Sequoia Heritage ، Stripe و دیگران 200 میلیون دلار در موج fintech آفریقایی با ارزش 1.7 میلیارد دلار سرمایه گذاری می کنند – TechCrunch

فرانکفون آفریقا دارد اولین اسب شاخدار آن است ، و اگر از فناوری در این قاره پیروی کرده اید ، از شنیدن اینکه از دنیای فن آوری آمده است ، بسیار شگفت زده نخواهید شد.

Wave ، تأمین کننده پول تلفن همراه مستقر در ایالات متحده و سنگال ، 200 میلیون دلار در دور A از منابع مالی جمع آوری کرده است. این سرمایه گذاری بزرگترین دور سری A برای منطقه است و ارزش Wave آن 1.7 میلیارد دلار است.

چهار حامی مشهور به طور مشترک دور مذکور را رهبری کردند-Sequoia Heritage ، صندوق سرمایه گذاری خصوصی و زیرمجموعه Sequoia. صندوق بنیانگذاران ؛ پرداخت های اولیه Stripe؛ و Ribbit Capitalبه سرمایه گذاران فعلی Partech Africa و Sam Altman ، مدیرعامل سابق Y Combinator و مدیرعامل فعلی OpenAI ، از دیگر سرمایه گذاران حاضر هستند.

بازار پول تلفن همراه در جنوب صحرای آفریقا در حال رشد است نماییبه در سال گذشته ، بالغ بر 500 میلیارد دلار از طریق حسابهای 300 میلیون کاربر فعال پول تلفن همراه در منطقه جابجا شده است. اما علیرغم اینکه یکی از بزرگترین زیرساخت های مالی جایگزین شناخته شده در سطح جهان است ، این تنها بخشی از بازار کلی را نشان می دهد.

صندوق بین المللی پول می گوید که تا سال 2017 ، تنها 43 درصد از بزرگسالان در صحرای آفریقا از طریق یک حساب سنتی بانکی یا پول تلفن همراه “بانک” شده بودند. وقتی صحبت از افزایش این نسبت می شود ، با این حال ، مپول ناپایدار – بر اساس فناوری ساده تر و با فرایند آسانتر در پرواز – برنده می شود و قرار است سهم بیشتری از بازار را سریعتر از بانکداری سنتی در منطقه بدست آورد.به و این باعث شده سرمایه گذاران ، به ویژه سرمایه گذاران خارجی ، هیجان زده باشند و به دنبال سوار شدن هستند.

(Neobanking ، بر اساس فناوری تلفن همراه نیز ، جایی در وسط این دو قرار می گیرد).

از Sendwave به Wave

اگر تعجب می کنید که چرا نام Wave را نشنیده اید ، دلیل آن ممکن است این باشد که نمی دانید این یک انتقال ناخواسته از ارائه دهنده حواله Sendwave آفریقا است.به

درو دوربین و لینکلن کویرک Sendwave را در سال 2014 تأسیس کردند تا حواله های کمی یا بدون هزینه از آمریکای شمالی و اروپا برای انتخاب کشورهای آفریقایی و آسیایی ارائه دهد.به این شرکت تحت حمایت YC زیرمجموعه WorldRemit سال گذشته شد وقتی که فناوری جهانی تا 500 میلیون دلار پول نقد و سهام برای Sendwave پرداخت کرد.

موج

LR: درو دوربین و لینکلن کویرک

اما قبل از آن ، تیم مخفیانه روی یک محصول پولی موبایل که بدون هزینه حساب کار می کرد کار کرد و “فورا در همه جا موجود و پذیرفته شده است. »

در سال 2018 ، این محصول به عنوان Wave در سنگال آزمایش شد اما هنوز در اکوسیستم Sendwave بود. وقتی WorldRemit Sendwave را خرید ، دوربین و تیمش تمرکز خود را بر روی Wave معطوف کردند.

