یک انفجار دیگر در استارشیپ خبر بدی برای مدیران پارک های اطراف خواهد بود

به گفته ایلان ماسک، مدیر عامل اسپیس ایکس، آزمایش آتی استارشیپ احتمال موفقیت چندانی ندارد. ماه گذشته، او شانس موفقیت را در حدود 50 درصد اعلام کرد. در اوایل این هفته در توییتر اسپیس، به نظر می رسید که او این احتمال را حتی بیشتر کاهش داده است. «اگر پرتاب کنیم، هر چیزی را که منجر به تخریب خود پایه پرتاب، سکوی پرتاب نشود، در نظر خواهم گرفت. […] من آن را یک پیروزی می دانم.»

احتمال وجود یک ناهنجاری آزمایشی دیگر در Starbase احتمالاً خبر خوبی برای مدیران محیط زیست نیست، زیرا باید بر تلاش‌های SpaceX برای پاک‌سازی هر گونه زباله‌هایی که در زمین‌های تحت صلاحیت آنها مانند پارک‌های دولتی می‌افتد نظارت کنند.

انفجارهای گذشته در Starbase، مرکز آزمایش و پرتاب این شرکت در جنوب شرقی تگزاس، مزارع زباله ایجاد کرده است که پارک ایالتی جزیره برازوس و پارک ایالتی بوکا چیکا را تحت تاثیر قرار داده است. شیامال پاتل، مدیر ارشد عملیات استارشیپ اسپیس ایکس در ایمیلی در ژانویه 2022 به رگولاتورها گفت، آزمایش مرحله بالایی استارشیپ در مارس 2021، میدان زباله ای را ایجاد کرد که بر روی 700 هکتار از پارک های اطراف تأثیر می گذارد.

پاتل افزود، این ناهنجاری بزرگترین میدان زباله را در بین تمام انفجارهای استارشیپ تا به امروز ایجاد کرد.

لئوناردو آلانیز، مدیر محیط زیست، سلامت و ایمنی اسپیس ایکس که در ژوئن 2021 به تنظیم‌کننده‌ها گزارش شد، قطعه نهایی SN11 یک قطعه محرک تقریباً 1500 پوندی بود. بیل مکانیکی Case 210، قبل از برداشتن آن از سایت، به خدمات ماهی و حیات وحش ایالات متحده (FWS) و اداره پارک ها و حیات وحش تگزاس (TPWD).

ایمیل های بین اسپیس ایکس و مقامات دولتی، از جمله ایمیل های FWS، TPWD، اداره هوانوردی فدرال ایالات متحده (FAA)، به عنوان بخشی از درخواست قانون آزادی اطلاعات که توسط TechCrunch ثبت شده بود، بررسی شدند.

سانی پرز، مدیر پناهگاه حیات وحش FWS، در یک ایمیل در ژوئن 2021 به مقامات FAA گفت که هماهنگی بازیابی زباله به دلیل ناهنجاری SN11 “یک بار مهم” برای کارکنان FWS بود.

به نظر می رسد بخشی از منشأ این بار، زمان کوتاهی بود که SpaceX در رابطه با بسته شدن جاده ها به دلیل آزمایش خودروی Starship انجام داد. پرز در آوریل 2021 به Alaniz گفت که این بسته شدن باعث تاخیر یا جلوگیری از دسترسی تیم های واکنش به محل آوار برای نظارت بر تلاش های پاکسازی شده است.

در یک نمونه، پرز گفت که بسته شدن کوتاه مدت منجر به این شد که از دستیار مدیر پناهگاه، که برای نظارت بر تلاش‌های بازیابی زباله SN11 در محل بود، خواسته شد که زودتر محل را ترک کند. مدیر پناهگاه و یک زیست شناس حیات وحش به کلی از دسترسی به سایت محروم شدند.

پرز به درخواست TechCrunch برای اظهار نظر پاسخ نداد، اما سخنگوی FWS به TechCrunch گفت که یک “تیم پاسخ چند آژانس” با SpaceX برای پاسخگویی و ارزیابی زباله ها همکاری می کند.

ریگان فات، سرپرست پارک در TPWD، به TechCrunch گفت که آژانس مجبور شده است رویکرد خود را در ایجاد پروتکل‌ها با SPaceX پس از اینکه شرکت به آزمایش Starship در سال 2020 تغییر داد، تغییر دهد. مزاحمت بیشتر برای مناطق حساس جزر و مدی جلبکی، زیستگاه های لوما و زیستگاه لانه سازی در این منطقه.” ما فعالانه با اسپیس ایکس در مورد بهترین روش انجام این تلاش‌های بازیابی کار کرده‌ایم و به بهبود فرآیند بازیابی ادامه خواهیم داد.»

در بهترین حالت، آزمایش پرواز مداری استارشیپ فردا به هیچ وجه هیچ زباله ای تولید نخواهد کرد، با تقویت کننده سوپر سنگین و مرحله بالایی که هر دو پس از پرتاب، اقیانوس ها را به صورت جداگانه پرتاب می کنند. اما در مصاحبه توئیتر اسپیس، ماسک از مردم درخواست کرد که انتظارات خود را بر اساس آن تنظیم کنند و افزود که انتظار موفقیت «دیوانه‌کننده خواهد بود».