5 سرمایه گذار شعار خود را برای استارت آپ های کره جنوبی توضیح می دهند

اقتصاد کره جنوبی مدل برای دهه‌ها بر تولید صادراتی تکیه کرده است که توسط غول‌های شرکتی متعلق به خانواده اداره می‌شود. گزارش 2015 از مک کینزی بیان کرد که چگونه کشور به شرکت های کوچک نیاز دارد تا مدلی نوآورانه را برای آماده شدن برای مرحله بعدی رشد اقتصادی ایجاد کند. کلید تقویت چنین نوآوری یک جامعه استارتاپی پر جنب و جوش است. … در حال حاضر، جامعه استارت آپی کره ای از این ایده آل فاصله زیادی دارد.

شرکت های کره جنوبی مانند سامسونگ، ال جی و هیوندای هنوز نقش مهمی در رشد اقتصادی اولیه کره ایفا می کنند. اکثر آنها که زمانی بر تولید متمرکز بودند، اکنون شرکت های فناوری محور هستند.

همراه با غول های فناوری بزرگ در کره جنوبی، اکوسیستم استارت آپی این کشور نسبت به سال 2014 بسیار رشد کرده است، همانطور که استارت آپ ها در سایر کشورهای آسیایی مانند چین، هند و کشورهای جنوب شرقی آسیا رشد کرده اند.

در سال 2014، آنجا بود فقط 10 تک شاخ – از جمله Coupang، Naver، Kakao، Line (که به ژاپن نقل مکان کرد) و شرکت های بازی مانند Nexon و NC Soft – در بین 29561 استارت آپ. از سال 2022، کره 22 تک شاخ داشتبا ارزش 1 تریلیون وون (تقریباً 744 میلیون دلار)، از 18 تک شاخ در سال 2021. ممکن است از سال 2014 جهش بزرگی به نظر نرسد، اما افزایش تعداد تک شاخ ها گواهی بر کار سختی است که توسط استارت آپ های کره ای انجام می شود. .

پس از همه‌گیری اخیر که به رونق استارت‌آپ‌ها در سراسر جهان دامن زد، ارزش‌گذاری استارت‌آپ‌ها در کره جنوبی به‌طور غیرواقعی مانند جهانی افزایش یافت. با پرش به زمان حال، چشم انداز تامین مالی استارتاپ ها کوچک شده است و ارزش گذاری ها در همه جای دنیا در مواجهه با شرایط نامشخص اقتصاد کلان کاهش یافته است. بر اساس این گزارش، سرمایه گذاری خطرپذیر در آسیا در سه ماهه اول سال 2023 نسبت به سه ماهه چهارم 2023، 33 درصد و نسبت به سه ماهه اول 2022، 57 درصد کاهش یافته است. گزارشی از Crunchbase.

ما با سرمایه گذاران منتخبی صحبت کردیم که در بازار کره جنوبی سرمایه گذاری می کنند تا پیش بینی های آنها برای سال 2023، استراتژی سرمایه گذاری آنها، بخش هایی که آنها را هیجان زده می کند و موارد دیگر را بشنویم.

همه سرمایه گذارانی که با آنها صحبت کردیم گفتند که به ندرت تغییری در استراتژی های سرمایه گذاری آنها وجود دارد، اما تأیید بررسی های لازم توسط کمیته ها سخت شده است.

یمین چانگ، مدیر عامل BRV گفت: «روزهای «کشیدن به سمت راست» در یک معامله به پایان رسیده است، و سطح مورد نیاز از دقت لازم نیز به هنجارهای تاریخی بازگشته است، به جای سه تا چهار روز، سه تا چهار ماه طول می کشد. مدیریت سرمایه.

سرمایه گذاران اکنون به بنیانگذاران و مدیران استارت آپ توصیه می کنند که سودآوری را بر رشد اولویت دهند، باند خود را گسترش دهند و در میان ترس از رکود احتمالی چابک بمانند.

و استارت‌آپ‌ها اکنون شاهد کاهش ارزش‌گذاری نسبت به دو سال گذشته هستند. به گفته هان کیم، شریک عمومی Alots Ventures، با این حال، به نوعی سالم است زیرا “مردم منطقی تر به آن نزدیک می شوند”.

