وزیر امور خارجه تایوان به سی‌ان‌ان گفت: رزمایش‌های نظامی نشان می‌دهد که چین در حال آماده شدن برای آغاز جنگ علیه تایوان است.CNN

یک روز پس از اینکه چین “حملات دقیق مشترک” را به تایوان در طول تمرینات نظامی در اطراف جزیره شبیه سازی کرد، جوزف وو، وزیر امور خارجه تایوان در مصاحبه ای اختصاصی با سی ان ان اقدامات پکن را محکوم کرد و هشدار داد که “به نظر می رسد آنها در تلاش هستند تا برای آغاز جنگ علیه این کشور آماده شوند. تایوان.”

وو گفت: «به تمرین‌های نظامی و همچنین لفاظی‌های آن‌ها نگاه کنید، به نظر می‌رسد که آنها در تلاش هستند تا برای آغاز جنگ علیه تایوان آماده شوند.

دولت تایوان به تهدید نظامی چین به عنوان چیزی که قابل قبول نیست نگاه می کند و ما آن را محکوم می کنیم.

وو در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به ارزیابی‌های اطلاعاتی آمریکا مبنی بر اینکه شی دستور داده است تا سال 2027 ارتش خود را آماده کند، تایوان نسبت به زمان اقدام نظامی احتمالی چین احساسی دارد یا خیر، وو به آمادگی‌های تایوانی ابراز اطمینان کرد.

رهبران چین قبل از اینکه تصمیم بگیرند از زور علیه تایوان استفاده کنند، دو بار فکر خواهند کرد. و مهم نیست که سال 2025 باشد یا 2027 یا حتی فراتر از آن، تایوان به سادگی باید آماده شود.

به نظر می رسد این تمرینات اولین باری است که نیروی دریایی چین حملات هواپیماهای جنگی مستقر در ناو هواپیمابر را به تایوان شبیه سازی می کند.

پکن این رزمایش را روز شنبه آغاز کرد، یک روز پس از بازگشت تسای اینگ ون، رئیس جمهور تایوان از یک سفر 10 روزه به آمریکای مرکزی و ایالات متحده، جایی که با کوین مک کارتی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و سایر قانونگذاران آمریکایی دیدار کرد.

پکن آنها را “هشدار جدی در برابر تبانی نیروهای جدایی طلب تایوان با نیروهای خارجی و اقدامی ضروری برای دفاع از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی” توصیف کرد.

وو در پاسخ به این سوال که آیا هزینه‌های چنین دیداری خیلی زیاد است، به CNN گفت: «چین نمی‌تواند تعیین کند که تایوان چگونه دوستانی پیدا کند. و چین نمی تواند دیکته کند که دوستان ما چگونه می خواهند از تایوان حمایت کنند.”

پکن در آگوست گذشته و پس از بازدید نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان وقت آمریکا از این جزیره، تمرین‌های نظامی مشابهی را در مقیاس بزرگ در اطراف تایوان انجام داد.

این رزمایش ها شامل پرتاب موشک های چینی بر فراز جزیره بود، چیزی که تاکنون در رزمایش های فعلی دیده نشده است.

تایوان و چین از زمان پایان جنگ داخلی بیش از هفت دهه پیش که در آن ناسیونالیست های شکست خورده به تایپه گریختند، جداگانه اداره می شوند. تایوان در دهه 1990 از حکومت استبدادی به یک دموکراسی منتقل شد و اکنون توسط Freedom House، یک سازمان غیرانتفاعی مستقر در ایالات متحده، یکی از آزادترین حوزه های قضایی در آسیا است.

با این حال، حزب حاکم کمونیست چین ادعا می کند که جزیره خودگردان به عنوان قلمرو خود است، و در سال های اخیر، با افزایش قدرت او، شی جین پینگ، رهبر چین، جاه طلبی های خود را برای “اتحاد مجدد” با جزیره – در صورت لزوم با زور – روشن کرده است.

وزیر امور خارجه تایوان به سی‌ان‌ان گفت: رزمایش‌های نظامی نشان می‌دهد که چین در حال آماده شدن برای آغاز جنگ علیه تایوان است.

خبرنگاران CNN یکی از بحث برانگیزترین موضوعات روابط آمریکا و چین را توضیح می دهند

رزمایش چین همچنین همزمان با سفر رسمی امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه بود که در پکن مورد استقبال شی جینپینگ قرار گرفت.

پس از دیدار، مکرون به نظر می‌رسید که آیا فرانسه باید در بحران تایوان دخالت کند یا خیر، به خبرنگاران گفت: «بدترین چیز این است که فکر کنیم ما اروپایی‌ها باید در این موضوع پیرو شویم و خود را با ریتم آمریکا یا واکنش بیش از حد چینی‌ها وفق دهیم.» مقامات فرانسوی بعداً گفتند که اظهارات وی اشتباه تفسیر شده است. وو به سی ان ان گفت که تایپه از فرانسه توضیح خواسته است.

وو گفت: “ما هنوز در تلاشیم تا بفهمیم او چه می گوید و چه معنایی از طریق دولت فرانسه دارد.”

با تشدید تنش‌ها بین ایالات متحده و چین بر سر تایوان، جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا گفته است که در صورت حمله چین، ایالات متحده از جزیره دفاع خواهد کرد، اگرچه مقامات دولت اصرار دارند که ایالات متحده به سیاست “چین واحد” خود متعهد است.

ایالات متحده، از طریق قانون روابط تایوان، از نظر قانونی موظف است تسلیحات دفاعی به تایوان ارائه دهد، اما مقامات معمولاً در مورد اینکه آیا ایالات متحده در صورت حمله چینی از تایوان دفاع می کند یا خیر، مبهم می مانند.

در حالی که وو مکررا تاکید کرد که “دفاع از تایوان مسئولیت خود ماست”، وی خاطرنشان کرد که با توجه به روابطش با متحدانش در منطقه، “به نظر می رسد ایالات متحده بیش از هر زمان دیگری در ایجاد موقعیتی مصمم است (تا چین بداند که حمله نظامی به تایوان با هزینه سنگینی همراه خواهد بود. و ما از ایالات متحده برای داشتن این موضع قدردانی می کنیم.»