لیلیا پاتریشیا کاردوزو، فعال کلمبیایی با اسید مورد حمله قرار گرفتCNN

به گفته شورای شهر کلمبیا، پلیس کلمبیا در حال بررسی یک اسیدپاشی است که علیه یک فعال حقوق بشر به نام لیلیا پاتریشیا کاردوزو در منطقه بویاکا در شمال غربی این کشور انجام شده است.

کاردوزو مدیر یک سازمان غیردولتی حقوق زنان به نام Plataforma Feminista Boyacense (پلتفورم فمینیستی Boyacense) است که برای پایان دادن به آزار خانگی، خشونت جنسیتی و تبعیض، از جمله نجات قربانیان از دست سوء استفاده کنندگان تلاش می کند.

روز دوشنبه، یک مهاجم ناشناس در حالی که کاردوزو در حال قدم زدن در پارک بود، یک ماده شیمیایی به سمت او پرتاب کرد. سخنگوی سازمان غیردولتی در فیس بوک نوشت: کاردوزو که هنوز تحت نظر پزشکی است، از ناحیه سمت چپ صورتش آسیب دید.

بیمارستان دانشگاه سان رافائل دتونجا گفت که ماده شیمیایی پرتاب شده به کاردوزو 4 درصد از بدن او از جمله صورت و قفسه سینه او را تحت تأثیر قرار داده است.

کاردوزو از سال 2022 هدف تهدیدهای مرگ قرار گرفته است، که باعث شد یگان حفاظت ملی کشور در سپتامبر گذشته پروتکل ایمنی را برای محافظت از او تصویب کند.

اما پلتفرم فمینیستی Boyacense مقامات محلی تونجا را متهم کرده است که کاردوزو را با فعال کردن بسیار آهسته پروتکل ایمنی در معرض دید قرار داده اند.

شهردار تونجا، آلخاندرو فونمه، گفت که این پروتکل در اواخر 14 فوریه به دلیل کمبود بودجه اجرا شد.

پلیس محلی در حال بررسی این حادثه و شناسایی مهاجم است که با اتهام زن کشی مواجه است.

زنان و مدافعان حقوق بشر به ویژه در کلمبیا در معرض خطر هستند. بر اساس گزارش دادستانی کل کلمبیا، در سال 2022، 614 مورد زن کشی گزارش شده است.

بر اساس گزارش دیده بان حقوق بشر، از سال 2016، بیش از 500 فعال حقوق بشر در این کشور کشته شده اند و این کشور را به یکی از مرگبارترین کشورها برای مدافعان حقوق بشر در سراسر جهان تبدیل کرده است.