Kebony 34 میلیون دلار جمع آوری می کند تا با استفاده از ضایعات مواد غذایی، چوب نرم پایدار مانند چوب سخت رفتار کند – TechCrunch

این نسبتاً ساده است: چوب نرم بسیار سریعتر – در جنگل های “پایدار” – نسبت به چوب های سخت رشد می کند. دومی اغلب در جنگل های قدیمی با تنوع زیستی مانند آمازون یافت می شود. بنابراین، اگر بتوانید رفتار چوب نرم را مانند چوب سخت انجام دهید، نه تنها به چوب پایدارتری برای ساخت و ساز دسترسی پیدا می کنید، بلکه از جنگل های چوب سخت نیز در برابر تخریب محافظت می کنید. به علاوه، مقدار زیادی از انتشار گازهای گلخانه ای را ذخیره می کنید.

این دلیلی است که پشت آن چیزی است که Kebony به آن دست یافته است. Kebony که خود را به عنوان یک “شرکت فناوری اصلاح چوب” معرفی می کند، اکنون 30 میلیون یورو (34 میلیون دلار) سرمایه به رهبری Jolt Capital و Lightrock جمع آوری کرده است. و اینکه چگونه این کار را انجام می دهد بسیار جذاب است.

Kebony با چوب های برداشت شده به طور پایدار شروع می شود، سپس آن چوب را با ضایعات حاصل از فرآیند تولید مواد غذایی مرتبط با نیشکر و ذرت اصلاح می کند. این شرکت می گوید که این می تواند به چوب یک ویژگی طولانی مدت بدهد که در واقع رفتار و ویژگی های چوب های سخت گرمسیری را منعکس می کند.

البته، از آنجایی که صنعت ساخت و ساز به طور فزاینده ای به دنبال مصالح ساختمانی سبزتر است، استفاده از این نوع مصالح بسیار منطقی است، بدون ذکر این واقعیت که ممکن است جنگل زدایی مناطق گرمسیری را کاهش دهد.

Kebony ادعا می‌کند که این روش، چوبی مانند کاج را به چوبی با ویژگی‌های «مقایسه، و در برخی موارد برتر، با چوب‌های سخت گرمسیری گرانبها» تبدیل می‌کند. همچنین می‌گوید که این فرآیند نسبت به درمان سنتی چوب بر اساس آغشته کردن به مواد نگهدارنده چوب برتری دارد.

دور مالی Kebony توسط Jolt Capital و Lightrock رهبری می شود. سهامداران قبلی، Goran، MVP، FPIM، PMV و Investinor به آن‌ها ملحق می‌شوند که دو نفر آخر در هیئت مدیره باقی خواهند ماند.

بازارهای اصلی Kebony اروپا و ایالات متحده هستند، جایی که قصد دارد گسترش یابد. ارزش بازار چوب اروپا در حدود 3 میلیارد یورو برای صنایع ساخت و ساز مسکونی و غیر مسکونی است.

نورمن ویلمسن، مدیر اجرایی Kebony گفت: “Kebony زیباترین و زیست‌محیطی‌ترین چوب موجود در بازار را با کیفیتی برتر تولید می‌کند که هم سازگار با محیط زیست و هم مقرون به صرفه است.”

بنیانگذاران Kebony: نورمن ویلمسن (مدیرعامل) و توماس ونهولم (CFO)

بنیانگذاران Kebony: نورمن ویلمسن (مدیرعامل) و توماس ونهولم (CFO)

Antoine Trannoy، شریک مدیر Jolt Capital اظهار داشت: “در Jolt Capital ما علاقه زیادی به شرکت های علم مواد داریم که از فناوری های ثبت شده خود برای ارائه محصولات پایدار استفاده می کنند. Kebony با بیش از 20 سال تحقیق و توسعه در فناوری چوب و فرآیندی کاملاً اثبات شده که به چوب‌های نرم کشت شده ویژگی‌های مطلوب چوب‌های گرمسیری سخت را می‌دهد، یکی از آنهاست.

کوین بون، شریک لایت راک، اضافه کرد: “کبونی در رقابت برای یک دنیای کربن زدایی شده با جاه طلبی برای پیشرو بودن در فناوری های اصلاح چوب کاملاً موقعیت دارد.”

Kebony می گوید در نیمه اول سال 2021 رشد درآمد 23 درصدی را در مقایسه با دوره مشابه در سال 2020 گزارش کرده است و EBITDA مثبت قوی دارد.

ویلمسن که طی تماسی با من صحبت می‌کرد، توضیح داد: «در واقع کاری که ما انجام می‌دهیم این است که چوب را آغشته کرده و در اتوکلاو قرار می‌دهیم. این امر دیواره های سلولی ساختار چوب را به طور دائم تغییر می دهد و به آن یک ویژگی دائمی تغییر می دهد که در واقع طول عمر چوب را افزایش می دهد.

من پرسیدم بله، اما چقدر مقیاس پذیر است؟

او گفت: «در واقع بسیار مقیاس پذیر است. ما در حال حاضر دو عملیات در حال اجرا داریم. ما اساساً طرحی برای افزایش بیشتر آن داریم.”

او گفت در مقایسه با مواد سنتی، مانند بتن و فولاد، ردپای کربن آنها «به طور قابل توجهی کمتر است. ما حدود 350 کیلو دی اکسید کربن در هر متر مکعب گازهای گلخانه ای داریم. اگر این را با مثلاً فولاد یا چوب‌های سخت سنتی مقایسه کنیم، حدود 10000 کیلو است. بنابراین ما بخش بسیار کمی از آن مواد دیگر هستیم.»