با استارتاپ هایی که تحرک خود را برای طبقات متوسط ​​نوظهور تغییر می دهند آشنا شوید – TechCrunch

در اقتصادهای نوظهور ، جایی که هزینه های میلیاردی برای ایجاد زیرساخت های حمل و نقل عمومی دور از دسترس است ، استارتاپ ها از فناوری برای رفع نیازهای تحرک طبقه متوسط ​​شهری در حال رشد استفاده می کنند.

Swvl ، Treepz ، Jatri ، SafeBoda ، Urbvan ، Chalo و Buser تنها تعدادی از استارتاپ هایی هستند که در سال های اخیر در آفریقا ، آسیا ، خاورمیانه و آمریکای جنوبی ظهور کرده اند ، همه با تمرکز بر ارائه دسترسی به حمل و نقل در صورت تقاضا. این استارتاپ ها نه تنها محصولات بازارهای نوظهور هستند ، بلکه از آنجا که تحرک برای یک اقتصاد پررونق بسیار ضروری است ، آنها در واقع محرک توسعه هستند.

نیکوس تسافوس ، جیمز آر. ، می گوید: “ما می دانیم که اگر می خواهید از مقیاس اقتصادی خوبی برخوردار شوید و سرریزهای مثبت یک فضای بزرگ شهری را مشاهده کنید ، باید بتوانید با هزینه کم و به شیوه ای کارآمد رفت و آمد کنید.” کرسی Schlesinger در انرژی و ژئوپلیتیک در مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی ، به TechCrunch گفت. “این کار این است که بازار کار را افزایش داده و آن را کارآمدتر می کند.”

ضرورت ممکن است مادر نوآوری باشد ، اما این نوآوری محدود به اقتصادهایی نیست که در آن تصور می شد. این استارتاپ ها همچنین برای سایر نقاط جهان ، از جمله اقتصادهای دارای حمل و نقل عمومی عمومی ، یک طرح خودروی کمتر محور ارائه می دهند.

سهام این میز فراتر از آینده مالی تعداد کمی از استارتاپ ها است. اگر استارتاپ هایی مانند این موفق نشوند ، یکی از خطرات این است که با رشد ناخالص داخلی در بازارهای نوظهور ، جمعیت با بودجه اختیاری بیشتر به خرید وسایل نقلیه خود می پردازند ، که تنها به بحران آب و هوایی جهانی کمک می کند.

Swvl: استفاده مجدد از وسایل نقلیه کم استفاده برای حمل و نقل مشترک

Swvl یک استارتاپ مستقر در دبی است که خدمات حمل و نقل مشترک را برای سفرهای درون شهری و بین شهری برای مسافران فردی و شرکت ها ، مدارس و اپراتورهای تور ارائه می دهد. از زمان تاسیس در سال 2017 ، این استارتاپ در امارات متحده عربی ، مصر ، عربستان سعودی ، اردن ، کنیا و پاکستان گسترش یافته است.

مدل تجاری آن حول استفاده مجدد از اتوبوس ها یا مینی ون های کم استفاده که متعلق به خصوصی است ، معمولاً توسط مشاغل کوچک و متوسط ​​و صاحبان ناوگان ، برای استفاده های مختلف در طول روز است. به عنوان مثال ، وقتی اتوبوسی که معمولاً بچه ها را فقط دو بار در روز به مدرسه می رساند و از مدرسه استفاده می کند ، از Swvl استفاده می کند ، همچنین برای ترکیبی از مسیرهای درون شهری B2C ، رانندگی های شرکتی ، سواری های بین شهری یا گروه های تور استفاده می شود.

مصطفی قندیل ، مدیرعامل و بنیانگذار Swvl ، به TechCrunch گفت: “این به طور قابل توجهی استفاده از آن وسیله نقلیه را افزایش می دهد.” “با استفاده بیشتر از وسیله نقلیه ، هزینه ثابت وسیله نقلیه خود را در هر روز بیشتر استهلاک می کند ، بنابراین ما می توانیم در سطح واحد و در هر سواری کمتر و کمتر هزینه کنیم. به بنابراین ، ما می توانیم قیمت خود را به طور مداوم به مصرف کننده نهایی کاهش دهیم در حالی که حاشیه خود را به میزان قابل توجهی افزایش می دهیم. ”

سواران می توانند در مسیری ثابت صندلی رزرو کرده و در هر مرحله سواری خود را پیگیری کنند. در شهرهایی که حمل و نقل عمومی غیرقابل اعتماد یا خطرناک است ، سرویس هایی مانند خدمات Swvl می توانند بازی را تغییر دهند.

