نمایشگاه دیدنی دیور در بمبئی نشان دهنده وضعیت رو به رشد لوکس هند است

نوشته شده توسط سوجاتا آسومول، سی ان انبمبئی، هند

دیور روز پنجشنبه میزبان یک باند فرودگاه برجسته در بمبئی بود، اقدامی که هم به نقش دیرینه هند در تولید مد اروپایی و هم به قدرت رو به رشد مصرف کنندگان لوکس آن اشاره می کند.

در حالی که بنای تاریخی دروازه هند به عنوان پس‌زمینه عمل می‌کند، این برچسب فرانسوی مجموعه پیش از پاییز 2023 خود را به جمعی از ستاره‌ها از جمله نمادهای بالیوود Rekha، Sonam Kapoor و Anushka Sharma، و همچنین مدل Cara Delevingne و بازیگر Maisie Williams ارائه کرد.

مکان الهام‌بخش واضحی بود: باند فرودگاه با چراغ‌های گل همیشه بهار و دیا تزئین شده بود، و لباس‌ها شامل پارچه‌های چکمه‌ای مدرس و بناراسی، آینه کاری، جزئیات رنگ کراوات، یقه‌های نهرو و خیاطی کورتا بود.

مجموعه Pre-Fall دیور در یک شب آرام در بمبئی قدم زد.

مجموعه Pre-Fall دیور در یک شب آرام در بمبئی قدم زد. اعتبار: ایندرانیل موکرجی/ خبرگزاری فرانسه/ گتی ایماژ

در حالی که چند برند بزرگ غربی میزبان نمایش های یکباره در هند بوده اند – پیر کاردین در سال 1967، ایو سن لورن در سال 1989 و والنتینو در سال 2004 از جمله آنها – دیور اولین شرکتی است که کشور را در یکی از برنامه های فصلی منظم خود قرار می دهد.

لیبل‌های لوکس معمولاً مجموعه‌های بهار-تابستان و پاییز-زمستان خود را در یکی از چهار هفته مد در نیویورک، لندن، میلان و پاریس ارائه می‌کنند، اما اغلب به دورتر نگاه می‌کنند تا خطوط پیش از پاییز و کروز خود را به نمایش بگذارند. و انتخاب بمبئی توسط دیور در زمانی انجام می شود که بخش لوکس در هند به طور فزاینده ای صعودی است.

به گفته آنول سارین، تحلیلگر ارشد تحقیقاتی در شرکت هوش تجاری یورومانیتور، خریداران هندی به یک نیروی اصلی در صنعت مد تبدیل شده‌اند و سطح درآمد قابل تصرف این کشور بین سال‌های 2019 تا 2022 بیش از 24 درصد افزایش یافته است.

کارا دلوین در نمایش لباس زنانه کریستین دیور قبل از پاییز 2023 در بنای یادبود دروازه هند شرکت می کند.

کارا دلوین در نمایش لباس زنانه کریستین دیور قبل از پاییز 2023 در بنای یادبود دروازه هند شرکت می کند. اعتبار: با احترام از دیور

او از طریق ایمیل گفت: «خرده‌فروشان لوکس (در حال شرط‌بندی در بازار هند هستند تا رشد خود را حفظ کنند، که در غیر این صورت در بازارهای غربی و چین دچار رکود می‌شود». بسیاری از خرده فروشان به دنبال افزایش فعالیت های خود در کشور هستند.

ادای احترام به صنایع دستی هند

دیور در سال 2006 با افتتاح یک بوتیک در دهلی نو وارد بازار هند شد. و در حالی که از آن زمان تنها یک فروشگاه در کشور اضافه کرده است، روابط این برند با کشور بسیار فراتر از تجارت است.

مانند بسیاری از خانه های لوکس، دیور اغلب به صنعتگران هندی برای مهارت های صنایع دستی استثنایی خود روی می آورد. بسیاری از گلدوزی‌ها و منسوجات روی باند روز پنج‌شنبه توسط Chanakya International، آتلیه‌ای در بمبئی ساخته شده‌اند که ماریا گرازیا چیوری، مدیر خلاق لیبل فرانسوی، تقریباً سه دهه با آن همکاری نزدیک داشته است.
تصویر مبارزاتی که در بنای یادبود دروازه هند در بمبئی گرفته شده است.

