Replit، IDE مبتنی بر وب که یک رقیب GitHub Copilot را توسعه می‌دهد، ۱۰۰ میلیون دلار جمع‌آوری می‌کند.

سرمایه گذاران همچنان به پمپاژ پول برای فناوری هوش مصنوعی مولد ادامه می دهند. به عنوان مثال، Replit، یک استارت آپ IDE که یک ابزار مبتنی بر هوش مصنوعی تولید کننده کد به نام Ghostwriter را توسعه می دهد، این هفته نزدیک به 100 میلیون دلار (97.4 میلیون دلار) با ارزش گذاری 1.16 میلیارد دلاری پس از پول جمع آوری کرد.

آندرسن هوروویتز با مشارکت Khosla Ventures، Coatue، SV Angel، Y Combinator، Bloomberg Beta، Naval Ravikant، ARK Ventures و Hamilton Helmer دور را رهبری کرد – یک برنامه افزودنی سری B.

امجد مساد، بنیانگذار و مدیر عامل Replit در بیانیه ای گفت: «ما در ماموریت خود برای توانمندسازی یک میلیارد توسعه دهنده نرم افزار بی وقفه هستیم. تجربه محصول، گسترش خدمات ابری Replit و “محرک نوآوری” در هوش مصنوعی.

مساد ادامه داد: «هوش مصنوعی این آینده را نزدیک‌تر کرده است. “ما مشتاقانه منتظر گسترش پیشنهادات خود برای توسعه دهندگان حرفه ای هستیم.”

Replit مستقر در سانفرانسیسکو توسط برنامه نویسان امجد مساد، فارس مساد و طراح Haya Odeh در سال 2016 تأسیس شد. مساد قبل از ایجاد Replit در نقش های مهندسی در یاهو و فیس بوک کار می کرد، جایی که او ابزار توسعه نرم افزار را ساخت.

تکرار کنید

Replit یک IDE مبتنی بر وب برای توسعه نرم افزار ارائه می دهد.

Replit یک IDE آنلاین و مشترک ارائه می دهد که از طیف وسیعی از زبان های برنامه نویسی از جمله جاوا اسکریپت، پایتون، Go و C++ پشتیبانی می کند. با Replit، کاربران می‌توانند یک فضای کاری را با یک یا چند کاربر به اشتراک بگذارند و ویرایش‌های بی‌درنگ در بین فایل‌ها را ببینند، به یکدیگر پیام دهند و کد را با هم دیباگ کنند. فراتر از آن، کاربران می توانند پروژه ها را به اشتراک بگذارند، کمک بخواهند، از آموزش ها یاد بگیرند و از قالب ها استفاده کنند.

اما شاید ویژگی سرفصل آن Ghostwriter باشد، مجموعه‌ای از ویژگی‌هایی که توسط یک مدل هوش مصنوعی آموزش‌دیده بر روی کدهای عمومی ارائه شده است. Ghostwriter – بسیار شبیه به Copilot GitHub – می‌تواند پیشنهادات و کدهایی را با در نظر گرفتن اینکه کاربران تایپ می‌کنند و زمینه‌های دیگر از حساب‌هایشان، مانند زبان‌های برنامه‌نویسی که استفاده می‌کنند، ارائه دهد.

به نظر می‌رسد که Ghostwriter محرک رشد انفجاری اخیر Replit است که منجر به مشارکت با Google Cloud و پایگاه کاربری 22 میلیون توسعه‌دهنده شده است. اما مانند همه ابزارهای مولد هوش مصنوعی، با خطراتی همراه است – و عواقب قانونی بالقوه ای که هنوز به طور کامل در دادگاه اجرا نشده است.

مایکروسافت، GitHub و OpenAI در یک دادخواست دسته جمعی مورد شکایت قرار گرفته اند که آنها را متهم به نقض قانون کپی رایت با اجازه دادن به Copilot برای بازیابی بخش هایی از کد مجاز بدون ارائه اعتبار می کند. جدا از مسئولیت، برخی از کارشناسان حقوقی پیشنهاد کرده‌اند که هوش مصنوعی مانند Copilot می‌تواند شرکت‌ها را در معرض خطر قرار دهد اگر بخواهند ناخواسته پیشنهادهای دارای حق چاپ از این ابزار را در نرم‌افزار تولید خود بگنجانند.

مشخص نیست که آیا Ghostwriter نیز بر اساس کد دارای مجوز یا دارای حق چاپ آموزش دیده است. اما Replit اشاره می‌کند که کدی که Ghostwriter پیشنهاد می‌کند ممکن است حاوی رشته‌های «نادرست، توهین‌آمیز یا نامناسب» باشد.

این شامل کد ناامن است. بر اساس یک مطالعه اخیر در استنفورد، مهندسان نرم‌افزاری که از سیستم‌های هوش مصنوعی تولیدکننده کد استفاده می‌کنند، به احتمال زیاد آسیب‌پذیری‌های امنیتی در برنامه‌هایی که توسعه می‌دهند ایجاد می‌کنند. در حالی که این مطالعه به طور خاص Replit را مورد بررسی قرار نداده است، به این دلیل است که توسعه دهندگانی که از آن استفاده می کنند قربانی همان خواهند شد.

Replit کار خود را برای آن قطع کرده است، این همه گفتن است.