ماده مخفی یک استاد قدیمی؟ یک مطالعه جدید نشان می دهد زرده تخم مرغ

نوشته شده توسط Jacopo Prisco، CNN

برای خبرنامه علمی تئوری شگفت انگیز CNN ثبت نام کنید. با اخبار مربوط به اکتشافات جذاب، پیشرفت های علمی و موارد دیگر، جهان را کاوش کنید.

“استادان قدیمی” مانند لئوناردو داوینچی، ساندرو بوتیچلی و رامبراند ممکن است از پروتئین ها، به ویژه زرده تخم مرغ، در نقاشی های رنگ روغن خود استفاده کرده باشند. یک مطالعه جدید

مقادیر کمی از باقیمانده پروتئین مدت‌هاست که در نقاشی‌های رنگ روغن کلاسیک شناسایی شده‌اند، اگرچه اغلب آنها را به آلودگی نسبت می‌دهند. مطالعه جدیدی که روز سه شنبه در مجله منتشر شد Nature Communications دریافت که این گنجاندن احتمالاً عمدی بوده است – و دانش فنی استادان قدیمی، ماهرترین نقاشان اروپایی قرن شانزدهم، هفدهم، یا اوایل قرن هجدهم، و روشی که آنها رنگ های خود را آماده می کردند، روشن می کند.

Ophélie Ranquet نویسنده این مطالعه از موسسه مهندسی فرآیندهای مکانیکی و مکانیک در مؤسسه فناوری کارلسروهه در آلمان گفت: “منابع مکتوب بسیار کمی در مورد این موضوع وجود دارد و تاکنون هیچ کار علمی برای بررسی این موضوع به این عمق انجام نشده است.” یک مصاحبه تلفنی “نتایج ما نشان می‌دهد که حتی با مقدار بسیار کمی زرده تخم‌مرغ، می‌توان به تغییر شگفت‌انگیزی در خواص رنگ روغن دست یافت که نشان می‌دهد چقدر ممکن است برای هنرمندان مفید بوده باشد.”

به نظر می رسد که صرفاً اضافه کردن مقداری زرده تخم مرغ به آثار آنها می تواند تأثیرات طولانی مدتی داشته باشد که فراتر از زیبایی شناسی است.

تخم مرغ در مقابل روغن

در مقایسه با رسانه فرموله شده توسط مصریان باستان به نام تمپرا – که زرده تخم مرغ را با رنگدانه های پودری و آب ترکیب می کند – رنگ روغن رنگ های تندتری ایجاد می کند، امکان انتقال رنگ بسیار صاف را فراهم می کند و با سرعت بسیار کمتری خشک می شود، بنابراین می توان آن را تا چند روز پس از تهیه آن استفاده کرد. با این حال، رنگ روغن، که از روغن بذر کتان یا گلرنگ به جای آب استفاده می کند، دارای معایبی نیز می باشد، از جمله اینکه بیشتر در معرض تیره شدن رنگ و آسیب ناشی از قرار گرفتن در معرض نور است.

از آنجایی که ساختن رنگ فرآیندی تجربی و تجربی بود، ممکن است استادان قدیم زرده تخم مرغ، یک ماده آشنا، را به نوع جدیدتر رنگ اضافه کرده باشند، رنگی که برای اولین بار در قرن هفتم در آسیای مرکزی ظاهر شد و سپس در اروپای شمالی گسترش یافت. در قرون وسطی و ایتالیا در دوران رنسانس. در این مطالعه، محققان فرآیند رنگ‌سازی را با استفاده از چهار ماده – زرده تخم‌مرغ، آب مقطر، روغن بذر کتان و رنگدانه – برای ترکیب دو رنگ محبوب و مهم تاریخی، سفید سربی و آبی اولترامارین بازسازی کردند.

Ranquet گفت: “افزودن زرده تخم مرغ مفید است زیرا می تواند خواص این رنگ ها را به طرز چشمگیری تنظیم کند. به عنوان مثال با نشان دادن سن متفاوت: مدت زمان بیشتری طول می کشد تا رنگ به دلیل آنتی اکسیدان های موجود در آن اکسید شود. در زرده.”

واکنش های شیمیایی بین روغن، رنگدانه و پروتئین های موجود در زرده به طور مستقیم بر رفتار و ویسکوزیته رنگ تأثیر می گذارد. Ranquet می گوید: «به عنوان مثال، رنگدانه سفید سرب به رطوبت کاملاً حساس است، اما اگر آن را با یک لایه پروتئینی بپوشانید، آن را بسیار مقاوم تر در برابر آن می کند و استفاده از رنگ را بسیار آسان می کند.

او با اشاره به یک تکنیک نقاشی که در آن رنگ در آن قرار می گیرد، افزود: از طرف دیگر، اگر چیزی سفت تر می خواهید بدون نیاز به افزودن رنگدانه زیاد، با کمی زرده تخم مرغ می توانید رنگ ایمپاستوی بالایی ایجاد کنید. یک ضربه به اندازه ای ضخیم که ضربه های قلم مو هنوز قابل مشاهده باشد. به گفته Ranquet، استفاده از رنگدانه کمتر در قرن‌ها پیش مطلوب بود، زمانی که رنگدانه‌های خاصی – مانند لاجورد لاجورد، که برای ساخت آبی اولترامارین استفاده می‌شد – گران‌تر از طلا بودند.

