رهبران جهان برای دیدار با شی جین پینگ صف کشیده اند. آیا آمریکا باید نگران باشد؟


هنگ کنگ
CNN

شی جین پینگ یک زوج شلوغ داشته است از هفته ها

از اواخر ماه گذشته، رهبر چین میزبان روسای دولت‌ها و روسای دولت‌های اسپانیا، سنگاپور، مالزی، فرانسه و اتحادیه اروپا بوده است – سرعت غیرعادی از فعالیت‌های دیپلماتیک که در شرایطی رخ می‌دهد که کشورها به پکن نگاه می‌کنند، زیرا اقتصاد جهانی در پی بحران‌های اقتصادی جهان درگیر است. همه گیری و جنگ در اوکراین

روز جمعه، این فهرست افزایش یافت و شامل لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس‌جمهور برزیل شد، که انتظار می‌رود مجموعه‌ای از قراردادهای دوجانبه را با شی امضا کند – و مانند بسیاری از رهبران قبل از او، با امید به پیشرفت در جهت پایان دادن به جنگ روسیه وارد می‌شود. اوکراین.

اما برای شی، این درب گردان رهبران بازدیدکننده – که سفر را حتی در شرایطی که چین از محکوم کردن تهاجم روسیه امتناع کرده است – نیز فرصتی است تا دیدگاه خود را برای نظم جهانی که توسط قوانین آمریکا دیکته نشده است – و عقب نشینی در برابر تهدیدات درک شده، ابراز کند.

ناظران می گویند که این به ویژه برای رهبر چین در حال حاضر ضروری است.

سه سال دیپلماسی کاهش‌یافته به دلیل کنترل‌های سختگیرانه کووید-۱۹ چین همراه با چالش‌های اقتصادی، رقابت ریشه‌دار با ایالات متحده و افزایش نگرانی‌های اروپا در مورد سیاست خارجی پکن، شی را تحت فشار قرار داده است تا اقدام کند.

لی مینگجیانگ، دانشیار روابط بین‌الملل در دانشگاه فناوری نانیانگ سنگاپور، گفت: «(رهبران چین) معتقدند که اکنون زمان آن رسیده است که چین برنامه‌های استراتژیک خود را انجام دهد.

او گفت: “یک نتیجه بالقوه خوب تضعیف اتحادهای آمریکایی است… به همین دلیل است که ما شاهد تلاش های بسیار شدید پکن برای تلاش برای ثبات و بهبود روابط با کشورهای اروپایی و همچنین تلاش برای بهبود و تقویت همکاری با اقتصادهای نوظهور هستیم.” گفت.

در حالی که رهبران جهان علیرغم نگرانی‌های بین‌المللی درباره روابط رو به رشد چین و روسیه و ارعاب پکن از تایوان به پکن بازگشته‌اند، شی از فرصت استفاده کرده است تا مکالمات خود را با انتقاد پنهان از ایالات متحده و کلمات کلیدی که نشان دهنده دیدگاه خود شی در مورد چگونگی تغییر شکل قدرت جهانی است، بیان کند. .

شی در اواخر ماه گذشته در صحبت با لی هسین لونگ سنگاپور تاکید کرد که کشورهای آسیایی با هم باید “قاطعانه با قلدری، جداسازی یا قطع زنجیره های صنعتی و تامینی مخالفت کنند.” در حالی که او از انور ابراهیم، ​​نخست وزیر مالزی خواست تا «قاطعانه در برابر ذهنیت جنگ سرد و رویارویی بلوکی مقاومت کند».

در همان روز به پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا، او هشدار داد که “توسعه مناسب روابط چین و اتحادیه اروپا مستلزم حفظ استقلال استراتژیک اتحادیه اروپا” است.

پکن با ناراحتی نظاره گر جنگ در اوکراین است که ایالات متحده و متحدان اروپایی اش را به هم نزدیکتر کرده است. اکنون، تحلیلگران می گویند که نقش مهمی در مشارکت اقتصادی و بهره برداری از اختلافات بین کشورهای دو سوی اقیانوس اطلس دارد.

