جمعیت ببرهای در خطر انقراض هند در پی پیروزی برای حافظان محیط زیست استCNN

ببرها زمانی در سراسر آسیا پرسه می زدند، تعداد آنها در آغاز قرن بیستم به 100000 می رسید، قبل از اینکه این گونه در آستانه انقراض سقوط کند.

تا سال 2006، جمعیت آنها در هند – خانه اکثر ببرهای وحشی باقی مانده در جهان – به کمترین حد خود یعنی 1411 نفر رسید.

اما به نظر می رسد دهه ها تلاش برای حفاظت در نهایت نتیجه داده است. بر اساس آخرین سرشماری ببرهای هند که روز یکشنبه منتشر شد، تعداد ببرهای هند از آن زمان تاکنون بیش از دو برابر شده و به 3167 نفر در سال گذشته رسیده است.

طبق گزارش صندوق جهانی حیات وحش (WWF)، این حدود 70 درصد از جمعیت ببرهای وحشی جهان است که حدود 4500 نفر است.

زنده شدن دوباره ببرهای هندی نشان دهنده یک پیروزی برای حافظان محیط زیست و یک پرتو امید برای کشورهای دیگر است که در تلاش برای افزایش تعداد حیات وحش هستند.

این گزارش در کنار جشن هایی به مناسبت پنجاهمین سالگرد پروژه ببر، برنامه حفاظت از دولت که در سال 1973 راه اندازی شد، منتشر شد.

نخست وزیر نارندرا مودی روز یکشنبه در سخنرانی خود گفت: “ما هزاران سال سابقه مرتبط با ببرها داریم… ببر در بسیاری از قبایل برادر ما محسوب می شود.” “آینده بهتر برای بشریت تنها زمانی امکان پذیر است که محیط زیست ما محافظت شود و تنوع زیستی ما همچنان در حال گسترش باشد.”

مودی همچنین روز یکشنبه از دو ذخیره‌گاه ببر بازدید کرد و عکس‌هایی که رهبر را با کلاه سافاری و لباس استتار نشان می‌دادند.

نخست وزیر هند، نارندرا مودی، در تاریخ 9 آوریل از ذخایر ببرهای باندیپور و مودومالای در کارناتاکا، هند بازدید می کند.

تعداد ببرها در دهه 1940 با افزایش جمعیت انسانی شروع به کاهش شدید کرد. به گفته WWF، گسترش کشاورزی، جنگل‌زدایی و زیرساخت‌ها زیستگاه ببرها را تکه تکه کرده است – به خصوص ببرها حیواناتی منفرد هستند که برای پرسه زدن و شکار به مناطق وسیعی نیاز دارند.

به گفته WWF، امروزه ببرها فقط در 7 درصد از زمین هایی که قبلاً اشغال می کردند وجود دارند.

این فضای رو به کاهش به معنای افزایش درگیری انسان و ببر بوده است، با حوادث متعدد در چند دهه گذشته که ببرها به انسان ها حمله کرده و در جستجوی غذا وارد روستاها می شوند. و آنها تنها نیستند – فیل های در خطر انقراض هند نیز اغلب در زمین های کشاورزی سرگردان هستند و محصولات را می بلعند.

اگرچه تخریب محیط زیست مشکلی است که کشورهای سراسر جهان با آن روبرو هستند، جمعیت در حال انفجار هند یک چالش منحصر به فرد است. در سال 1971، این کشور 547 میلیون نفر داشت. اکنون 1.4 میلیارد نفر دارد و قرار است امسال از چین پیشی بگیرد و پرجمعیت ترین کشور جهان شود.

شکار غیرقانونی غیرقانونی در دهه 1980 کاهش تعداد ببرها را تسریع کرد. ببرها برای ورزش، موقعیت و مصرف شکار می شدند و استخوان و سایر قسمت های آنها اغلب در طب سنتی چینی استفاده می شد. هند در سال 1972 شکار ببر را به طور رسمی ممنوع کرد، اما همچنان یک تهدید بزرگ است و شکار غیرقانونی غیرقانونی عامل انقراض کامل ببرها در یک ذخیره‌گاه هند در سال 2005 است.

تلاش‌ها برای معکوس کردن این روند باعث شده است که هند 53 ذخیره‌گاه ببر را ایجاد کند که نزدیک به 75800 کیلومتر مربع (حدود 7.5 میلیون هکتار) را پوشش می‌دهد، در حالی که تنها 9 ذخیره‌گاه در آغاز پروژه ببر افزایش داشت.

مقامات کل روستاها را جابه جا کرده اند و به آنها پول داده اند تا فضایی برای ببرها ایجاد کنند و راهروهایی برای حیات وحش ایجاد کرده اند تا زیستگاه های تکه تکه شده آنها را به هم پیوند دهند.

دولت همچنین در فناوری هایی مانند هواپیماهای بدون سرنشین، دوربین های تله ای و سیستم های نرم افزاری برای پیگیری جمعیت ببرها، حرکات و رفتارها سرمایه گذاری کرده است.

WWF هشدار داد که چالش های زیادی در پیش است. بدتر شدن بحران آب و هوا برای زیستگاه های آسیب پذیر دردسر ایجاد می کند. بسیاری از ذخایر ببرها و مناطق حفاظت‌شده «جزایر کوچکی در دریای وسیعی از کاربری‌های زیست‌محیطی ناپایدار» هستند که فعالیت‌های انسانی در محیط‌های ببرها تجاوز می‌کند. و شکار غیرقانونی با وجود قوانین سختگیرانه همچنان ادامه دارد.

با این حال، بازگشت جمعیت ببرها دلگرم کننده است – و هند شروع به به اشتراک گذاشتن شیوه های حفاظت از خود با کشورهای دیگر با کاهش تعداد ببرها کرده است. در سال‌های اخیر، دهلی موافقت‌نامه‌های دوجانبه را امضا کرده و ابتکاراتی از جمله کارگاه‌های حفاظت از محیط زیست را با تایلند، کامبوج، مالزی، بنگلادش و بوتان راه‌اندازی کرده است.

و همانطور که مودی در سخنرانی یکشنبه خود اشاره کرد، موفقیت های مشابهی در مورد گونه های دیگر مشاهده می شود. بیش از 70 سال پس از اعلام رسمی انقراض گربه های بزرگ در این کشور، هند اولین یوزپلنگ تازه متولد شده خود را در ماه مارس پذیرفت.

این توله ها از دو یوزپلنگ اصلاح شده متولد شدند که از نامیبیا به هند آورده شدند، به عنوان بخشی از برنامه دولت برای بازگرداندن 50 نفر در طی پنج سال آینده.