Xata یک سرویس پایگاه داده برای برنامه های بدون سرور است – TechCrunch

با Xata آشنا شوید ، یک استارتاپ جدید با پایگاه داده های مدیریت شده جدید. این شرکت پایگاه داده شما را برای شما اجرا می کند و آن را به یک API تبدیل می کند تا بتوانید آن را از برنامه بدون سرور خود پرس و جو کرده و به روز کنید. Xata 5 میلیون دلار کمک مالی جمع آوری کرده است. محصول آن هنوز برای پخش اولیه آماده نیست اما این شرکت جزئیات را به اشتراک می گذارد.

به نظر می رسد Xata برای وب سایت های Jamstack بسیار مناسب است. Jamstack روشی محبوب برای توسعه و استقرار وب سایت ها در مقیاس وسیع بوده است. بسترهای محبوب Jamstack شامل Netlify ، Vercel و Cloudflare Pages هستند.

برنامه های کاربردی بر روی یک شبکه جهانی حاشیه مستقر می شوند و بیشتر منطق توسط تماس های API اداره می شود. نتیجه یک وب سایت یا برنامه ای است که به سرعت بارگیری می شود و می تواند ترافیک زیادی را تحمل کند.

استقرار وب سایت Jamstack بسیار آسان است زیرا اغلب با مخزن Git شما محکم ادغام می شود. هنگامی که تغییرات کد را انجام می دهید ، سیستم عامل های بدون سرور از برنامه شما مراقبت می کنند. ادغام با ابزارهای توسعه دهنده مبتنی بر API نسبتاً بدون زحمت است و همچنین خودتان منطق را مدیریت نمی کنید.

به عنوان مثال ، استقرار وب سایت با محتوای ثابت و ماژول پرداخت Stripe به تلاش زیادی نیاز ندارد – Stripe سرورهای پرداخت را برای شما مدیریت می کند. اگر می خواهید از پایگاه داده زنده استفاده کنید و با آن تعامل داشته باشید ، کمی پیچیده تر می شود. نرم افزارهای سنتی پایگاه داده برای افزودن یک ردیف ، جستجو در چندین ردیف و یافتن داده ها به تماس های API در اینترنت متکی نیستند.

Xata بر پایگاه های داده تمرکز کرده است و می خواهد یکپارچه سازی پایگاه داده را با برنامه بدون سرور خود آسان تر کند. نیازی نیست از زیرساخت های اساسی مراقبت کنید زیرا Xata می تواند پایگاه داده را برای شما مقیاس بندی کند. لازم نیست نرم افزار را به روز کنید ، داده ها را به سرور جدید منتقل کنید و غیره.

پایگاه داده شما در چندین مرکز داده برای بهبود زمان پاسخگویی و افزونگی توزیع می شود. از انواع مختلف داده از جمله تصاویر پشتیبانی می کند. پس از آن ، تعامل با پایگاه داده مانند هر API RESTful موجود کار می کند.

این استارتاپ همچنین از استارتاپ های محبوب بدون کد مانند Airtable الهام می گیرد. می توانید پایگاه داده خود را در مرورگر وب باز کرده و مستقیماً از آنجا با داده های خود تعامل داشته باشید. به عنوان مثال ، می توانید نمای فعلی را فیلتر کنید ، داده ها را با استفاده از معیارهای خاصی مرتب کنید و درخواست API را که می توانید در کد خود استفاده کنید دریافت کنید.

اگر داده های زیادی در پایگاه داده خود ذخیره می کنید ، می توانید با استفاده از ویژگی جستجوی متن آزاد ، داده های خود را جستجو کنید. همچنین می توانید با ایجاد نمودارها و تجسم ها از Xata برای تجزیه و تحلیل استفاده کنید.

توانایی تعامل با داده های شما از طریق مرورگر وب مزیت رقابتی Xata است. بسیاری از شرکت ها به عنوان اولین پشتوانه خود برای نمونه اولیه یک پروژه جدید ، از Airtable استفاده می کنند. Xata می تواند به نسخه آماده تولید این مدل مدیریت داده Airtable-as-a-backend تبدیل شود.

دور 5 میلیون دلاری توسط Index Ventures رهبری شد. Operator Collective ، SV Angel ، X-Factor و firstminute capital نیز شرکت کردند. برخی از فرشتگان تجاری ، مانند شای بانون و اوری بونس از الاستیک ، نها نارخده از Confluent ، گیلرمو روچ از ورسل ، الاد گیل از Color Genomics و کریستین باخ و ماتیاس بیلمن از Netlify نیز سرمایه گذاری کردند.

این استارتاپ توسط مونیکا سربو ، که قبلاً مدیر مهندسی الاستیک بود ، تاسیس شد. بنابراین او احتمالاً یک یا دو مورد در مورد مقیاس بندی پایگاه داده می داند.

اعتبار تصویر: خطا