هنگامی که امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه هفته گذشته وارد پکن شد، شی چین و فرانسه را مقایسه کرد: شی گفت: هر دو “کشورهای بزرگ با سنت استقلال” و “حامیان قاطع دنیای چند قطبی” – یا جهانی بدون ابرقدرت مسلط

پس از یک روز ملاقات در پکن، شی با ماکرون در مرکز تجاری جنوبی گوانگژو ملاقات کرد تا یک گفتگوی “غیررسمی” را ادامه دهد – نوشیدنی چای و گوش دادن به ملودی های موسیقی سنتی چینی قبل از یک شام دولتی.

ماکرون که مدت‌ها از اروپا برای توسعه یک سیاست ژئوپلیتیکی مستقل و قابلیت‌های دفاعی که نیازی به اتکا به واشنگتن ندارد حمایت می‌کرد، به نظر می‌رسید که پذیرا باشد.

او بیانیه ای مشترک 51 ماده ای با چین منتشر کرد که در آن همکاری در زمینه هایی از انرژی هسته ای گرفته تا امنیت غذایی را تشریح کرد و به خبرنگارانی که با او سفر می کردند گفت که وقتی نوبت به رقابت آمریکا و چین می رسد، اروپا نباید «در بحران هایی گرفتار شود که مال ما نیست. بر اساس مصاحبه پولیتیکو، که آن را از ایجاد خودمختاری استراتژیک خود باز می دارد.

اظهارات ماکرون با واکنش های شدید در اروپا و ایالات متحده مواجه شده است، اما تحلیلگران می گویند که این اظهارات احتمالاً به عنوان یک پیروزی در پکن تلقی می شود.

ژان پیر کابستان، استاد علوم سیاسی در دانشگاه باپتیست هنگ کنگ، گفت: «هر چیزی که می تواند ایالات متحده را تضعیف کند، غرب را تقسیم کند و کشورها را به چین نزدیکتر کند، برای شی خوب است. از این رو، سفر ماکرون در پکن به عنوان یک پیروزی بزرگ تلقی می شود.

شی ممکن است برای یک پیروزی بالقوه دیپلماتیک دیگر در دیدار با لولا در روز جمعه آماده شود.

رهبر چپ‌گرای برزیل، که حدود دو دهه پیش در اولین دوره قدرت خود، رونق روابط تجاری چین و برزیل را آغاز کرد، با هیئتی از رهبران تجاری، فرمانداران ایالتی، نمایندگان کنگره و وزرا در سفر است و انتظار می‌رود مجموعه‌ای از آنها را ببندد. معاملات دوجانبه از کشاورزی و دامداری تا فناوری.

بازگشت لولا به قدرت در حال حاضر پویایی روابط چین و برزیل را تغییر می دهد، که شاهد لحظات پرتنشی در زمان رهبر سابق ژایر بولسونارو بود که لفاظی های ضد چین را پذیرفت.

لولا در حال حاضر سفر دولتی خود را در شانگهای با اشاره به همکاری برزیل و چین آغاز کرده است و در مراسم تحلیف دیلما روسف رئیس جمهور سابق برزیل به عنوان رئیس بانک توسعه جدید بریکس، بلوک اقتصادهای نوظهور برزیل، روسیه، هند و چین شرکت کرده است. و آفریقای جنوبی که یک گروه بندی قدرت جایگزین برای G7 با محوریت غرب ارائه می دهد.

لویزا دوارته، پژوهشگر مرکز مطالعات آمریکای لاتین و لاتین دانشگاه آمریکا در واشنگتن گفت: شی در لولا مشتاق بریکس، گشودگی نسبت به اصلاحات در سیستم حکمرانی جهانی و تمایل به اجتناب از همسویی خودکار با ایالات متحده خواهد یافت.

