در داخل الاقصی، مسلمانان می گویند که در حال از دست دادن کنترل این مکان مقدس هستند

یادداشت ویراستار: نسخه ای از این داستان برای اولین بار در خبرنامه CNN’s Meanwhile in the Middle East، سه بار در هفته به بزرگترین داستان های منطقه نگاه می کند. اینجا ثبت نام کنید.


اورشلیم
CNN

در محوطه مجموعه الاقصی، یکی از مکان های مورد احترام اسلام و یهودیت، تعادل ظریف حاکم بر این مکان مقدس تحت فشار است.

فقط مسلمانان مجاز به دعا در مکان مقدسی هستند که برای آنها به نام الحرام الشریف (محرم شریف) و برای یهودیان به عنوان کوه معبد شناخته می شود، طبق یک ترتیبات موجود که در اصل بیش از یک قرن پیش به دست آمد. بازدیدکنندگان غیرمسلمان در زمان‌های خاص و فقط از مناطق خاصی از مجموعه مجاز هستند.

اما بسیاری در جهان اسلام بیم آن دارند که حق انحصار عبادت در مکان مقدس به آرامی توسط یک جنبش رو به رشد یهودی راست افراطی از بین می رود.

این مجموعه در بیت المقدس شرقی قرار دارد که فلسطینی ها آن را به عنوان پایتخت کشور آینده خود می خواهند و اکثر جامعه بین المللی آن را سرزمینی اشغالی می دانند. اسرائیل آن را در جنگ 1967 از اردن تصرف کرد و اورشلیم شرقی و غربی را به عنوان “پایتخت ابدی” خود می داند.

این مجموعه ای است که پلیس اسرائیل هفته گذشته دو بار در کمتر از 24 ساعت حملات خشونت آمیز انجام داد. ویدئوهای به اشتراک گذاشته شده در شبکه های اجتماعی نشان می دهد که پلیس اسرائیل نمازگزاران مسلمان را با باتوم مورد ضرب و شتم قرار می دهد. پلیس گفت که پس از آنکه «صدها آشوبگر و هتک حرمت مسجد خود را محاصره کردند» و به سوی آنها آتش بازی و سنگ پرتاب کردند، به خود مسجد یورش بردند.

این خشونت ها باعث شلیک موشک از جنوب لبنان و غزه شد که اسرائیل آن را شبه نظامیان فلسطینی مقصر دانست. اسراییل با حملات هوایی تلافی کرد.

متولیان اردنی این سایت به دو خبرنگار مسلمان سی‌ان‌ان اجازه گزارش از محوطه را گرفتند.

هنگامی که سی ان ان سه شنبه از آن بازدید کرد، محوطه نسبتا آرام بود. جمعی از بانوان پیش از نماز ظهر در دروازه‌های مسجد الاقصی، مسجد اصلی محوطه، قرآن تلاوت کردند. رمضان پرآشوب بود و سه شنبه تنش های بیشتری را به همراه داشت.

“درد دارم. ام کمال الکردی، یک فلسطینی ساکن محله شیخ جراح در بیت المقدس شرقی صبح روز سه شنبه به CNN گفت. «این خانه خداست. برای عبادت است. نه برای اشغال یا تحریک. حتی زمانی که ما دعا می کنیم، توسط اسرائیلی ها تحریک و نظارت می شویم.»

در داخل الاقصی، مسلمانان می گویند که در حال از دست دادن کنترل این مکان مقدس هستند

هنگامی که الکردی صحبت می کرد، گروهی از بازدیدکنندگان عمدتا یهودی با اسکورت پلیس اسراییلی به شدت مسلح از کنار آنها عبور کردند. یکی از افسران از گروه زنان در حالی که شروع به تلاوت قرآن با صدای بلند و بلندتر می کردند فیلم گرفت. صدای بلند در تلاوت تنها شکل اعتراض آنها در این لحظه کوتاه اما پرتنش بود.

تا عصر سه شنبه، دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل اعلام کرد که ورود غیرمسلمانان به این مکان مقدس را تا پایان ماه رمضان ممنوع می کند. این تصمیم بی سابقه نیست، اما ایتامار بن گویر، وزیر امنیت ملی راست افراطی وی، در بیانیه ای گفت که این یک “اشتباهی جدی است که صلح را به ارمغان نمی آورد، بلکه ممکن است فقط اوضاع را تشدید کند.”

این محوطه شامل حیاط‌های باز بزرگ و همچنین مسجد الاقصی و قبه الصخره است.

این مسجد و گنبد در بالای محلی که یهودیان معتقدند معابد اول و دوم آنها در آنجا قرار داشته ساخته شده است و به عنوان کوه معبد، مقدس ترین مکان در یهودیت شناخته می شود. اعتقاد بر این است که دیوار غربی بخشی از مجموعه معبد دوم است و در زیر حیاط قرار دارد. این مکانی است که یهودیان در دعا با آن روبرو می شوند.

اکثر خاخام های برجسته می گویند که یهودیان نباید پا در سایت بگذارند. اما جنبش فزاینده ای از افراط گرایان یهودی برای اجازه به اقامه نماز در زمین تلاش می کنند، فراخوانی که می تواند ترتیبات موجود حاکم بر مدیریت سایت را تغییر دهد. سی ان ان شاهد بود که حداقل دو نمازگزار یهودی بدون توقف یا حذف شدن توسط پلیس، نماز می خواندند.