Eunse Lee، بنیانگذار و شریک مدیریت 541 Venture، گفت: “من فکر می کنم که محیط فعلی ممکن است کمی برای کارآفرینان سخت باشد، اما به یک معنا، به بنیانگذارانی که می توانند مسیر رشد خود را به طور واقع بینانه ترسیم کنند، لطف می کند.”

صحبت کردیم با:

  • هان کیم، شریک عمومی Altos Ventures
  • تیم چای، شریک مدیریت، 500 گلوبال
  • JP Lee، مدیرعامل و شریک مدیریت، SoftBank Ventures Asia
  • یمین چانگ، مدیر عامل BRV Capital Management
  • Eunse Lee، بنیانگذار و مدیر عامل، 541 Venture.

(یادداشت سردبیر: نظرسنجی‌های زیر برای طولانی بودن و وضوح ویرایش شده‌اند. این پاسخ‌ها کاملاً محدود به کره جنوبی است و تمام آسیا را در بر نمی‌گیرد.)

هان کیم، شریک عمومی، Altos Ventures

ما شاهد کاهش قابل توجهی در بودجه VC در سه ماهه اول آسیا در سال جاری هستیم. استراتژی سرمایه گذاری VC شما همراه با شرایط بازار چگونه تغییر کرده است؟

استراتژی ما تغییر چندانی نکرده است. ما از نیمه دوم سال گذشته بیشتر در شرکت های موجود خود سرمایه گذاری کرده ایم، بنابراین در مجموع دلارهای سرمایه گذاری بیشتری وجود دارد. کمی با سرمایه گذاران دیگر متفاوت است. فکر می کنم به این دلیل است که برخی از صندوق ها سرمایه گذاری زیادی انجام نمی دهند [these days]. به نوعی، فرصت بیشتری برای سرمایه گذاری بیشتر برای ما وجود دارد. (اما آن‌ها استارت‌آپ‌های جدید نیستند، بلکه شرکت‌های موجود در مجموعه ما هستند.) ما معمولاً بین 1 تا 10 میلیارد وون (750000 دلار تا 7.5 میلیون دلار) در شرکت‌های جدید سرمایه‌گذاری می‌کنیم و گاهی اوقات حتی تا 100 میلیارد وون (75.5 میلیون دلار) در شرکت‌های جدید سرمایه‌گذاری می‌کنیم. پرتفوی های موجود

چه چیزی باعث کمترین بودجه در آسیا از سال 2021 شده است؟ و آیا فکر می کنید بودجه VC امسال کاهش خواهد یافت؟ چشم انداز شما در مورد حجم بودجه در آسیا در سال های 2023 و 2024 چیست؟

اگر نگاه کنید داده، شامل چین می شود. من فکر می کنم که کمی تحت تاثیر چین قرار گرفته است. VC های چینی با برخی مقررات در مورد مشاغل بزرگ مواجه شده اند. [investment]و اکنون ایالات متحده نیز سرمایه گذاری در شرکت های چینی را تنظیم می کند. چک لیست های زیادی وجود دارد [for investment in China]. این حدس من است، اما حداقل امسال، فکر می‌کنم تا زمانی که تنش‌های بین ایالات متحده و چین از بین نرود یا حل نشود، بازگشت این فضای چالش‌برانگیز آسان نخواهد بود.

روند سرمایه گذاری در کره جنوبی با سایر مناطق مانند ایالات متحده و اروپا چه تفاوتی دارد؟

اکنون روند سودآوری قبل از رشد است. من فکر می کنم این روند در کره جنوبی اهمیت بیشتری پیدا می کند. ایالات متحده قبلاً رشد بیش از سودآوری بود، اما اکنون به سود بر رشد تغییر کرده است، اما ایالات متحده آزادی عمل بیشتری نسبت به کره دارد. به عبارت دیگر، سرمایه گذاران آمریکایی نسبت به سرمایه گذاران در کره جنوبی صبر بیشتری دارند.