رهبر تبت از دالایی لاما پس از بوسیدن یک پسر بر لب در هندوستان دفاع می کندCNN

رئیس دولت تبت در تبعید از دالایی لاما به دلیل ویدئویی که در آن رهبر معنوی یک کودک را می بوسد و سپس از او می خواهد که “زبانم را بمکد” از دالایی لاما دفاع کرده است.

پنپا تسرینگ روز پنجشنبه در مراسمی در دهلی نو پایتخت هند به خبرنگاران گفت که اقدامات دالایی لاما “بی گناه” بوده و سوء تعبیر شده است و افزود که جنجال بر سر این ویدئو به پیروان رهبر “آسیب زده است”.

«حضرت او همیشه در تقدس زندگی می کرده است، (به دنبال زندگی) یک راهب بودایی، از جمله تجرد. تسرینگ گفت: سال‌ها تمرین معنوی او فراتر از لذت‌های حسی بوده است. اکنون حضرتش با انواع و اقسام نام ها برچسب گذاری شده است.»

دالایی لاما – برنده جایزه صلح نوبل – در بیانیه‌ای روز دوشنبه پس از انتشار ویدئویی از مبادله او با پسر در رسانه‌های اجتماعی و موجی از انتقادات بین‌المللی از جمله اتهامات کودک آزاری، عذرخواهی کرد.

تسرینگ ادعا کرد که تحقیقات داخلی حاکی از آن است که “منابع طرفدار چین” پشت انتشار این ویدئو در رسانه های اجتماعی بوده اند، اما هیچ مدرکی برای این ادعا ارائه نکرد.

وی گفت: نمی توان از زاویه سیاسی این حادثه چشم پوشی کرد.

دالایی لاما فعلی، تنزین گیاتسو 87 ساله، شناخته شده ترین شخصیت بودایی زنده جهان است.

دالایی لاما، رهبر معنوی اصلی مکتب “کلاه زرد” بودیسم تبتی، توسط میلیون ها نفر به عنوان تناسخ 13 سلف خود مورد احترام است.

او از سال 1959 به دنبال قیام ناموفق تبتی ها علیه اشغال چین در هند مستقر شده است. او بعداً یک دولت در تبعید را در دارمشالا تأسیس کرد و هزاران تبتی را رهبری کرد که از او پیروی کردند.

برخی از حامیان دالایی لاما ادعا می‌کنند که اقدامات وی در این ویدئو که در ماه فوریه در شهر دارمشالا در شمال هند فیلم‌برداری شده است، تحت یک لنز غربی اشتباه تفسیر شده است.

نامدول لاگیاری، یک فعال تبتی در تبعید، دوشنبه در توییتر نوشت: «بیان احساسات و آداب امروز با هم ذوب شده و به وضوح غربی شده است. آوردن روایتی از فرهنگ‌ها، آداب و رسوم و تأثیر اجتماعی دیگر بر جنسیت و تمایلات جنسی برای تفسیر شیوه بیان تبتی شنیع است.

حادثه فوریه اولین بار نیست که این هشت ساله جنجال در سال های اخیر برانگیخته است.

او پس از مصاحبه‌ای در سال ۲۰۱۹ با بی‌بی‌سی عذرخواهی کرد، که طی آن گفت اگر یک دالایی لاما جانشین او شود، «باید جذاب‌تر باشد».

سال قبل، او پیشنهاد کرد که اروپا باید برای اروپایی‌ها حفظ شود، زیرا در مورد افزایش سطح پناهجویان آفریقایی که وارد این قاره می‌شوند صحبت می‌کند.