قیمت نفت در یک سال دو برابر شده است. در اینجا دلیل آن است

ترامپ اقدامات اجرایی خط لوله نفت را امضا می کند

روز خوبی برای اوپک است.

داده های منتشر شده توسط کارتل نفتی روز دوشنبه نشان می دهد که اعضای آن تا حد زیادی از توافق کاهش تولید پیروی کرده اند.

این تاییدیه یک سال قابل توجه برای اوپک است که مجبور شد پس از کاهش قیمت ها به 26 دلار در هر بشکه در فوریه 2016، برنامه ای برای افزایش قیمت ها طراحی کند.

سقوط قیمت – به سطوحی که از سال 2003 مشاهده نشده بود – ناشی از ماه ها افزایش مازاد عرضه، کاهش تقاضا از سوی چین و تصمیم قدرت های غربی برای لغو تحریم های هسته ای ایران بود.

از آن زمان، بازار چرخش خیره کننده ای را تجربه کرده است، به طوری که قیمت نفت خام دو برابر شده و به 53.50 دلار در هر بشکه معامله می شود.

در اینجا نحوه همکاری تولیدکنندگان عمده نفت برای بالا بردن قیمت ها آمده است:

توافق اوپک

اوپک در ماه نوامبر با کاهش عمده تولید موافقت کرد تا بتواند مازاد عرضه جهانی نفت را مهار کند و از قیمت ها حمایت کند.

خبر معامله بلافاصله قیمت ها را 9 درصد افزایش داد.

پس از اینکه چندین تولیدکننده غیراوپک از جمله روسیه، مکزیک و قزاقستان به تلاش برای محدود کردن عرضه پیوستند، سرمایه‌گذاران حتی بیشتر خوشحال شدند.

مهمتر از همه، این معامله گیر کرده است. گزارش اوپک که روز دوشنبه منتشر شد نشان داد که اعضای آن – در بیشتر موارد – به تعهدات خود برای کاهش تولید عمل کرده اند. آژانس بین‌المللی انرژی موافقت می‌کند: پایبندی اوپک را برای ژانویه 90 درصد برآورد کرده است.

سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات متحده عربی، روز دوشنبه به CNNMoney گفت که نتایج حتی بهتر از آن چیزی بود که او انتظار داشت.

کاهش تولید در مجموع 1.8 میلیون بشکه در روز است و قرار است به مدت 6 ماه ادامه یابد.

مطالب مرتبط: اوپک یکی از عمیق ترین کاهش تولید خود را لغو کرده است

انتخابات 2016 بازار نفت افزایش یافت

سرمایه گذاران خوش بین هستند

توافق اوپک ماه ها طول کشید تا مذاکره شود و سرمایه گذاران واقعاً آن را دوست دارند. بر اساس گزارش اوپک، تعداد صندوق های تامینی و سایر سرمایه گذاران نهادی که روی قیمت های بالاتر شرط بندی می کنند، در ژانویه رکورد زد.

خوش بینی گسترده به افزایش قیمت ها کمک می کند.

تقاضای بالاتر

آخرین داده‌های اوپک و آژانس بین‌المللی انرژی نشان می‌دهد که تقاضای جهانی برای نفت در سال 2016 به دلیل رشد اقتصادی قوی‌تر، فروش بالاتر خودرو و هوای سردتر از حد انتظار در سه ماهه پایانی سال، بالاتر از حد انتظار بوده است.

قرار است تقاضا در سال 2017 بیشتر رشد کند و به طور متوسط ​​به 95.8 میلیون بشکه در روز برسد، در حالی که این میزان در سال 2016 94.6 میلیون بشکه در روز بود.

آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد که اگر اوپک به توافق خود پایبند باشد، مازاد نفت جهانی که سه سال است بازارها را تحت تأثیر قرار داده است، سرانجام در سال 2017 از بین خواهد رفت.

وزیر نفت عربستان: خوابم را با شیل از دست نمی دهم

بعدش چی؟

علیرغم رشد خیره کننده، تحلیلگران هشدار می دهند که قیمت ها ممکن است خیلی بالاتر نرود.

دلیل این امر این است که قیمت‌های بالاتر نفت احتمالاً تولیدکنندگان شیل آمریکایی را به بازار بازگرداند. بر اساس داده های بیکر هیوز، تعداد کل دکل های نفتی فعال در ایالات متحده در هفته گذشته به 591 رسید. این 152 بیشتر از یک سال پیش است.

بر اساس گزارش اوپک، ذخایر نفت خام آمریکا در ژانویه به حدود 200 میلیون بشکه بالاتر از میانگین پنج ساله خود افزایش یافت.

فیونا سینکوتا، تحلیلگر موسسه تحقیقاتی فیونا سینکوتا گفت: «این افزایش گسترده در ذخایر، نتیجه واکنش شدید تولیدکنندگان شیل آمریکا به عرضه است که در توافق اوپک نقشی نداشتند و در عوض از افزایش قیمت‌ها برای افزایش تولید استفاده می‌کردند». شاخص شهر

عرضه بیشتر می تواند بار دیگر اوپک را تحت فشار قرار دهد.

CNNMoney (لندن) اولین بار در 13 فوریه 2017 منتشر شد: 9:13 صبح به وقت شرقی