اعتراضات بازنشستگی فرانسه: فرانسه برای تصمیم گیری درباره طرح مکرون برای افزایش سن بازنشستگی آماده می شودCNN

در حالی که این کشور در حال آماده شدن برای صدور حکمی حیاتی در مورد قانون اساسی بودن تغییرات تفرقه‌انگیز در سیستم بازنشستگی فرانسه است، تدابیر شدید امنیتی در پاریس، پایتخت فرانسه برقرار است.

شورای قانون اساسی در پاریس، معادل دادگاه عالی ایالات متحده در فرانسه، پیش از این تصمیم مسدود شده است که می تواند سن بازنشستگی فرانسه را از 62 به 64 سال افزایش دهد.

یک کارشناس قانون اساسی فرانسه به سی ان ان گفت که عملیات پلیس برای محافظت از دادگاه بی سابقه است. لورلین فونتین گفت: «تا جایی که به یاد دارم، هرگز چنین تصاویری را ندیده بودم.

اعتراضات گسترده امسال به دلیل پیشنهاد امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه، خدمات عمده را در سراسر کشور فلج کرده است، اقدامی که قانونگذاران مخالف و اتحادیه ها را نیز خشمگین کرده است. زباله های جمع آوری نشده در خیابان های پاریس سرازیر شده است.

چندین نتیجه ممکن برای حکم روز جمعه وجود دارد. اگر قانون سبز روشن باشد، از سپتامبر اجرایی می شود. بازنشستگان اول باید سه ماه دیگر برای بازنشستگی کشوری خود صبر کنند. با افزایش منظم و تدریجی، تا سال 2030 سن بازنشستگی به 64 سال خواهد رسید.

مردم برای دوازدهمین روز اعتصابات سراسری در بحبوحه اعتراضات علیه اصلاحات حقوق بازنشستگی در 13 آوریل 2023 در پاریس، فرانسه تظاهرات کردند.

همچنین ممکن است نقض جزئی قانون وجود داشته باشد. اگر تنها بخشی از آن مغایر با قانون اساسی تشخیص داده شود، دادگاه می تواند تصمیم بگیرد که بقیه قانون را به قانون تبدیل کند. این احتمالاً همچنان به عنوان یک پیروزی برای ماکرون تلقی می شود، که پس از آن می تواند به اتحادیه های کارگری گفت وگو کند.

اگر دادگاه تشخیص دهد که این قانون مغایر با قانون اساسی است، قابل تصویب نیست. این بعید است و برای ماکرون که دولتش با استفاده از اختیارات ویژه قانون اساسی این قانون را بدون رأی مستقیم به تصویب رساند، یک زلزله سیاسی خواهد بود.

این شورا همچنین روز جمعه تصمیم خواهد گرفت که آیا اجازه برگزاری همه پرسی در مورد این قانون را که توسط مخالفان خواستار شده است یا خیر.

ماکرون استدلال کرده است که اصلاحات برای مهار امور مالی عمومی ضروری است و محکم ایستاده است و این هفته گفت: “کشور باید به حرکت رو به جلو ادامه دهد.”

روز پنجشنبه دوازدهمین روز اعتراضات سراسری علیه این پیشنهادات بود. صدها هزار نفر به خیابان ها ریختند، اما رقم مشارکت وزارت کشور – 380,000 نفر – تقریباً 200,000 کمتر از دور قبلی اعتراضات است.

برخی از معترضان در پاریس به زور وارد مقر غول لوکس LVMH شدند و یکی از رهبران اتحادیه به سی‌ان‌ان گفت: «اگر ماکرون می‌خواهد پولی برای تأمین مالی سیستم بازنشستگی پیدا کند، باید برای پیدا کردن آن به اینجا بیاید».

تظاهرات در اکثر موارد مسالمت آمیز بوده است اما شاهد درگیری های خشونت آمیز نیز بوده است.