"مدونای میخک،" یکی از اولین نقاشی های لئوناردو داوینچی است که در Alte Pinakothek در مونیخ آلمان به نمایش گذاشته شده است.  چروک شدن رنگ روغن روی صورت مشهود است.

“مادونای میخک” که در Alte Pinakothek در مونیخ آلمان به نمایش گذاشته شده است، یکی از اولین نقاشی های لئوناردو داوینچی است. چروک شدن رنگ روغن روی صورت مشهود است. اعتبار: دی آگوستینی/گتی ایماژ

شواهد مستقیمی از تأثیر زرده تخم مرغ در رنگ روغن یا فقدان آن را می توان در «مدونای میخک» اثر لئوناردو داوینچی مشاهده کرد. یکی از نقاشی هایی که در طول مطالعه مشاهده شد. این اثر که در حال حاضر در Alte Pinakothek در مونیخ آلمان به نمایش گذاشته می شود، چین و چروک های آشکاری را روی صورت مریم و کودک نشان می دهد.

Ranquet گفت: “رنگ روغن از سطح به پایین شروع به خشک شدن می کند و به همین دلیل چروک می شود.”

یکی از دلایل چروک شدن ممکن است مقدار ناکافی رنگدانه در رنگ باشد و مطالعه نشان داده است که با افزودن زرده تخم مرغ می توان از این اثر جلوگیری کرد: “این بسیار شگفت انگیز است زیرا شما همان مقدار رنگدانه را در رنگ خود دارید، اما وجود زرده تخم مرغ همه چیز را تغییر می دهد.”

از آنجایی که چین و چروک در عرض چند روز رخ می دهد، احتمال دارد که لئوناردو و دیگران استادان قدیمی ممکن است به این اثر خاص، و همچنین خواص مفید اضافی زرده تخم مرغ در رنگ روغن، از جمله مقاومت در برابر رطوبت، توجه داشته باشند. «مدونای میخک» یکی از اولین نقاشی‌های لئوناردو است که در زمانی خلق شد که ممکن بود هنوز در تلاش برای تسلط بر رسانه تازه محبوب رنگ روغن در آن زمان بود.

درک جدید از کلاسیک

نقاشی دیگری که در طول مطالعه مشاهده شد، «مرثیه بر سر مسیح مرده» اثر بوتیچلی بود که در Alte Pinakothek نیز به نمایش درآمد. کار بیشتر با تمپر ساخته شده است اما برای پس زمینه و برخی عناصر فرعی از رنگ روغن استفاده شده است.

Ranquet گفت: «ما می‌دانستیم که برخی از قسمت‌های نقاشی، ضربه‌های قلم مو را نشان می‌دهند که برای چیزی که ما نقاشی رنگ روغن می‌نامیم، مشخص است، و با این حال وجود پروتئین‌ها را تشخیص دادیم. “از آنجایی که مقدار بسیار کمی است و تشخیص آنها دشوار است، ممکن است به عنوان آلودگی رد شود: در کارگاه ها، هنرمندان از چیزهای مختلفی استفاده می کردند و شاید تخم ها فقط از مزاج بوده باشند.”

با این حال، به دلیل اضافه کردن زرده تخم مرغ چنان اثرات مطلوبی بر روی رنگ روغن داشت، وجود پروتئین در کار ممکن است نشانه ای از استفاده عمدی باشد. مطالعه پیشنهاد کرد. Ranquet امیدوار است که این یافته های اولیه ممکن است کنجکاوی بیشتری را نسبت به این موضوع مطالعه نشده جلب کند.

ماریا پرلا کلمبینی، استاد شیمی تجزیه در دانشگاه پیزا در ایتالیا، که در این مطالعه شرکت نداشت، با این موضوع موافق بود. او در ایمیلی گفت: “این مقاله هیجان انگیز سناریوی جدیدی برای درک تکنیک های نقاشی قدیمی ارائه می دهد.”

“گروه تحقیقاتی که نتایج را از سطح مولکولی تا مقیاس ماکروسکوپی گزارش می‌کند، به دانش جدیدی در استفاده از زرده تخم‌مرغ و چسباننده‌های روغن کمک می‌کند. آنها بیشتر به دنبال شناسایی مواد مورد استفاده توسط استادان قدیمی نیستند، بلکه توضیح می‌دهند که چگونه می‌توانستند استفاده کنند. او افزود: با استفاده از مواد طبیعی موجود و ترکیب آنها، اثرات شگفت انگیز و درخشانی ایجاد می کنند.

“این دانش جدید نه تنها به حفظ و نگهداری بهتر آثار هنری کمک می کند، بلکه به درک بهتر تاریخ هنر نیز کمک می کند.”

تصویر بالا: «مونالیزا» اثر لئوناردو داوینچی