اینکه Swvl نزدیک به تک شاخ شدن است نشانه قدرت این صنعت است. در ماه جولای ، این شرکت با SPIN توافقنامه SPAC با Queen’s Gambit Growth Capital منعقد کرد به گفته این شرکت ، ارزش شرکت 1.5 میلیارد دلار است.

Swvl می گوید درآمد ناخالص سالانه 79 میلیون دلار را تا دسامبر پیش بینی می کند که نسبت به درآمد فوریه 2020 51 میلیون دلار حدود 55 درصد افزایش دارد. تا سال 2025 ، این استارتاپ همچنین قصد دارد 1 میلیارد دلار درآمد ناخالص سالانه به دست آورد و در 20 کشور در پنج قاره فعالیت کند ، در حالی که توسعه SaaS یا حمل و نقل به عنوان سرویس (TaaS) در سراسر اروپا ، ایالات متحده و منطقه APAC از طریق اخیر انجام می شود. به دست آوردن پلت فرم حمل و نقل عمومی SaaS مستقر در اسپانیا ، Shotl.

قندیل می گوید با توجه به نیاز فوری به ارائه وسایل حمل و نقل اولیه به طبقه متوسط ​​رو به رشد ، تناسب اولیه محصول با بازار به طور طبیعی در بازارهای نوظهور است ، اما خدمات Swvl را در شرایط جهانی می بیند.

وی گفت: “دولت های سراسر جهان میلیاردها دلار صرف زیرساخت های حمل و نقل می کنند که در حال منسوخ شدن هستند.” اگر در تابستان و در زمستان به نیویورک فکر کنید ، این شهر کاملاً متفاوت است. جنبش ها ، الگوهای یک شهر در طول سال بسیار تغییر می کند ، اما سیستم حمل و نقل عمومی واقعاً تغییر نمی کند. بنابراین آنچه ما در حال ساخت آن هستیم ، سیستم حمل و نقل جمعی آینده است که می تواند به هر شهری با سیستم حمل و نقل عمومی پاسخگو به تقاضا ، که می تواند هر روز ، هر ساعت تغییر کند و می تواند بر اساس نحوه کل شهر بهینه سازی شود ، خدمات رسانی کند. در حال حرکت است.”

چگونه Treepz “Uber برای اتوبوس” را در نیجریه ارائه می دهد

Onyeka Akumah ، مدیرعامل و بنیانگذار Treepz ، که قبلاً Plentywaka بود ، می گوید روزی که استارتاپ او تصور می شد ، روزی بود که از هواپیما در لاگوس پیاده شد و مجبور شد دو دوچرخه ، قایق و سپس اتوبوس سوار شود تا فقط برای جلسات در شهر حرکت کند. او تجربه اتوبوس را یک تجربه وحشتناک توصیف کرد که در آن او به معنای واقعی کلمه “مجبور بود یکی از درها را در طول سفر برای جلوگیری از سقوط نگه دارد.”

لاگوس بزرگترین شهر نیجریه است و 14 میلیون نفر ساکن آن روزانه مجبور به رفت و آمد هستند. در حالی که این کشور بیشترین استارتاپ ها را در آفریقا دارد ، از سایر معیارهایی که به رتبه بندی رقابتی آن در بین سایر کشورهای آفریقایی کمک می کند ، کاسته شده است. رتبه بندی اکوسیستم فناوری آفریقابه برای پیشرفت کارآفرینی ، fDi Intelligence ، بخش تخصصی Financial Times که این گزارش را منتشر کرد ، می گوید که یک کشور باید دارای مقرون به صرفه بودن ، استعدادهای فناوری در سراسر کشور ، دولت تعاون ، دسترسی به اینترنت خوب و زیرساخت های سالم باشد. اگر مردم نتوانند به راحتی ، کارآمد و ارزان حرکت کنند ، بسیاری از اینها به سادگی قابل دستیابی نیستند.

Treepz نمونه دیگری از قدم گذاشتن بخش عمومی و امیدوارم کشور را به سمت رفاه ارائه می دهد. این استارتاپ سرویس مشابهی به Swvl ارائه می دهد ، جایی که مسافران می توانند از طریق برنامه ای سفرهای درون شهری یا بین شهری را رزرو کنند ، صندلی خود را رزرو کرده و سواری خود را پیگیری کنند. در حالی که Treepz در سراسر کشور گسترش یافته است ، همچنین قصد دارد طی چند سال آینده به اوگاندا ، غنا و تعداد انگشت شماری از کشورهای آفریقایی نقل مکان کند.

