آخرین چیزی که اروپا به آن نیاز دارد: یک بحران بدهی دیگر یونان

منطقه یورو در مقابل اتحادیه اروپا: تفاوت چیست؟

این برای دژاوو چگونه است؟ بحران بدهی دیگری در اروپا در حال شکل گیری است.

یونان به طلبکاران اروپایی نیاز دارد تا پول نقدی را که در سال 2015 توافق شده بود، آزاد کنند تا بتواند بدهی خود را بازپرداخت کند، اما مقامات در اختلاف هستند. سرمایه گذاران شروع به نگرانی کرده اند و خواهان بازده بالاتر بدهی یونان هستند.

هشدار صندوق بین‌المللی پول مبنی بر اینکه بدهی یونان ناپایدار است و در مسیری «انفجاری» است، به این سردرگمی اضافه می‌شود، ارزیابی‌ای که از مشارکت صندوق در نجات جلوگیری می‌کند.

زمان بندی به سختی می تواند بدتر باشد. رهبران اروپایی چیزهای زیادی در ظرف خود دارند. انتخابات در هلند، فرانسه و آلمان نزدیک است. مذاکرات برگزیت ظرف چند هفته آینده آغاز خواهد شد.

با این حال، خطر سقوط یونان از یورو نیاز به توجه دارد. در اینجا دلیل کلیدی بودن چند هفته آینده است:

چکش برای سقوط

پول نقد یونان رو به اتمام است، اما باید به طلبکاران از جمله بانک مرکزی اروپا بازپرداخت کند. صورت‌حساب‌های عمده در ماه جولای سررسید می‌شوند.

اگر یونان نتواند پرداخت ها را انجام دهد، بدهی خود را نکول کرده و از منطقه یورو خارج خواهد شد.

در همین حال، آخرین کمک مالی آن – سومین کمک مالی از سال 2010 – عملا متوقف شده است. مواضع مذاکره‌ای بازیگران اصلی از زمان توافق برجام در ژوئن 2015، بیشتر از هر زمان دیگری فاصله دارد.

حتی در مورد اندازه مشکل پیش روی یونان نیز اختلاف نظر وجود دارد.

یرون دیسلبلوم، وزیر دارایی هلند که ریاست جلسات مقامات مالی ارشد منطقه یورو را بر عهده دارد، گفت: آخرین بررسی صندوق بین المللی پول از وضعیت بدهی یونان به طرز شگفت آوری بدبینانه بود. این تعجب آور است زیرا یونان در حال حاضر بهتر از آن چیزی است که در آن گزارش توضیح داده شده است.

من همهی آن را میخواهم

صندوق بین المللی پول، یونان و وام دهندگان به رهبری آلمان همگی اولویت های بسیار متفاوتی دارند. در اینجا چیزی است که هر کدام می خواهند:

صندوق بین المللی پول از یونان خواسته است تا تغییرات بلندپروازانه تری در اقتصاد خود از جمله اصلاحات بازار کار ایجاد کند. صندوق بین المللی پول در اولین بار در سال 2015 به سومین کمک مالی نپیوست زیرا بدهی یونان را پایدار نمی دانست. همچنان معتقد است که یونان بدون کاهش بدهی های عمده نمی تواند خود را حفظ کند.

طلبکاران اصلی یونان موافق هستند که آتن باید اصلاحات پیشنهادی صندوق بین المللی پول را اجرا کند. با این حال، آنها قاطعانه هرگونه کاهش بدهی را رد کرده اند، موضعی که مقامات مالی منطقه یورو روز سه شنبه تکرار کردند.

در همین حال، الکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان، هیچ نشانه ای از تسلیم شدن به خواسته ها برای اصلاحات بیشتر را نشان نمی دهد. او اصرار دارد که قبل از دادن هرگونه امتیاز جدید، نیاز به کاهش بدهی است.

این یک بن بست کلاسیک است و سرمایه گذاران تماشا می کنند تا ببینند کدام حزب اول چشمک می زند.

آتش را خاموش کن

نقطه عطف مهم بعدی، نشست وزرای دارایی منطقه یورو در 20 فوریه است – آخرین جلسه قبل از اینکه انتخابات آب های سیاسی اروپا را گل آلود کند. زمانی که رای دهندگان رای خود را به صندوق بیندازند، موافقت با کمک مالی بیشتر برای یونان سخت تر خواهد شد.

پس از آن، سررسید صورتحساب ها شروع می شود. یونان در اواخر آوریل حدود 1.4 میلیارد یورو و در ماه جولای 4.1 میلیارد یورو دیگر به بانک مرکزی اروپا پرداخت خواهد کرد.

سهام بالاست

انتظار می رود نرخ بیکاری در یونان در سال 2017 به بالای 21 درصد برسد. سرمایه گذاری بیش از 60 درصد کاهش یافته است و تولید از زمان بحران مالی بیش از 25 درصد کاهش یافته است. بافت اجتماعی کشور در حال فرسوده شدن است.

به گفته صندوق بین المللی پول، اگر طلبکاران اروپایی از کمک بیشتر خودداری کنند، بدهی یونان بدون توجه به سرعت رشد اقتصاد این کشور از کنترل خارج خواهد شد.

این تنها یک گزینه باقی می گذارد – کنار گذاشتن یورو.

تد مالوک، گزینه مورد انتظار رئیس جمهور ترامپ برای سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا، روز سه شنبه به تلویزیون یونان گفت که آینده منطقه یورو در 18 ماه آینده تعیین خواهد شد.

او گفت: “قطعاً اروپا وجود خواهد داشت، آیا منطقه یورو زنده می ماند، من فکر می کنم این یک سوال بسیار در دستور کار است.” فکر می کنم این بار باید بگویم که احتمال خروج یونان از یورو بیشتر است.

CNNMoney (لندن) اولین بار در 8 فوریه 2017 منتشر شد: 12:27 PM ET