Uh-oh – آهنگی که توسط هوش مصنوعی توسط Drake و The Weeknd ساخته شده بود، در فضای مجازی منتشر شد

آهنگی با صدای Drake و The Weeknd به نام “Heart On My Sleeve” بیش از 250000 استریم Spotify و 10 میلیون بازدید در TikTok به دست آورده است. اما این دو نوازنده مشهور هیچ ارتباطی با این آهنگ نداشتند – هنرمندی به نام “شبح‌نویس” آهنگ را با استفاده از هوش مصنوعی تولید کرد.

Drake و The Weeknd هنوز به این آهنگ پاسخ نداده‌اند، اما دریک اخیراً در مورد موسیقی تولید شده توسط هوش مصنوعی که صدای او را قطع می‌کند، نظر داده است. وقتی دریک متوجه شد که یک مدل هوش مصنوعی از خودش در حال خواندن آهنگ “Munch” از آیس اسپایس است، در استوری اینستاگرام خود نوشت: “این آخرین نی هوش مصنوعی است.” این امکان وجود دارد که او در حال خرابکاری بوده است، اما او از اولین هنرمند بزرگی که با افزایش تعداد آهنگ‌های دیپ‌فیک مخالفت می‌کند، فاصله زیادی خواهد داشت.

در سال 2020، آژانس Jay-Z، Roc Nation، اخطارهای حق نسخه‌برداری را علیه آپلودهای دیپ‌فیک‌های Jay-Z تولید شده توسط هوش مصنوعی در یوتیوب ارسال کرد، اما YouTube در نهایت این ویدیوها را بازگرداند. و همین هفته گذشته، همین اتفاق برای امینم افتاد. UMG که نماینده هر دوی این خواننده‌های رپ است، یک اعتصاب حق نسخه‌برداری را در مورد ویدیوهای یوتیوب تولید شده توسط هوش مصنوعی از امینم که درباره گربه‌ها رپ می‌کند، صادر کرد.

Ghostwriter و Spotify بلافاصله به درخواست های TechCrunch برای اظهار نظر پاسخ ندادند.

قانون کپی رایت از نظر فناوری به اندازه کافی پیشرفته نیست که دستورالعمل های خاصی در مورد هوش مصنوعی مولد داشته باشد. اما در حالت موجود قانون، تقلید دگرگونی مجاز است. با این حال، این قوانین بسیار قابل تفسیر هستند، زیرا این ایده که چه چیزی کار را «تحول‌کننده» می‌کند ذهنی است، و رویه قضایی کمی برای ایجاد سابقه وجود دارد – از نظر تاریخی، بسیاری از این موارد قبل از رسیدن به قاضی حل و فصل شده‌اند.

UMG اخیراً اقداماتی را برای جلوگیری از تکثیر موسیقی تولید شده توسط هوش مصنوعی که هنرمندان ضبط کننده آن را پاره می کند، انجام داده است. طبق گزارش فایننشال تایمز، UMG از سرویس‌های استریم مانند Spotify خواسته است تا از استفاده شرکت‌های هوش مصنوعی برای آموزش مدل‌های خود جلوگیری کنند.

یکی از نمایندگان UMG گفت: “ما مسئولیت اخلاقی و تجاری در قبال هنرمندان خود داریم که برای جلوگیری از استفاده غیرمجاز از موسیقی آنها و جلوگیری از مصرف محتوایی که حقوق هنرمندان و سایر سازندگان را نقض می کند، جلوگیری کنیم.”

هنگامی که هر نوع اثر هنری بخشی از مجموعه داده باشد، حذف آن می تواند دشوار باشد. برای کمک به بازگرداندن کنترل به هنرمندان، مت درایهرست و هالی هرندون، فن‌آوران، Spawning AI را تأسیس کردند. یکی از پروژه های آنها، “آیا من آموزش دیده ام”، به کاربران اجازه می دهد آثار هنری خود را جستجو کنند و ببینند که آیا بدون رضایت آنها در مجموعه آموزشی هوش مصنوعی گنجانده شده است یا خیر.

با این حال، در برخی موارد، حذف مالکیت معنوی از مدل‌های هوش مصنوعی می‌تواند مانند جستجوی سوزن در انبار کاه باشد. گرگ روتکوفسکی، تصویرگر زنده‌ای که آثار هنری با جزئیات و فانتزی را برای فرنچایزهایی مانند «Dungeons & Dragons» ساخته است، یکی از محبوب‌ترین عبارت‌های جستجوی Stable Diffusion بود که در سپتامبر راه‌اندازی شد و به کاربران اجازه می‌داد سبک متمایز او را به راحتی تکرار کنند. روتکوفسکی هرگز موافقت نکرد که از آثار هنری او برای آموزش الگوریتم استفاده شود، و وقتی دروازه‌های سیل باز شوند، ممکن است برای روتکوفسکی خیلی دیر باشد که کنترلی را که قبلاً بر کار خود داشت، به دست آورد.

در حال حاضر، آهنگ جعلی Drake و The Weeknd از Ghostwriter در Spotify باقی مانده است، اما ممکن است برای مدت طولانی وجود نداشته باشد.