تصویر مبارزاتی که در بنای یادبود دروازه هند در بمبئی گرفته شده است. اعتبار: کریستین دیور کوتور

روز چهارشنبه، این آتلیه در بمبئی مراسمی را برگزار کرد که شامل 50 قطعه دست دوز بود که از زمانی که چیوری در سال 2016 سکان هدایت را به دست گرفت، برای این برچسب تولید کرده است.

دیور همچنین به مدرسه صنایع دستی چاناکایا، یک موسسه غیرانتفاعی که توسط Chankaya International اداره می شود و توسط جوامعی از کارگران زن نساجی کار می کند، برای پس زمینه های مختلف باند رو به رو شده است. در میان آن‌ها مجموعه‌ای از ۲۲ ملیله ماموت بود که با همکاری هنرمندان هندی ماده‌وی و مانو پاره‌خ ساخته شده‌اند که دیور برای نمایش بهار-تابستان ۲۰۲۲ مد لباس بالا سفارش داده است.

چیوری در یک کنفرانس مطبوعاتی پیش از نمایش پنج‌شنبه گفت: «بسیار مهم است که خلاقیت صنعتگران و فرهنگ هند را جشن بگیریم، در حالی که طعمی معاصر به آن‌ها می‌دهیم». این مجموعه حاصل تمام تلاش هایی است که ما برای زنده کردن این زبان انجام داده ایم.»

افراد داخلی مد، مانند استایلیست برجسته و مدیر سابق مد ووگ هند، آنیتا شروف آداجانیا، این رویداد را به عنوان یک قدردانی دیرینه برای آتلیه های هندی می دانستند. او گفت: «من این نمایش را به عنوان تشکر از هند می دانم.

کارگران نساجی از آتلیه Chanakya International در بمبئی.

کارگران نساجی از آتلیه Chanakya International در بمبئی. اعتبار: با احترام هاشم بادانی/ تصاویر آتلیه چاناکیا

قبل از ارائه، مایانک کائول، طراح و متصدی مشهور پارچه، آن را “لحظه ای تاریخی” نامید.

او افزود: «این نوع تصدیق مبنی بر اینکه سازندگان هندی پشت محصولات یک خانه مد بین‌المللی داده می‌شوند، به نظر من، قبلا دیده نشده است.»

نقش پنهان

پیوند صنعتگران هندی با مد فرانسوی به قرن هفدهم برمی گردد، زمانی که خیاطان دربار سلطنتی اروپا منسوجات را از شبه قاره تهیه می کردند. راهول میشرا، که در سال 2020 اولین طراح هندی بود که برای نمایش یک مجموعه باند در طول فصل مد لباس در پاریس دعوت شد، گفت: امروزه بخش قابل توجهی از زنجیره تامین صنعت لوکس به هند واگذار شده است.

وی افزود: “یک پوشاک در طول فرآیند ساخت خود، به دلیل تولید پارچه و تزئینات رویه، زمان بیشتری را در هند نسبت به اروپا سپری می کند.”

این مجموعه دارای ظاهری در رنگ‌های پر جنب و جوش - صورتی، بنفش، آبی پررنگ و زرد چارتری بود.

این مجموعه دارای ظاهری در رنگ‌های پر جنب و جوش – صورتی، بنفش، آبی پررنگ و زرد چارتری بود. اعتبار: ایندرانیل موکرجی/ خبرگزاری فرانسه/ گتی ایماژ

اما پارچه های تولید شده در هند اغلب در اروپا مونتاژ می شوند – و بنابراین برچسب “ساخت” می شوند.

به گفته آداجانیا، این باعث می شود بسیاری از آتلیه های هندی احساس کنند که نمی توانند نقش خود را به رسمیت بشناسند.

او گفت: «دوستان زیادی دارم که خانه‌های گلدوزی را اداره می‌کنند که با خانه‌های لوکس همکاری نزدیکی دارند، اما برندها تضمین می‌کنند که در مورد آن صحبت نمی‌کنند. خودی‌های صنعت همیشه از سهم هند مطلع بوده‌اند، اما نه مصرف‌کنندگان.

برای کاریشما سوالی، مدیر هنری Chanakya International و Chanakya School of Craft، دیدن خلاقیت‌های آتلیه‌اش در یک باند فرودگاه در هند یک نقطه عطف بزرگ بود.

او گفت: «سال‌هاست که بخش‌هایی از بمبئی را به پاریس آورده‌ایم. این واقعیت که پاریس در حال آمدن به بمبئی است برای همه ما به معنای جهان است.