دوربین در مصاحبه ای با TechCrunch گفت: “ما فرصتی برای تأثیرگذاری بیشتر با تلاش برای ایجاد خدمات پولی موبایل بهتر و مقرون به صرفه تر از تله کابین هایی که در بسیاری از مناطق صحرای آفریقا ایجاد می کنند ، دیدیم.”به “ما هیچ شرکتی ندیدیم که به جز مخابرات سعی در حل این مشکل داشته باشد.”

مخالفت با مقامات فعلی

اپراتورها و بانک های مخابراتی اولین کسانی بودند که وارد فضای پول تلفن همراه شدند ، نه تنها به این دلیل که بسیاری از زیرساخت ها را در این فرآیند کنترل می کنند ، از اینکه مشترکان تلفن همراه از تلفن های همراه خود در شبکه های خود استفاده می کنند تا خدمات مالی را برای مدیریت پول و پرداخت ها در اختیار دارند. عقب عقب ، و همه چیز در بین.

ارائه دهندگان شخص ثالث ، اغلب fintechs ، سعی کرده اند بخشی از سهم بازار را از این شرکت های فعلی به دست آورندبه موج، با این حال، می خواهد آن را مختل کند.

دوربین به TechCrunch می گوید که برخلاف M-Pesa ، ارائه دهنده پرداخت تلفن همراه به رهبری Safaricom ، و سایر محصولات اپراتورهای مخابراتی مانند نارنجی و تیگو ، Wave در حال ساخت یک سرویس پول تلفن همراه است که “به طور بنیادی مقرون به صرفه. »

این پلتفرم مبتنی بر داکار شبیه PayPal است (با حساب های تلفن همراه ، نه حساب های بانکی) یک شبکه نمایندگی را اجرا می کند که از پول نقد موجود برای خدمات رسانی به کاربران Wave استفاده می کندبه به گفته این شرکت ، کاربران می توانند سپرده ها و برداشت های رایگان را انجام دهند و در صورت ارسال پول 1٪ هزینه دریافت کنند.

دوربین می گوید این 70٪ ارزان تر از پول تلفن همراه تحت هدایت مخابرات است و هر زمان که مشکلی در انتقال وجود داشت ، بازپرداخت می شود ساخته شده فورا، برخلاف مقامات فعلی که ممکن است کاربران چند روز منتظر بمانندبه

فناوری موج نیز با پول موبایل تحت رهبری مخابرات متفاوت است. در حالی که مقامات فعلی بیشتر تمرکز می کنند در USSD (اگرچه مقررات استفاده از برنامه ها وجود دارد) ، Wave است صرفا مبتنی بر برنامهبه برای کاربران بدون تلفن هوشمند ، Wave همچنین یک کارت QR رایگان برای معامله با یک نماینده ارائه می دهد.

با ایجاد زیرساخت های کامل خود-شبکه نمایندگی ، نمایندگی و برنامه های مصرف کننده ، کارت های QR ، مجموعه های تجاری و پرداخت ها-Wave توانسته رشد خود را به چندین میلیون کاربر فعال ماهانه و میلیاردها دلار حجم سالانه برساند.به

موج

اعتبار تصویر: موج

این استارتاپ دو ساله ادعا می کند که بزرگترین پخش کننده پول موبایل در سنگال است و بیش از نیمی از بزرگسالان این کشور کاربران فعال هستند. این تعداد کاربران را بین 4 میلیون تا 5 میلیون نفر نشان می دهد و Wave می خواهد این رشد را در ساحل عاج ، بازار دوم آن ، تکرار کند. به طور رسمی به سال گذشته گسترش یافتبه

این نوع فشار رشد بر اپراتورهای مخابراتی است. این امر در واقع برای اپراتور مخابراتی پیشرو در هر دو منطقه ، نارنجی ، صادق بوده است. که در در ماه ژوئن ، اپراتور مخابرات کاربران در سنگال را از خرید زمان پخش Orange از طریق برنامه تلفن همراه Wave منع کرد.

