آپو وانگ اود، 106 ساله اهل فیلیپین، مسن ترین مدل روی جلد ووگ است.

نوشته شده توسط امی وودیات، سی ان ان

Vogue Philippines Apo Whang-Od را به عنوان ستاره جلد شماره آوریل خود معرفی کرده است، حرکتی که باعث می شود خالکوبی 106 ساله فیلیپینی مسن ترین فردی باشد که تا به حال در صفحه اول Vogue ظاهر شده است.

وانگ اود – که با نام ماریا اوگی هم شناخته می شود – از نوجوانی هنر خالکوبی با دست را کامل کرده و زیر نظر پدرش یاد می گیرد.

او که در دهکده کوهستانی بوسکالان، در حدود 15 ساعت شمال مانیل زندگی می کند، قدیمی ترین مامباباتوک – یا خالکوبی سنتی کالینگا – در نظر گرفته می شود.

یک بار، خالکوبی‌هایی که وانگ اود با استفاده از چوب بامبو، خاری از درخت پوملو، آب و زغال‌سنگ ایجاد می‌کند، توسط جنگجویان بومی به دست آمد.

اکنون، بازدیدکنندگان بین‌المللی که به دنبال طرح‌های هندسی مشخص او هستند، بیشتر مشتریان او را تشکیل می‌دهند.

ووگ فیلیپین در پستی نوشت: “او که به عنوان آخرین مامباباتوک نسل خود معرفی شده است، نمادهای قبیله کالینگا را – که نشان دهنده قدرت، شجاعت و زیبایی – است – بر روی پوست هزاران نفری که به زیارت بوسکالان رفته اند نقش بسته است.” در رسانه های اجتماعی
Apo Whang-Od قدیمی ترین جنگنده کشور در نظر گرفته می شود.

Apo Whang-Od قدیمی ترین جنگنده کشور در نظر گرفته می شود. اعتبار: Art Nepomuceno/Vogue فیلیپین

این هنر را فقط می توان به خویشاوندان خونی منتقل کرد و وانگ اود چندین سال است که نوه هایش الیانگ ویگان و گریس پالیکاس را آموزش می دهد.

وانگ اود در سال 2017 به CNN Travel گفت: «(دوستان من که خالکوبی کردند) همگی درگذشتند.

من تنها کسی هستم که هنوز خالکوبی می‌کنم. اما نمی‌ترسم این سنت به پایان برسد زیرا (در حال آموزش) استادان خالکوبی بعدی هستم.

او افزود: «تا زمانی که مردم برای خالکوبی بیایند، این سنت ادامه خواهد داشت.

تا زمانی که بتوانم خوب ببینم، به خالکوبی کردن ادامه می‌دهم. وقتی دیدم تار شد متوقف می‌شوم.

بئا والدز، سردبیر ووگ فیلیپین گفت که کارکنان این نشریه به اتفاق آرا تصمیم گرفتند که وانگ اود روی جلد برود. “ما احساس می کردیم که او ایده آل های ما را در مورد آنچه که در فرهنگ فیلیپینی ما زیبا است را نمایندگی می کند.

والدس افزود: “ما معتقدیم که مفهوم زیبایی نیاز به تکامل دارد و شامل صورت ها و فرم های متنوع و فراگیر است. آنچه ما امیدواریم در مورد آن صحبت کنیم زیبایی بشریت است.”

قبل از حضور وانگ اود در ووگ فیلیپین، رکورد مسن ترین مدل روی جلد ووگ در اختیار جودی دنچ، بازیگری بود که در سال 2020 در سن 85 سالگی در جلوی ووگ بریتانیا ظاهر شد.