آکومه به TechCrunch گفت: “میلیون ها نفر باید روزانه با استفاده از وسایل نقلیه عمومی رفت و آمد کنند و اگر نمی توانند هزینه Uber را بپردازند و بخواهند سر کار به موقع برسند ، این تنها راهی است که می توانند انجام دهند.” به “ما می خواستیم راه بهتری را برای رفت و آمد با پیش بینی به مردم ارائه دهیم ، جایی که آنها می توانند بدانند اتوبوس چه زمانی به اینجا می رسد ، اطمینان حاصل کنند که آنها روی وسیله نقلیه صندلی خواهند داشت ، این وسیله نقلیه مناسب و ایمن است.”

در حالی که Swvl به مشتریان امکان می دهد صندلی خود را به صورت آنلاین رزرو کنند و سپس بعداً پول نقد را به راننده بپردازند ، Treepz در حال حاضر پول نقد را نمی پذیرد ، این بخشی از دلیل خدمات واقعاً برای طبقه متوسط ​​است. آکوماه در حال حاضر گفت ، پول نقد بسیار خطرناک است زیرا در بدترین حالت فساد را به دنبال دارد و در بهترین حالت پیگیری فروش را با مشکل مواجه می کند.

ایجاد مسئولیت برای حمل و نقل عمومی بنگلادش با Jatri

هدف Jatri مستقر در بنگلادش این است که به مشکل ناهماهنگی برنامه های حمل و نقل عمومی ، مشکلات پرداخت و تغییر مداوم مسیرها بپردازد. این استارتاپ می گوید این اولین پلت فرم ردیابی اتوبوس و بلیط فروشی دیجیتالی در بنگلادش است که به هر دو شرکت اتوبوسرانی که باید نحوه عملکرد اتوبوسهای خود را تنظیم کنند و مسافرانی که نیاز به خدمات بدون اصطکاک بیشتری دارند ، خدمات رسانی می کند.

سواران می توانند مشترک شوند ، سفرهای خود را برنامه ریزی کنند ، اتوبوس ها را ردیابی کرده و بلیط ها را ایمن کنند ، در حالی که اپراتورها می توانند از تجزیه و تحلیل سفرهای Jatri در اتوبوس استفاده کنند. این شرکت همچنین در حال ایجاد داده هایی است که نهادهای نظارتی می توانند برای اهداف برنامه ریزی شهری استفاده کنند.

Jatri در سال 2019 تأسیس شد و در آن زمان عملیات هزاران شریک اتوبوس را دیجیتالی کرد و بیش از 3.5 میلیون بلیط حمل و نقل را روی سکوی خود در سه شهر میزبانی کرد. در اوایل ماه جاری ، این استارتاپ 1.2 میلیون دلار پیش از سری A جمع آوری کرد که می گوید از آن برای گسترش پوشش سراسری خود استفاده خواهد کرد. اخیراً با BRTC ، یک شرکت حمل و نقل دولتی بنگلادش ، همکاری کرده تا خدمات ردیابی و تهیه بلیط خود را برای بسیاری از مسیرهای خود ، با امکان پذیرش در سراسر کشور ، ارائه دهد.

نقش حمل و نقل در بازارهای نوظهور

با افزایش طبقه متوسط ​​و افزایش درآمد ، مردم تمایل بیشتری به کیفیت خدمات مانند حمل و نقل عمومی دارند. کارشناسان می گویند انتظارات فزاینده می تواند به طور بالقوه منبع اصطکاک برای کشوری مانند بنگلادش باشد ، جایی که شهروندان آن ممکن است تجربه ای داشته باشند که آلبرت هیرشمن ، اقتصاددان آن را “اثر تونل” توصیف کرده است.

این زمانی است که اعضای آسیب پذیر جامعه شروع به افزایش نابرابری بر اساس فرایند رشد ناهموار می کنند. آنها در ابتدا آن را تحمل می کنند و انتظار دارند زمان رفاه آنها فرا برسد. اما اگر آنها به موقع نرسند ، ممکن است تحمل آنها به ناامیدی تبدیل شود – و در نهایت تحولات سیاسی – اجتماعی.

این همان چیزی است که ظهور استارتاپ هایی را که به کاهش بار حمل و نقل عمومی اختصاص داده اند بسیار حیاتی می کند.

تسافوس گفت: “سیستم های حمل و نقل این توانایی را دارند که مردم را به مشاغل و همچنین اوقات فراغت و فضاهای سبز و سرگرمی متصل کنند.” وی گفت: “اینها عناصر اصلی برای سرزندگی شهر هستند ، بنابراین آنچه من انتظار دارم این است که در صورت عدم وجود این راه حل های حمل و نقل ، شهری است که عملکرد ضعیفی دارد و از پتانسیل های خود استفاده نمی کند ، زیرا شما فقط یک فضای شهری پراکنده دارید که می تواند از سرمایه انسانی موجود در این نوع کلان شهرها به طور کامل استفاده نکنید. “