Tazah برای پیشبرد بخش کشاورزی پاکستان از بودجه اولیه استفاده می کند-TechCrunch

بنیانگذاران Tazah Technologies ، یک بازار کشاورزی B2B در پاکستان ، در حالی که وظایف رهبری خود را در شرکت تابعه Uber Careem انجام می دادند ، ملاقات کردند. ابرار باجوا و محسن زکا در ساعات طولانی کار با یکدیگر ارتباط برقرار کردند زیرا این پلت فرم با تاثیر COVID-19 برخورد می کرد. سرانجام ، این دو در مورد ایجاد استارتاپ خود صحبت کردند. وقتی از آنها پرسیده شد که چگونه از تندرستی سواری به فناوری کشاورزی رسیده اند ، باجوا به TechCrunch گفت که این دو در جوامع کشاورزی بزرگ شده اند. وی گفت: “ما اهل پنجاب مرکزی هستیم و هر خانواده ای در آنجا با کشاورزی ارتباط دارند.” “ما به طور مستقیم دیدیم که چگونه کشاورزان یا افرادی که در کشاورزی کوچک مشغول به کار هستند ، بر اساس نحوه چیدمان عرشه در برابر آنها با تحرک اجتماعی روبرو نمی شوند.”

بر اساس آمارهای دولت ، کشاورزی بزرگترین بخش پاکستان است که حدود 24 درصد از تولید ناخالص داخلی آن را شامل می شود و نیمی از نیروی کار این کشور را به کار می گیرد. اما زنجیره های تکه تکه و پیچیده عرضه منجر به افزایش قیمت ، ضایعات مواد غذایی و سود کم برای کشاورزان می شود ، همه مشکلاتی که Tazah می خواهد آنها را حل کند. این استارتاپ که دو ماه پیش در لاهور راه اندازی شد ، امروز اعلام کرد که مبلغ 2 میلیون دلار پیش از سرمایه گذاری تحت رهبری Global Founders Capital و Zayn Capital جمع آوری کرده است. سایر شرکت کنندگان عبارت بودند از Ratio Ventures ، Walled City Co ، i2i Ventures ، Suya Ventures ، Globivest ، Afropreneur Syndicate ، +92 Ventures ، Sunu Capital ، Musha Investments و سرمایه گذاران فرشته مانند مدیران ارشد از سیستم عامل های سواری Carim و Swvl ، جایی که Bajwa قبل از راه اندازی کار می کرد. تازاه

در حال حاضر حدود 300 فروشنده کوچک تا متوسط ​​موجودی را از طریق این پلتفرم خریداری می کنند و روزانه چندین کامیون از محصولات را جابجا می کند. در حال حاضر پنج نوع اصلی از محصولات را ارائه می دهد: زنجبیل ، سیر ، گوجه فرنگی ، سیب زمینی و پیاز. Tazah قصد دارد به سبزیجات و میوه های دیگر نیز گسترش یابد ، اما می خواهد اطمینان حاصل کند که می تواند عرضه و کیفیت ثابت را تضمین کند. به عنوان مثال ، Tazah به جای اینکه فقط به عنوان یک بازار برای ارتباط کشاورزان و خریداران عمل کند ، محصولات را با کیفیت بالا نمایش می دهد و محصولات پوسیده را حذف می کند. سپس آنها را به دسته های خاصی برای خریداران طبقه بندی می کند.

بنیانگذاران Tazah Technologies ابرار باجوا و محسن زکا

بنیانگذاران Tazah Technologies ابرار باجوا و محسن زکا

به عنوان مثال ، سیب زمینی ها بر اساس آنچه باجوا و زکا در تحقیقات بازار آموخته اند ، برای خانواده ها ، رستوران ها ، خرده فروشان کوچک به عنوان سیب زمینی سرخ کرده تقسیم می شوند. باجوا می گوید: “ما ماه ها در بازارهای عمده فروشی گذراندیم ، با صدها خرده فروش مصاحبه کردیم و فهمیدیم که استاندارد سازی محصول در پاکستان مورد نیاز است.” “ما وارد مرحله پایانی عملیات می شویم ، زیرا خرده فروشان می دانند که دقیقاً چه چیزی در گونی وجود دارد.” این باعث شده است که میزان نگهداری ماهانه بیش از 80 باشد و اکثر مشتریان هفته ای چهار بار از پلت فرم خرید می کنند.

وی گفت: “ما فقط یک عملیات جابجایی جعبه نیستیم زیرا در یک گونی سیب زمینی ، چندین سیب زمینی فاسد وجود دارد ، بنابراین شما نمی خواهید فقط از کشاورزان خرید کنید و سپس به خرده فروشان بدهید. این ارزش زیادی اضافه نمی کند. ” Tazah در حال حاضر بر فروشندگان کوچک و متوسط ​​متمرکز است که توسط کالاهای مصرفی سریع و ارائه دهندگان موجودی محصولات خواربار نادیده گرفته می شوند ، زیرا آنها قادر به خرید عمده نیستند. همچنین صحبت با بخش های دیگر مشتری ، از جمله بازارهای B2C ، برنامه های مواد غذایی و فروشگاه ها آغاز شده است.

