سهام دوباره رکورد زد اما آیا ترامپ دلیل آن است؟

ریاست جمهوری ترامپ برای فدرال رزرو چه معنایی دارد؟

شاخص‌های Dow، S&P 500، Nasdaq و Russell 2000 هر کدام در روز دوشنبه به بالاترین حد خود رسیدند.

سرمایه‌گذاران از هیجان سرگردان هستند و به وضوح معتقدند که هم شرکت‌های چندملیتی بزرگ بلو چیپ و هم شرکت‌های کوچک‌تری که بیشتر تجارت خود را در ایالات متحده انجام می‌دهند به پیشرفت خود ادامه خواهند داد.

پس این گردهمایی دونالد ترامپ است؟ یا تجمع جنت یلن؟

برخی از استراتژیست ها بر این باورند که برنامه های محرک ترامپ و صحبت در مورد از بین بردن بسیاری از مقررات سنگین، دلایلی هستند که سهام را افزایش می دهد.

یا شاید بهتر است این را ادامه تجمع باراک اوباما توصیف کنیم؟

می توانید استدلال کنید که POTUS 44 به POTUS 45 دست بسیار خوبی داده است.

بازار کار مستحکم و اقتصاد کلی که ترامپ به ارث برده است ممکن است دلیل اعتماد مصرف کنندگان و کسب و کارها باشد.

اما سرمایه‌گذاران (و روزنامه‌نگاران مالی) اغلب به رئیس‌جمهور اعتبار و سرزنش بیشتری نسبت به عملکرد بازار سهام می‌دهند.

جاناتان گلوب، استراتژیست RBC، در گزارشی روز دوشنبه به این موضوع اشاره کرد، گزارشی که به درستی با عنوان “پیام به بازار: همه چیز درباره دونالد نیست” بود.

مطالب مرتبط: ترامپ بازار گاوی را نمی کشد

گلوب خاطرنشان کرد که S&P 500 از اواخر ژوئن تا روز انتخابات تقریباً 7 درصد افزایش یافت – زمانی که اکثر نظرسنجی ها پیش بینی می کردند که هیلاری کلینتون رئیس جمهور بعدی خواهد بود.

اما سهام از آن زمان به رشد خود ادامه داده و از زمانی که ترامپ پیروزی ناراحت کننده (حداقل برای رسانه های جریان اصلی و وال استریت) را شکست، 8 درصد دیگر افزایش یافت.

شما نمی توانید آن را به هر دو صورت داشته باشید. منطقی نیست که بگوییم سهام افزایش یافت زیرا سرمایه گذاران معتقد بودند ترامپ ضرر خواهد کرد و به دلیل اینکه ترامپ ضرر نکرد به رشد خود ادامه دادند.

بازده اوراق قرضه نیز از زمان پیروزی ترامپ در حال افزایش بوده است، پدیده ای که بسیاری از سرمایه گذاران آن را به احتمال محرک های رئیس جمهور و کنگره جمهوری خواه نسبت می دهند.

با این حال، گلوب اشاره می کند که بازدهی خزانه داری 10 ساله ایالات متحده در اواخر تابستان نیز در حال افزایش بود.

البته بسیاری از سرمایه گذاران نیز از کلینتون انتظار محرکی داشتند.

با این حال، بار دیگر، بسیاری از سرمایه‌گذاران ادعا می‌کنند که ترامپ کاتالیزور چیزی است که نه تنها قبل از انتخاب شدن او اتفاق می‌افتاد، بلکه به این دلیل اتفاق می‌افتد که بسیاری فکر می‌کردند او شکست خواهد خورد.

مطالب مرتبط: سهام برای یک دوره زمانی غیرمعمول از افت 1 درصدی خودداری کرده اند

بنابراین عجیب است که از ترامپ به عنوان دلیل اصلی افزایش بازار نام برده می شود که ماه ها قبل از اینکه کسی احساس کند می تواند برنده شود آغاز شد.

واقعا چه خبر است؟ تنها مورد ثابت در چند ماه گذشته فدرال رزرو است.

آره. بازارها به واشنگتن واکنش نشان می دهند. اما آنها به جانت یلن توجه بیشتری دارند نه کاخ سفید.

فدرال رزرو قبل از انتخابات به وضوح اعلام کرد که احتمالاً در ماه دسامبر نرخ بهره را افزایش خواهد داد و این کار را چند بار دیگر در سال 2017 انجام خواهد داد، صرف نظر از اینکه چه کسی در رقابت برای ریاست جمهوری پیروز شده است.

خبر خوب برای سرمایه گذاران این است که به نظر می رسد اقتصاد ایالات متحده به طور پیوسته در حال رشد است، اما به نظر نمی رسد در معرض خطر گرم شدن بیش از حد باشد.

مطالب مرتبط: در اینجا دلیل نگرانی بزرگترین مدیر پول جهان است

جدیدترین گزارش مشاغل نشان می دهد که دستمزدها با نرخ مناسب 2.5 درصد در سال افزایش یافته است. اما این میزان به اندازه کافی بالا نیست که ترس از تورم را ایجاد کند و فدرال رزرو را به افزایش شدید نرخ ها سوق دهد.

حتی اگر یلن و فدرال رزرو در سال جاری سه بار نرخ بهره را افزایش دهند، احتمالاً هر بار تنها یک چهارم واحد این نرخ را افزایش خواهند داد. این امر نرخ بهره کوتاه مدت کلیدی فدرال رزرو را به محدوده 1.25 تا 1.5 درصد می رساند.

این هنوز بسیار کم است. در این سطوح، سهام همچنان جذاب تر از اوراق قرضه خواهد بود. درآمد شرکتی باید بتواند با یک کلیپ سالم به افزایش خود ادامه دهد. و مصرف کنندگان احتمالا به خرج کردن ادامه می دهند.

بنابراین سرمایه گذاران عاقلانه خواهند بود که یلن را زیر نظر داشته باشند و فقط روی رئیس جمهور متمرکز نباشند.

با در نظر گرفتن این موضوع، یلن قرار است در روزهای سه شنبه و چهارشنبه در مقابل کنگره شهادت دهد. و آنچه او در مورد زمان‌بندی و میزان افزایش نرخ بهره در آینده می‌گوید، می‌تواند باعث شود که رالی با قدرت تمام پیش برود – یا آن را در مسیر خود متوقف کند.

CNNMoney (نیویورک) اولین بار در 13 فوریه 2017 منتشر شد: 12:30 بعد از ظهر به وقت شرقی