یلن: “پیش بینی رکود” در اقتصاد ایالات متحده نیست


مینیاپولیس
CNN

جانت یلن، وزیر خزانه داری ایالات متحده گفت که معتقد است اقتصاد آمریکا قوی است و سیستم بانکی آن علیرغم برخی آشفتگی های اخیر در بین موسسات مالی منطقه ای انعطاف پذیر است.

یلن در یک کنفرانس مطبوعاتی سه شنبه پیش از نشست های بهاری بانک جهانی گفت: «در این مرحله من واقعاً شواهدی ندیده ام که حاکی از انقباض اعتبار باشد، اگرچه این احتمال وجود دارد. من معتقدم سیستم بانکی ما قوی و انعطاف پذیر است. دارای سرمایه و نقدینگی قوی است.»

او با اشاره به ایجاد شغل قوی، تعدیل تورم و مخارج مصرف کننده قوی، افزود که “اقتصاد ایالات متحده به وضوح عملکرد فوق العاده خوبی دارد.”

او گفت: «بنابراین من رکود در اقتصاد را پیش‌بینی نمی‌کنم، اگرچه البته این یک ریسک باقی می‌ماند.

او گفت که اقتصاد جهانی در وضعیت بهتری از آنچه بسیاری انتظار داشتند، باقی می ماند.

“[During the G20 meeting in February]یلن گفت، من گفتم که اقتصاد جهانی در وضعیت بهتری نسبت به پیش‌بینی‌های بسیاری قرار دارد. “این تصویر اساسی تا حد زیادی بدون تغییر باقی مانده است.”

به نظر می رسد ارزیابی او از چشم انداز جهانی بهتر از ارزیابی صندوق بین المللی پول است که روز سه شنبه پیش بینی خود را به دلیل نوسانات بازار مالی کاهش داد.

صندوق بین‌المللی پول اکنون پیش‌بینی می‌کند رشد اقتصادی از 3.4 درصد در سال 2022 به 2.8 درصد در سال 2023 کاهش یابد. برآورد آن در ژانویه 2.9 درصد در سال جاری بود.

ماه گذشته، جنجال ها در بخش مالی پس از افزایش یافت فروپاشی دو بانک منطقه ای ایالات متحده، بانک سیلیکون ولی و بانک سیگنچر، و غول بانکداری جهانی Credit Suisse قبل از ادغام با رقیب UBS در آستانه سقوط قرار گرفتند.

این سازمان در آخرین گزارش خود اعلام کرد: «نااطمینانی زیاد است و تا زمانی که بخش مالی ناآرام باقی بماند، موازنه ریسک‌ها به شدت به سمت نزولی تغییر کرده است».

خزانه داری ایالات متحده، همراه با فدرال رزرو و شرکت بیمه سپرده فدرال، پس از ورشکستگی بانک های منطقه ای، مداخله کردند تا اطمینان حاصل شود که مشتریان بانک می توانند به تمام پول خود دسترسی داشته باشند و سعی در جلوگیری از فرار بانک ها در آینده داشته باشند.

یلن در آن زمان گفت که “اقدامات قاطع و قاطع” انجام شده به تثبیت وضعیت کمک کرد و افزود که “سیستم بانکی ایالات متحده همچنان سالم است.”

بر اساس گزارش جهانی ثبات مالی صندوق بین‌المللی پول که روز سه‌شنبه منتشر شد، با این حال، ظهور استرس در بازارهای مالی در زمان ناپایداری برای بانک‌های مرکزی رخ می‌دهد.

بر اساس این گزارش، این آشفتگی «وظیفه بانک‌های مرکزی را در زمانی که فشارهای تورمی پایدارتر از حد انتظار است، پیچیده‌تر می‌کند». “اگر فشارهای مالی به طور قابل توجهی تشدید شود و سلامت سیستم مالی را در میان تورم بالا تهدید کند، ممکن است مبادلات بین تورم و اهداف ثبات مالی ظاهر شود.”

در ایالات متحده، فدرال رزرو در تلاش یک ساله برای کاهش بالاترین تورم مشاهده شده در چهار دهه اخیر است.

تورم در ماه های اخیر تعدیل شده است. با این حال، آشفتگی بانکی، همراه با عوامل کلان اقتصادی جهانی و داخلی – از جمله جنگ مداوم روسیه در اوکراین و فقدان توافق در مورد محدودیت بدهی ایالات متحده – عدم اطمینان در مورد ثبات اقتصادی آینده را افزایش می دهد.

در ژانویه، وزارت خزانه‌داری «اقدامات فوق‌العاده‌ای» انجام داد که به دولت ایالات متحده اجازه می‌دهد به پرداخت صورت حساب‌های خود ادامه دهد. با این حال، اقتصاددانان و دولت تخمین زده‌اند که این تلاش‌ها به‌عنوان یک توقف عمل می‌کنند و ممکن است در اوایل تابستان امسال نکول رخ دهد.

یلن بارها بر اقدامات کنگره برای رفع سقف وام فشار آورده است.

یلن در اظهارات خود در روز سه شنبه همچنین متعهد شد که حمایت اقتصادی و بشردوستانه خود را از اوکراین ادامه دهد، زیرا این کشور همچنان به دفاع از خود در برابر تهاجم روسیه ادامه می دهد.

او گفت: «اگر جنگ ادامه پیدا کند، ما باید به همکاری با شرکای خود برای ارائه پشتیبانی مورد نیاز اوکراین ادامه دهیم، و ما متعهد به انجام آن هستیم».

– جولیا هوروویتز از CNN در این گزارش مشارکت داشت.