افزایش سود کشاورزان و کاهش ضایعات غذایی

بنیانگذاران Tazah می گویند که زنجیره های تامین تکه تکه شده به این معناست که حدود 30 تا 40 درصد از محصولات هدر می رود زیرا هر بار که تخلیه می شوند ، بارگیری می شوند و دوباره روی کامیون بارگیری می شوند ، از بین می روند یا آسیب می بینند. این شرکت می خواهد با ایجاد زیرساخت های لجستیکی کوتاهتر و کارآمدتر این مشکل را برطرف کند. این شرکت قصد دارد با کار با انبارهای شخص ثالث و ارائه دهندگان کامیون به جای مالکیت امکانات خود ، هزینه ها را کاهش دهد.

باجوا گفت: “زنجیره تأمین سنتی وجود دارد و ما در حال ایجاد یک زنجیره تأمین سفارشی سفارشی هستیم که یک زنجیره تأمین کارآمدتر است.” “این تقریباً مانند اختراع مجدد چرخ برای ایجاد یک زنجیره تأمین است که تضمین می کند محصولات با حداکثر سرعت ممکن از نقطه برداشت به نقطه خرده فروشی حرکت می کنند.” این بدان معناست که Tazah سرمایه گذاری های اولیه را انجام می دهد زیرا با انبارها و بازارهای حمل و نقل خود برای تحویل در وسط و آخرین کیلومتر کار می کند و بهترین شیوه ها را برای نحوه مدیریت تولید ایجاد می کند.

از آنجا که Tazah نیاز به تحویل صبح زود دارد ، علاوه بر انبارها ، مراکز کوچک تکمیل را نیز در اختیار مشتریان قرار می دهد. بخشی از بودجه جدید آن برای گسترش شبکه مرکز تحقق آن در لاهور مورد استفاده قرار می گیرد ، با این هدف که تا اواسط ماه اکتبر قبل از گسترش در مناطق جدید در کل شهر عملیاتی شود.

برداشت بیش از حد نیز به ضایعات مواد غذایی کمک می کند و یکی از اهداف Tazah ایجاد یک پلت فرم داده و تجزیه و تحلیل است که به کشاورزان کمک می کند تا محصولات خود را برنامه ریزی کنند تا مطمئن شوند که در بازارهایی که ارائه می دهند عرضه بیش از حد وجود ندارد. کشاورزان معمولاً محصولات خود را در بازارها می فروشند و گهگاه گروهی را با دیگر کشاورزان تشکیل می دهند. اما آنها اطلاعات زیادی در مورد مکان های بازار و عرضه/تقاضای فراتر از جوامع خود ندارند. آنها همچنین اغلب به واسطه ها به دلیل دسترسی نداشتن به سرمایه در گردش ، به بدهکاران دچار می شوند.

در حالی که Tazah در حال حاضر بر روی کار خود در زمینه زنجیره تأمین تمرکز دارد ، در نظر دارد پس از انجام تحقیقات ، گزینه های تأمین مالی را برای کشاورزان اضافه کند ، مانند گذراندن چندین چرخه تدارکات دیگر برای درک اینکه کشاورزان به چه میزان سرمایه نیاز دارند و چگونه می توانند آن را بازپرداخت کنند. برخی از موانعی که آنها با آن روبرو هستند عبارتند از: نداشتن سابقه رسمی اعتبار یا دسترسی به موسسات مالی که معمولاً در مناطق روستایی شعبه باز نمی کنند. گاهی اوقات آنها سرمایه در گردش را از واسطه های زنجیره تامین وام می گیرند یا از کوسه هایی استفاده می کنند که نرخ بهره بیش از 60 درصد را دریافت می کنند و چرخه بدهی ایجاد می کنند.

زاکا گفت: “تامین مالی چیزی است که ما به شدت به دنبال آن هستیم زیرا این یک نمایشنامه آینده برای ما است و ما با کشاورزان کار می کنیم تا بدانیم آنها چه کار می کنند و چگونه در حال تأمین مالی هستند.”

بنیانگذاران Tazah امیدوارند که شاهد راه اندازی استارتاپ های بیشتری برای حل مشکلات کشاورزان پاکستانی باشیم. باجوا می گوید: “کشاورزی در پاکستان از نظر فناوری بخش مهمی نادیده گرفته شده است و من فکر می کنم که هرچه تعداد افراد بیشتری وارد این امر شوند ، در مقابل رقابت با یکدیگر ، به یکدیگر کمک خواهند کرد.” “ما احساس می کنیم که هر چه تعداد افراد بیشتری وارد می شوند ، بهتر خواهد بود زیرا حل مشکلات را در این فضای بسیار دشوار تسریع می کند.

وی افزود: “این یک فضای بسیار بزرگ در پاکستان است و آنقدر ناکارآمد است که اگر بتوانیم حتی یک آسیب کوچک ایجاد کنیم ، منجر به ارتقاء اجتماعی صدها یا احتمالاً هزاران کشاورز می شود ، و دسترسی به محصولات تازه را بهبود می بخشد. طعم غذا کمتر می شود و تورم قیمت مواد غذایی کاهش می یابد. “