در همین حال، او با اشاره به دیدار رهبر برزیل در 10 فوریه از کاخ سفید، گفت: در عین حال، استقبال گرم مورد انتظار لولا در پکن “مقایسه با دیدار خسته کننده کمتر از 24 ساعته او از واشنگتن را افزایش می دهد.”

این نشست در آن زمان به عنوان یک ارتباط کلیدی از لولا که به تازگی افتتاح شده بود به ایالات متحده تلقی می شد.

دوارته گفت، اما پکن ممکن است از «فقدان قابل تحویل» از آن نشست استفاده کند تا «خود را به عنوان جایگزین جذاب‌تری برای همکاری دوجانبه قرار دهد».

رهبران جهان برای دیدار با شی جین پینگ صف کشیده اند.  آیا آمریکا باید نگران باشد؟

تهاجم روسیه به اوکراین که بر دیپلماسی در پکن نزدیک است.

برخی از رهبران – مانند ماکرون – شی، دوست نزدیک و شریک دیپلماتیک ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه را متحدی بالقوه می‌دانند که می‌تواند به سوق دادن پوتین به سمت صلح کمک کند.

اما روابط آنها همچنین باعث نگرانی شده است و مقامات آمریکایی در اوایل سال جاری هشدار دادند که چین در حال بررسی ارائه کمک های مرگبار به کرملین است – ادعایی که پکن آن را رد کرده است.

در حالی که فرانسه و چین در نشست خود با چندین نکته مرتبط با جنگ موافقت کردند – از جمله مخالفت با حمله به نیروگاه های هسته ای و حمایت از زنان و کودکان – ماکرون در نهایت شی جینپینگ را مجبور نکرد که روی کاغذ به هیچ موضعی که چین قبلاً علنا ​​نداشته است متعهد شود. گفت.

برزیل، پیش از سفر لولا، دیدگاه دیگری را ارائه کرده است: ایجاد – به قول وزیر خارجه این کشور – “گروهی از کشورهای میانجی” از جمله چین.

اما ناظران می‌گویند که چگونه پکن این ابتکارات را هدایت می‌کند، به یک نتیجه نهایی می‌رسد که به طور کامل با جاه‌طلبی‌های جهانی شی و جهان بینی او مرتبط است.

لی در سنگاپور گفت: «برای چین دشوار خواهد بود که به برخی از درخواست‌های آمریکایی‌ها یا اروپایی‌ها پاسخ مثبت دهد، زیرا انجام این کار خطر ناراحت کردن روس‌ها را به همراه خواهد داشت».

روسیه تنها قدرت بزرگی است که دیدگاه‌های (چین) زیادی در مورد اینکه جهان و نظام جهانی چگونه باید به نظر برسد و مسائل مختلف سیاسی چگونه باید انجام شود، دارد. روسیه برای چین غیرقابل جایگزین است.»

این نکته در برهه دیگری از دستور کار دیپلماتیک اخیر شی، برجسته شد: سفر او به مسکو در ماه مارس برای سفر دولتی خود – اولین سفر از زمانی که او در همان ماه وارد سومین دوره ریاست جمهوری شد.

و در حالی که دیپلماسی – و معاملات – چین در هفته گذشته ممکن است به شدت تحت تأثیر اپتیک این روابط قرار نگرفته باشد، تحلیلگران می گویند که نحوه مدیریت پکن در این مناقشه همچنان بر دیدگاه ها در مورد چین در سطح جهانی تأثیر می گذارد.

چونگ جا یان، دانشیار دانشگاه ملی گفت: تصورات در مورد نفوذ بالقوه شی بر پوتین “اهرمی را فراهم کرده است که به (شی) اجازه می دهد توجه زیادی را به خود جلب کند، و شاید مسافت پیموده شده و حمایتی را که در غیر این صورت از آن برخوردار نمی شد، بدست آورد. سنگاپور.

او گفت: «در نهایت، این آزمون به این نتیجه خواهد رسید که آیا شی واقعاً می‌تواند بر پوتین تأثیر واقعی بگذارد، به ویژه از نظر توقف جنگ».