افزایش بی سابقه سطح آب دریاهای چین به دلیل گرمایش زمین، شهرهای ساحلی مانند شانگهای را تهدید می کند


هنگ کنگ
CNN

سطح دریاها در خط ساحلی چین برای دومین سال متوالی به بالاترین حد خود رسیده است و سریعتر از میانگین جهانی افزایش یافته و تهدیدی جدی برای شهرهای ساحلی مانند مرکز مالی شانگهای است.

به گفته یک مقام وزارت منابع طبیعی، در سال 2022، سطح دریاهای ساحلی چین 94 میلی‌متر (3.7 اینچ) بالاتر از «عادی» بود که به عنوان میانگین در دوره 1993-2011 تعریف می‌شد و این بالاترین سطح از زمان شروع رکوردها در سال 1980 بود. چهارشنبه در یک کنفرانس خبری

این تورم 10 میلی متر بیشتر از سال 2021 بود که رکورد قبلی به دست آمد.

وانگ هوآ، رئیس بخش پیش‌بینی و نظارت دریایی در این وزارتخانه گفت: دمای آب‌های ساحلی چین به دلیل گرم شدن کره زمین به طور قابل توجهی افزایش یافته است و افزایش سطح دریاها تسریع شده است.

وانگ گفت که سطح دریاهای چین از سال 1980 به طور متوسط ​​3.5 میلی متر در سال و از سال 1993 به طور متوسط ​​4.0 میلی متر در سال افزایش یافته است – بالاتر از میزان جهانی در دوره های مشابه.

به گفته ناسا، میانگین سطح آب دریاها در جهان طی سه دهه گذشته 3.4 میلی متر در سال افزایش یافته است.

وانگ در کنفرانس خبری که آخرین گزارش سالانه سطح دریاهای چین را منتشر کرد، گفت: «در 11 سال گذشته، از سال 2012 تا 2022، سطح دریاهای ساحلی چین بالاترین سطح از زمان ثبت اولین مشاهدات بود.

حدود 45 درصد از جمعیت حدود 1.4 میلیاردی چین و بیش از نیمی از تولید اقتصادی این کشور از مناطق ساحلی است.

سواحل چین خانه کلان شهرهای مهمی از جمله شانگهای، توسعه یافته ترین و ثروتمندترین شهر کشور، و همچنین شهر بندری تیانجین و مرکز فناوری شنژن است.

طی چهار دهه گذشته، افزایش سطح آب دریاها در امتداد سواحل چین اثرات بلندمدتی از جمله فرسایش اکوسیستم‌های ساحلی و از بین رفتن مناطق جزر و مدی ایجاد کرده است. وانگ گفت که آنها همچنین بر تامین آب زیرزمینی تأثیر گذاشته و خسارت ناشی از طوفان، سیل و نفوذ جزر و مد نمک را افزایش داده اند.

وی افزود که در حالی که دریا متورم شده بود، خشکی در مناطق ساحلی غرق شده بود که این مشکل را تشدید کرد.

در سال 2022، سطح بالای دریا در امتداد سواحل چین تأثیر طوفان ها را تشدید کرد و ضربه شدیدی به استان های گوانگدونگ، ژجیانگ و شاندونگ وارد کرد. به گفته وانگ، این افزایش همچنین منجر به سیل شدید ساحلی در استان ژجیانگ و هاینان شد که باعث خسارات اقتصادی زیادی شد.