هنوز آنجا هستند و جوامع را از هم جدا می‌کنند، حتی بلندتر و بلندتر از 25 سال پیش.

تفاوت بزرگ امروز این است که اتوبوس‌های تور دو طبقه توقف می‌کنند، ده‌ها مسافر شاد را که نام و پیام‌هایشان را روی بتن می‌نویسند، بیرون می‌آورند، قبل از اینکه دوباره سوار شوند، تجربه‌شان در بلفاست کمی کامل‌تر است.

با توجه به تعلیق مجمع تقسیم قدرت در ایرلند شمالی در بحبوحه تنش های پس از برگزیت، و افزایش اخیر خشونت ها در این استان، توافق صلح دوباره تحت فشار قرار گرفته است. با وجود این چالش‌ها، توافقی که در آن شب معروف در سال 1998 منعقد شد، همچنان تفاوت‌های واقعی ایجاد می‌کند: در 25 سال دیگر، زمانی که گردشگران امروزی فرزندان خود را برمی‌گردانند، ممکن است بتوانند بگویند: «ببین، جایی که دیوار قبلا بودن.”