گروه‌های حقوق بشری می‌گویند در حالی که تهران به دنبال ایجاد ترس در معترضان ضد رژیم است، اعدام‌ها در ایران ۷۵ درصد افزایش یافته است.CNN

طبق گفته گروه‌های حقوق بشری که می‌گویند این افزایش نشان‌دهنده تلاش تهران برای «القای ترس» در میان معترضان ضد رژیم، ایران در سال گذشته حداقل 582 نفر را اعدام کرد که 75 درصد افزایش نسبت به سال قبل را نشان می‌دهد.

بر اساس گزارشی که روز پنجشنبه توسط گروه های حقوق بشر ایران (IHR) مستقر در نروژ و گروه های با هم علیه مجازات اعدام (ECPM) مستقر در فرانسه منتشر شد، این بالاترین تعداد اعدام ها در جمهوری اسلامی از سال 2015 بود.

در این گزارش آمده است که اکثریت قریب به اتفاق اعدام ها – حداقل 544 نفر – مربوط به افراد متهم به قتل و جرایم مرتبط با مواد مخدر بوده است. این سازمان افزود که تقریباً 90 درصد از اعدام‌هایی که ثبت کرده توسط مقامات ایرانی اعلام نشده و برخی به صورت مخفیانه انجام شده است.

این دو گروه حقوق بشری اعلام کردند که این افزایش تلاش تهران برای ترساندن معترضان و جلوگیری از مخالفت‌ها، پس از قیام سراسری که با مرگ مهسا امینی 22 ساله در سپتامبر گذشته آغاز شد، بود.

در این گزارش آمده است: «مقامات ایران نشان دادند که مجازات اعدام برای القای هراس جامعه برای حفظ قدرت چقدر حیاتی است».

مقامات ایرانی با زور وحشیانه، دستگیری‌های دسته جمعی و محاکمه‌های ساختگی عجولانه به اعتراضات پاسخ داده‌اند که محکومیت شدید جهانی و تحریم‌های ایالات متحده را به دنبال داشته است.

در این گزارش 15 اعدام با اتهامات مبهم «دشمنی با خدا» و «فساد فی الارض» انجام شده است.

محسن شکاری – بنابر گزارش‌ها اولین فردی که در ارتباط با اعتراضات اعدام شد – در 17 آذر پس از محکوم شدن به «محاربه با خدا» به اتهام چاقو زدن به یکی از نیروهای شبه‌نظامی بسیج، یکی از شاخه‌های سپاه پاسداران، به دار آویخته شد. در تظاهراتی در 23 سپتامبر در تهران. کمتر از یک هفته بعد، مجیدرضا رهنورد نیز به اتهام کشتن دو تن از اعضای همان نیروی شبه نظامی و زخمی کردن چهار تن دیگر در 17 نوامبر محکوم شد.

دو جوان دیگر ایرانی – محمدمهدی کرمی قهرمان کاراته. به گزارش خبرگزاری میزان، و سید محمد حسینی، مربی داوطلب کودکان، در 16 دی ماه امسال در ارتباط با اعتراضات به دار مجازات آویخته شدند. به گزارش میزان، آنها به اتهام کشتن یکی از نیروهای شبه نظامی بسیج در کرج در 12 آبان محکوم شدند. در گزارش حقوق بشر آمده است که آنها به “فساد فی الارض” متهم شده اند.

ده ها معترض دیگر در ماه های اخیر حکم اعدام دریافت کرده اند.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، آشکارا بسیج را به خاطر نقشش در سرکوب‌ها ستایش کرده و معترضان را «آشوب‌گر» و «اراذل و اوباش» مورد حمایت نیروهای خارجی توصیف کرده است.

اما ولکر ترک، رئیس کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، از این سرکوب انتقاد کرده است که ایران را وارد یک “بحران تمام عیار حقوق بشر” می کند.

بیش از نیمی از اعدام‌ها در سال گذشته پس از شروع اعتراضات در ماه سپتامبر انجام شد. در این گزارش آمده است که با وجود هیچ شواهدی مبنی بر افزایش قابل توجه مصرف یا قاچاق مواد مخدر گزارش شده توسط آژانس های بین المللی، حدود 44 درصد از تمام محکومان به اعدام به جرایم مرتبط با مواد مخدر متهم شده اند.

محمود امیری مقدم، رئیس سازمان حقوق بشر ایران، پیشنهاد کرد که اگر «واکنش‌های بین‌المللی به احکام اعدام علیه معترضان» که «پیش‌رفتن در قتل‌ها را برای جمهوری اسلامی دشوار می‌کرد» نبود، افراد بیشتری را اعدام می‌کرد.

«مقامات برای جبران و ایجاد ترس در بین مردم، اعدام ها را به اتهامات غیرسیاسی تشدید کرده اند. امیری مقدم گفت: اینها قربانیان کم هزینه دستگاه اعدام جمهوری اسلامی هستند.

وی افزود: برای متوقف کردن این ماشین، جامعه جهانی و جامعه مدنی در داخل و خارج از ایران باید واکنش یکسانی به هر اعدام نشان دهند.

در این گزارش، این دو گروه حقوق بشری از جامعه بین‌الملل خواسته‌اند که «تلاش‌ها را برای حمایت از خواسته‌های مردم ایران برای احترام به حقوق اساسی بشر و لغو مجازات اعدام افزایش دهد».