Taxfix، استارتاپ حسابداری آلمانی یک میلیارد دلاری، 120 شغل را به دلیل کمبود بودجه کاهش داد.

Taxfix در سال 2022 با استفاده از یک برنامه تلفن همراه محبوب که توسط مشتریان برای کمک به اظهارنامه مالیاتی استفاده می شود، به ارزش 1 میلیارد دلاری رسید. اما به سرعت به سال 2023 برسید و استارتاپ حسابداری مستقر در برلین در حال انجام ممیزی از امور خود است. TechCrunch دریافته و تأیید کرده است که Taxfix 20٪ از کارکنان خود – 120 کارمند – را به عنوان بخشی از بازسازی گسترده تر کسب و کار با هدف کاهش هزینه ها اخراج کرده است.

این کاهش ها روز سه شنبه به کارکنان اعلام شد. مشخصاً، آنها در پی خرید Taxfix یک استارت‌آپ مالیاتی رقیب در کشور، Steuerbot مبتنی بر اشتوتگارت، می‌آیند – معامله‌ای که دو ماه پیش اعلام شد.

با خرید موفقیت آمیز اخیر Taxfix از Steuerbot، هم افزایی بزرگی ایجاد می شود که ما را قادر می سازد تا کارایی را به شدت افزایش دهیم. سخنگوی Taxfix در بیانیه ای ایمیلی گفت: بنابراین ما تصمیم استراتژیک برای بازسازی سازمان گرفتیم. Taxfix در ابتدا گفته بود که Steuerbot را به عنوان یک شرکت فرعی مستقل و مکمل اداره خواهد کرد.

Taxfix نیز درست قبل از اخبار امروز به طور فعال استخدام کرده بود. اکنون، دیگر موقعیت های باز در شرکت را در صفحه مشاغل خود فهرست نمی کند، بنابراین به نظر می رسد که استخدام نیز متوقف شده است.

تغییرات ناگهانی بر فشاری که استارتاپ ها در بازار فعلی تحت آن هستند تأکید می کند.

امیدوارکننده‌ترین آنها در سال‌های گذشته دورهای بزرگی را در ارزش‌گذاری‌های بالا برای ماندن در به اصطلاح «حالت رشد» به راه انداخته‌اند – عمداً بی‌سود باقی مانده‌اند و سرمایه در بازار و گسترش فناوری خود سرمایه‌گذاری می‌کنند.

اما اکنون، با خشک شدن چشم‌انداز سرمایه‌گذاری، انتظار می‌رود که بسیاری از همان استارت‌آپ‌ها دوره‌های مختلف دیگری را دنبال کنند: پول نقد را حفظ کنند، هزینه‌ها را تا جایی که می‌توانند کاهش دهند، آماده باشند تا در صورت نیاز به ارزیابی‌های خود ضربه بزنند. بالا بردن (مخصوصاً اگر کمربندهای خود را سفت نکنند)، و سودآوری را هدف قرار دهند – همه جعبه هایی که Taxfix اکنون قصد دارد آنها را بررسی کند.

«محیط تأمین مالی اقتصاد کلان طی ماه‌های گذشته تغییر کرده است، و بنابراین مهم‌تر از هر زمان دیگری است که خود را به عنوان یک شرکت مستقل در بلندمدت قرار دهیم. این امر مستلزم تمرکز بیشتر فعالیت‌های تجاری بر رشد و سودآوری پایدار است.»

Taxfix در مورد باند فعلی خود و همچنین اینکه آیا در حال حاضر تلاش می کند پول بیشتری جمع آوری کند، اظهار نظری نکرد.

آخرین بودجه ای که استارت آپ جمع آوری کرد کمی بیش از یک سال پیش، در آوریل 2022 بود، زمانی که مجموعه ای 220 میلیون دلاری سری D را با ارزش بیش از 1 میلیارد دلار، از سوی گروهی چشمگیر از سرمایه گذاران که شامل Teachers’ Venture Growth (که قبلا معلمان انتاریو بود، بست. هیئت طرح بازنشستگی)، Index Ventures، Valar Ventures، Creandum و Redalpine.

در زمان‌های هولناک‌تر، ممکن است انتظار داشته باشید که Taxfix مسیر سایر تک‌شاخ‌های بلند پرواز را دنبال کند: تا کنون سرمایه‌گذاران و سرمایه‌های بیشتری را با ارزش‌گذاری حتی بالاتر جذب کرده است تا به بازارها و دسته‌های حسابداری بیشتری نفوذ کند. اما این روزها، به نظر می رسد که افراد زیادی در حال تلاش هستند تا همه چیز را به طور پیوسته بر روی بخار خود نگه دارند.