نیکاراگوئه در آخرین سرکوب کلیسای کاتولیک و مخالفان، راهبه ها را اخراج کردCNN

دو راهبه که در یک خانه سالمندان در نیکاراگوئه کار می کردند، این هفته در بحبوحه سرکوب گسترده رهبران مخالفان، روزنامه نگاران و کلیسای کاتولیک توسط دولت رئیس جمهور دانیل اورتگا، از کشور اخراج شدند.

رئیس‌جمهور قدرتمند روحانیون کشورش را هدف گرفته و اسقف‌های کنفرانس اسقف‌های نیکاراگوئه (CEN) را «تروریست» خوانده است. اورتگا کلیسای کاتولیک را به حمایت از تظاهرات ضد دولتی در سال 2018 متهم می کند که دولت وی آن را “تلاش برای کودتا” نامید.

به گفته اسقف نشین تیلاران-لیبریا، راهبه ها که هر دو شهروند کاستاریکا هستند، روز چهارشنبه وارد کاستاریکا شدند.

به گفته اسقف مانوئل اوجنیو سالازار مورا، خواهران ایزابل و سیسیلیا بلانکو کوبیلو، از جماعت دومینیکن د لا آنونسیاتا، یک خانه سالمندان را در نیکاراگوئه مدیریت کردند.

سالازار مورا از حامیان خود خواست برای کلیسا و برای اسقف نیکاراگوئه ای به نام رولاندو آلوارز که در ماه فوریه زندانی شد، دعا کنند.

سیستم قضایی نیکاراگوئه آلوارز، منتقد سرسخت دولت را به اتهام جنایت هایی مانند تضعیف دولت و جامعه نیکاراگوئه و به اتهام انتشار اخبار نادرست به بیش از 26 سال زندان محکوم کرد.

اسقف بدون دفاع، قادر به رد اتهامات نبود.

روز چهارشنبه، گروهی از راهبه‌های تراپیست از نیکاراگوئه که در پایان فوریه این کشور را ترک کردند، گفتند که دولت صومعه آنها را مصادره کرده و آن را به موسسه فناوری کشاورزی نیکاراگوئه تحویل داده است.

سی ان ان به دنبال پاسخی از دولت در مورد هر دو مورد است.

اورتگا مستبد و دولت او کمپین ترور سیاسی را علیه کشور به راه انداخته اند.

به گفته دیده بان حقوق بشر، از سال 2018، زمانی که دولت اورتگا اعتراضات گسترده ضد رژیم را سرکوب کرد، صدها نفر را کشت، هزاران نفر را مجروح کرد و بسیاری را به طور خودسرانه بازداشت کرد، ده ها هزار نفر از نیکاراگوئه ها برای اجتناب از آزار و اذیت وطن خود را ترک کرده اند.

معترضان و خانواده هایشان در آن زمان گاهی از حملات نیروهای طرفدار دولت در داخل کلیساها و کلیساهای این کشور پناه می بردند.

اسقف های کنفرانس اسقفی نیز به عنوان میانجی برای گفتگوی ملی شرکت کردند و بخش های مختلف اجتماعی را با دولت تشکیل دادند تا به دنبال راه حلی مسالمت آمیز برای مناقشه سیاسی باشند.

اورتگا در سال 2021 مدعی پنجمین دوره ریاست جمهوری شد. در ژوئن همان سال، دولت او شروع به استفاده از یک قانون مبهم امنیت ملی به عنوان توجیهی برای حبس کردن نامزدهای ریاست جمهوری مخالفان، رهبران مخالف، روزنامه نگاران، فعالان حقوق بشر و دیگران پیش از انتخابات نوامبر کرد.

در ماه فوریه، دولت نیکاراگوئه بیش از 200 زندانی سیاسی را آزاد کرد که بسیاری از آنها وارد ایالات متحده شدند.