بر اساس این گزارش ، ویو استدلال کرد که نارنج با محدود کردن فروش آن ، از تاکتیک های ضد رقابتی استفاده می کند به طور مستقیم یا از طریق عمده فروش معتبربه نارنجی گفت که “مطابق پیشنهادات ارائه شده به سایر ارائه دهندگان خود” پیشنهاداتی ارائه کرده است و ویو خواهان برخورد ویژه است.

برای دستیابی به یک تصمیم عادلانه ، هر دو طرف با نهاد نظارتی مسئول ، مرجع تنظیم ارتباطات و پست (RATP) کار می کنندبه و اگر نهاد نظارتی قادر به حل این مشکل نباشد ، BCEAO ، بانک منطقه ای کشورهای فرانکفونی ، نفر بعدی است که باید اختلاف را حل کند.

به گفته مدیر عامل Wave ، رویکرد نظارتی بانک یکی از دلایلی است که Wave توانسته در وهله اول اپراتورهای مخابراتی را در اختیار بگیرد. اما در میان همه کشورهای غرب آفریقا که پول موبایل رایج است ، چرا باید از سنگال ، یک بازار نوظهور شروع کرد؟

سنگال به اندازه کافی بازار بزرگی است که باید کار کنیم واقعا سخته که به طور بالقوه برنده شدن در بازار اما همچنین یک بازار به اندازه کافی کوچک که اگر ما خوب کار می کردیم ، می توانستیم سریعتر از آن زمانی که در یک کشور غول پیکر بودیم برنده بازار باشیم. و ترکیب این دو مورد باعث شد تا شروع خوبی به نظر برسد. “دوربین اظهار داشت.

پس از جمع آوری کمک های مالی ، Wave حضور خود را در سنگال و ساحل عاج عمیق تر می کند و تیم 800 نفره خود را در زمینه محصول ، مهندسی و تجارت تقویت می کند.به علاوه بر این، موج به بازارهای دیگری گسترش می یابد که احساس می کند مانند اوگاندا دوستدار مقررات هستندبه

من فکر می کنم طیف وسیعی از کشورها وجود دارد که دارای بانک مرکزی قوی هستند و مقررات واضح برای بازیکنان جدید باز است ، یا حتی می خواهند بازیکنان جدیدی وارد شوند و سعی کنند با شرکت های مخابراتی رقابت کنند.به و بنابراین ما مجوزهای زیادی در دست اقدام داریم و خواهیم داشت سعی کن اولویت بندی کنید کشورهایی که در آنها می توانیم زودتر شروع به کار کنیم در مقایسه با کشورهایی که مدت زمان بیشتری طول می کشد. »

تک شاخ بعد از دو دور

در حالی که برخی گزارش ها می گویند Wave قبل از این مبلغ 13.8 میلیون دلار جمع آوری کرده بود ، دوربین وقتی از او خواسته شد از اظهارنظر در مورد این رقم خودداری کند. با این حال ، او اشاره کرد که Partech ، لباس فرانسوی با صندوق آفریقایی ، در کنار سایر سرمایه گذاران مانند Founders Fund و Stripe در یک دور سرمایه گذاری کرد.به

علاوه بر این به Sequoia و سام آلتمن ، محصول مشابه سرمایه گذاران نیز در این دور هیولای سری A شرکت کردند.

در بازاری که معمولاً فاقد نوآوری است ، شریک عمومی Partech ، Tidjane Deme می گوید که این سرمایه گذاری به Wave کمک می کند تا خدمات خود را بهبود بخشدبه

“از سال 2018 ، ما از Wave پشتیبانی می کنیم زیرا ما قانع شدند پول تلفن همراه هنوز یک مشکل حل نشده در آفریقا است. ” “Wave دارای طراحی محصول فوق العاده ، اجرای ستاره ای و یک مسیر مالی قوی است. ما مفتخریم که شاهد تبدیل شدن آن به اولین اسب شاخدار از سنگال هستیم. “

در ماه مه ، Sequoia Capital در فن آوری مصری تلدا ، اولین معامله بزرگ خود در این قاره ، سرمایه گذاری کرد. این در همین حال ، سرمایه گذاری Wave از طریق شرکت تابعه Sequoia Heritage انجام می شود و اولین سرمایه گذاری اخیر در یک استارتاپ متمرکز بر آفریقا است.

