Stability AI منبع باز استودیوی طراحی مبتنی بر هوش مصنوعی خود است

Stability AI، استارت‌آپ هوش مصنوعی مدل Stable Diffusion که از متن به تصویر پشتیبانی می‌کند، این هفته از انتشار StableStudio، نسخه منبع باز DreamStudio، مجموعه طراحی تجاری مبتنی بر هوش مصنوعی Stability AI خبر داد.

در یک پست وبلاگ، هوش مصنوعی پایداری می‌نویسد که امیدوار است «پروژه‌ای را تقویت کند [that] می تواند از هر چیزی که توسط یک شرکت توسعه داده شده است پیشی بگیرد،» با اشاره به سرمایه گذاری های اخیر در فضای هوش مصنوعی مولد غول های فناوری مانند مایکروسافت، گوگل و آمازون.

هوش مصنوعی پایداری گفت: “ما معتقدیم بهترین راه برای گسترش این دسترسی چشمگیر، از طریق توسعه باز و مبتنی بر جامعه به جای تکرار خصوصی یک محصول منبع بسته است.” “هدف ما همکاری با جامعه گسترده تر برای ایجاد یک رابط کاربری در سطح جهانی برای هوش مصنوعی مولد است. [that] کاربران به طور کامل کنترل می کنند.»

DreamStudio ابتدا به عنوان یک استودیوی انیمیشن برای مدل هنری مولد مبتنی بر هوش مصنوعی Disco Diffusion تصور شد. تمرکز سال گذشته با ورود Stable Diffusion به سمت تولید تصویر تغییر کرد، که DreamStudio را با پلتفرم‌های تصویر تولیدی رقیب مانند MidJourney و Nightcafe هماهنگ کرد.

هوش مصنوعی پایداری

استودیوی طراحی مولد منبع باز جدید Stability AI.

تفاوت بین StableStudio و DreamStudio نسبتاً جزئی است. StableStudio دارای برند DreamStudio یا ویژگی‌های حساب خاص Stability، مانند صورت‌حساب و مدیریت API نیست، و تماس‌های API در backend با یک سیستم افزونه جایگزین شده‌اند.

Stability AI تاکید کرد که در آینده، DreamStudio به نمونه مطلوب و مدیریت شده StableStudio تبدیل خواهد شد و در صورت امکان با StableStudio به‌روز خواهد ماند.

این شرکت ادامه داد: انتشار StableStudio تعهد Stability AI به منبع باز و شفافیت را تکرار می کند. ما مشتاقیم ببینیم جامعه چه چیزی خلق خواهد کرد.»

این اعلامیه لحن مثبتی دارد، اما یک بدبین ممکن است استدلال کند که StableStudio تلاشی برای برون سپاری توسعه DreamStudio به جامعه منبع باز است. این یک فرض ناعادلانه نیست. به هر حال، هوش مصنوعی پایداری شما استتحت فشار برای کسب درآمد از تلاش های گسترده خود، که طیف وسیعی از هنر و انیمیشن را تا صدای بیومد و مولد را در بر می گیرد.

Stability AI مدیر عامل عماد مستق اشاره کرد در برنامه هایی برای IPO، اما Semafor اخیرا گزارش شده است هوش مصنوعی پایداری – که در اکتبر گذشته بیش از 100 میلیون دلار سرمایه مخاطره‌آمیز را با ارزشی بیش از 1 میلیارد دلار جمع‌آوری کرد – «در حال استفاده از پول نقد است و درآمدزایی کند بوده است».

هوش مصنوعی پایداری

اعتبار تصویر: هوش مصنوعی پایداری

این یک مشکل وجودی برای Stability AI است. آنها شرکت Stable Diffusion را ایجاد نکردند، در عوض تصمیم گرفتند با سازمان های تحقیقاتی برای ایجاد و ساخت محصولات در بالای مدل شریک شوند. MO از Stability AI، در بیشتر موارد، به جای توسعه مدل های خود، دسترسی ابری را به قدرت پردازش مورد نیاز برای آموزش مدل های هوش مصنوعی می دهد.

اما این شروع به تغییر کرده است. چند هفته پیش، هوش مصنوعی پایداری مجموعه‌ای از مدل‌های هوش مصنوعی تولید متن را منتشر کرد که قرار بود با سیستم‌هایی مانند GPT-4 و ChatGPT OpenAI پیش بروند. و در اوایل آوریل، Stability نسخه جدیدی از Stable Diffusion به نام Stable Diffusion XL یا SDXL را منتشر کرد که به روش‌های کلیدی – مانند تولید عقربه – نسخه اصلی را بهبود می‌بخشد.

تلاش مجدد برای تحقیقات اولیه با هوش مصنوعی پایدار، تصادفی نیست، با تلاش های استارتاپ برای جمع آوری پول نقد اضافی. به گفته سمافور، استیبلی به دنبال بخشی از منابع مالی است که ارزش آن 4 میلیارد دلار است.