بن گویر از مدافعان صریح دعای یهودیان در این سایت است. زمانی که به عنوان حاشیه سیاست اسرائیل تلقی می شد و قبلاً به اتهام حمایت از تروریسم و ​​تحریک نژادپرستی ضد عرب محکوم شده بود، بازدید او از این مجتمع در اوایل سال جاری با محکومیت بین المللی مواجه شد.

سلطنت هاشمی اردن متولی این مجموعه است، بر اساس توافقنامه ای که تاریخ آن به سال 1924 بازمی گردد، و این مکان را تحت یک امانت اسلامی به نام وقف مدیریت می کند. اما به گفته کارشناسان، نقش اردن به طور فزاینده ای نمادین می شود، زیرا این اسرائیل است که کنترل های امنیتی در نقاط ورودی و در نتیجه دسترسی به اماکن مقدس را کنترل می کند. گردشگران می توانند در ساعات بازدید به تنهایی وارد شوند، اما یهودیان مذهبی اغلب توسط محافظان مسلح به شدت اسکورت می شوند.

شیخ عزام خطیب، مدیر کل وقف، این بازدیدهای روزافزون از گروه های یهودی تحت اسکورت پلیس اسرائیل را تحریکی برای فلسطینی ها و کلام مسلمانان می داند.

او گفت: «من این بازدیدها را یورش به ساحت مقدس ما می دانم. «اسرائیل باید دست خود را از مسجد و محوطه دور نگه دارد، زیرا این نقض (حرمت مکان) است… و می‌تواند منجر به حوادثی شود که قابل مهار نیست.»

وضعیت موجود خود موضوعی غیرقابل استفاده است و مملو از بحث است. این یک معاهده سنتی نیست که توسط طرف‌های مختلف طی مراسمی امضا شده باشد، بلکه بر اساس سوابق تاریخی مربوط به امپراتوری عثمانی، اصلاح شده و مورد توافق نهادهای مختلف از بریتانیا، سازمان ملل متحد و فراتر از آن است. شیخ رانی ابوصیبر، امام نزدیک به بیست سال در الاقصی، می گوید که این وضعیت به آرامی در حال از بین رفتن است.

ابوسیبر گفت: «تاریخ را همیشه قدرتمندان می نویسند. البته انتظار می رود که اگر نیرویی برای مقابله با این تجاوز وجود نداشته باشد، حق ما به راحتی ضایع شود.»

یک افسر پلیس اسرائیل در بازار قطانین در شهر قدیمی اورشلیم نگهبانی می‌دهد.  هنگامی که جشن های عید پاک، رمضان و عید فصح با هم تداخل داشتند، تدابیر امنیتی شدیدی در مکان مقدس وجود داشت.

برخی از فراخوان های افراطی یهودی فراتر از مطالبه دعا است. جنبش‌های راست افراطی می‌خواهند سومین معبد یهودی را در این مکان ببینند. در روز بازدید CNN، گروه‌های کوچکی از رادیکال‌های یهودی با سرود «معبد ساخته خواهد شد» در دروازه‌های محوطه، مسلمانان را مورد تمسخر قرار دادند.

نتانیاهو بارها تاکید کرده است که به حفظ وضعیت موجود متعهد است، اما در دولت او که راست‌گراترین افراطی تاریخ اسرائیل است، صدای افراط‌گرایان بلندتر و قوی‌تر می‌شود.

برای کل جهان عرب، الاقصی به عنوان آخرین منطقه تحت کنترل مسلمانان در قلب اورشلیم شرقی تلقی می شود. سی ان ان با نمازگزاران مسلمان حاضر در سایت صحبت کرد که تنها نام کوچک خود را به دلیل نگرانی های امنیتی اعلام کردند.

«الاقصی مال ماست. مهم نیست کسی چه می گوید. محمد، یکی از نمازگزاران این مکان، به سی ان ان گفت: الاقصی مال ماست حتی یک میلیون نفر به آن حمله کردند. “این یک ایدئولوژی است که ما در ذهن خود داریم.”

برخی از نمازگزاران فلسطینی باید تمام تلاش خود را برای رسیدن به مساجد این مجموعه انجام دهند، به ویژه بازدیدکنندگان از کرانه باختری اشغالی توسط اسرائیل، که عموماً نیاز به دریافت اسناد سفر از مقامات اسرائیلی دارند و می توانند در ایست های بازرسی و بازرسی های امنیتی متعدد منتظر بمانند.

بدون اجرای ترتیبات وضع موجود، بیم آن می رود که منطقه ای که از قبل آشفته بود از کنترل خارج شود. هر تغییر محسوسی در هنجارها می تواند – و می تواند – چرخه های خشونت مرگبار را به راه بیندازد. اما این شعله‌ور شدن‌های دوره‌ای همیشه به درک ساده‌ای بازگشته است که ظاهری از نظم را در یکی از بحث‌برانگیزترین نقاط جهان حفظ کرده است.

“البته، من احساس امنیت نمی کنم. همه چیز می تواند در یک لحظه تغییر کند، بنابراین من همیشه می ترسم. اما من اینجا هستم زیرا به خدا ایمان دارم.