در تماس با TechCrunch ، آلتمن این را گفت موج جعبه هایی را که قبل از سرمایه گذاری در نظر می گیرد تیک زد – بنیانگذاران قوی ، یک مشکل مهم در یک بازار بزرگ ، محصول کار و کششبه

“من این بنیانگذاران را برای مدت طولانی می شناسم و من فکر می کنم از نظر نمودار خوب هستند من بسیار تحت تأثیر توانایی آنها برای تشخیص آنچه کاربران می خواهند و چگونه رشد می کنند ، قرار گرفته ام. ” “من فکر این شرکت در حال حل مهمترین مشکل در مورد انتقال پول در آفریقا و رفع شبکه های کارایی ناکارآمد است. »

بزرگترین دور سرمایه گذاری برای هر گونه سرمایه گذاری در آفریقا ، جمع آوری کمک های مالی 400 میلیون دلاری OPay و Jumia است. معادل در سال 2016به هر دو دور سری C بودند. بزرگترین دورهای بعدی شامل سرمایه گذاری 200 میلیون دلاری Interswitch از Visa و سری C 170 میلیون دلاری Flutterwave است.به

همه اینها شرکتها پس از دورهای مربوطه به وضعیت تک شاخ دست یافتند. همین امر در مورد Wave نیز صدق می کند ، اما با توجه به اینکه شرکت آن را در دور A سری قرار داده است ، از منطقه فراتر رفته و امسال یکی از بزرگترین دورهای A در سطح جهان است.

Wave به OPAY و Flutterwave به عنوان به تازگی امسال تک شاخ در آفریقا – یعنی استارتاپ هایی با ارزش بیش از 1 میلیارد دلار – و چهارمین اسب شاخدار آفریقایی پس از اینترسویچ. دیگر شرکتهای میلیارد دلاری شامل Jumia و فین تک مصری Fawry معامله می شود.

دورهای تامین مالی در آفریقا همچنان بزرگتر می شود و قاره به نقطه عطفی رسیده است. با این حالبرخی از شکاکان ارزش تک شاخ های قبلی را زیر سال برده اند. موج مستثنی نخواهد بود.

بحث بر سر این است که چرا Wave چنین ارزش بالایی دارد در حالی که به عنوان مثال ، دو اپراتور برجسته مخابراتی ، Airtel و MTN ، به دنبال این هستند که مشاغل مربوط به پول موبایل خود را بین 2 تا 6 میلیارد دلار با وجود چندین سال فعالیت در این لیست ، ذکر کنند. چندگانه کشورهای آفریقاییبه

با این حال ، مانند هر سرمایه گذار خوشبین به یک شرکت نمونه کارها ، آلتمن موج را باور نمی کند بیش از حد ارزش گذاری شده استبه در واقع ، او فکر می کند شرکت کم ارزش استبه

“فرصت در مقابل شرکت بسیار زیاد است. اما خیلی اوقات ، من اشتباه کردم ، بنابراین شما هرگز نمی دانید با این حال ، من خوش شانس بودم که آن را ساختم تعدادی از سرمایه گذاری های بزرگ و احساس می کنم موج تا آنجا که می توانید درخواست شلیک خوبی داشته باشید. ” آفریقا طی دهه های آینده سریع ترین رشد و مهمترین بازار را برای بسیاری از شرکت ها خواهد داشت. من فکر می کنم مردم درک می کنند که فرصت بازار چقدر بزرگ است و چقدر ارزش خواهد داشت ایجاد شود و ما شاهد اتفاقات بیشتری از این دست خواهیم بود. “