13 VC در مورد وضعیت سرمایه گذاری روباتیک در سال 2023 صحبت می کنند

رباتیک جذاب است موضوع. می تواند ناامید کننده نیز باشد. وقتی نزدیک به 15 سال پیش شروع به پوشش این فضا کردم، این حس وجود داشت که چیزی بزرگ در حال ظهور است، درست در بالای افق. اما رباتیک‌ها گروهی عمل‌گرا هستند که پروژه‌هایی را برای بیش از یک دهه آینده ارائه می‌کنند.

در سال‌های بعد، مواقعی وجود داشت که احساس می‌شد آن تیرک‌ها به عقب رانده می‌شوند. درست کردن این چیزها بسیار سخت است، و حتی سخت تر کردن سیستم ها در مقیاس قوی و قابل تکرار است.

اما شروع همه‌گیری چیزی را ارائه داد که واقعاً یک تغییر محسوس بود. از آنجایی که به همه کسانی که کارگر ضروری تلقی نمی‌شوند گفته شد که در خانه بمانند، کسب‌وکارها با مشکلی مواجه شدند: چگونه چراغ‌ها را روشن نگه دارند. مشکل مرتبط دیگری نیز پدیدار شد: نحوه تحویل کالا در مقیاس به افرادی که نمی‌توانند – یا نمی‌خواهند – خانه‌های خود را ترک کنند.

چیزی که شاید بسیاری از خارج از بخش متوجه نشدند این است که راه حل ها قبلاً اینجا بودند. تلاش بی پایان آمازون برای پیشی گرفتن از سایر نقاط جهان، با خرید Kiva در سال 2012، صنعت را به وجود آورد. در مارس 2020، شرکت‌هایی مانند Locus، 6 River Systems و Fetch خوشحال بودند که وارد عمل شده و به خودکارسازی انبارها کمک کنند.


ما در حال گسترش لنز خود هستیم و به دنبال سرمایه‌گذاران بیشتری برای شرکت در نظرسنجی‌های TechCrunch هستیم، جایی که از متخصصان برتر در مورد چالش‌های صنعتشان نظرسنجی می‌کنیم.

اگر سرمایه گذار هستید و می خواهید در نظرسنجی های آینده شرکت کنید، این فرم را پر کنید.


در همین زمان سرمایه گذاری ها روی رباتیک شروع شد. اکثر انبارها خودکار نیستند، بنابراین فضای زیادی برای رشد وجود دارد. مقوله هایی مانند ساخت و ساز، کشاورزی و مراقبت های بهداشتی، از جمله، بسیار به دنبال خودکارسازی بودند. هنگامی که کاهش سرعت VC شروع شد، رباتیک در یک حباب کوچک خوب بود، اگرچه حتی آن هم مصون نبود.

کندی سرمایه‌گذاری با ادامه مشکلات اقتصادی و سقوط اخیر بانک‌ها بیشتر اعتماد را متزلزل کرده است. رباتیک همیشه یک بخش دشوار برای سرمایه گذاران بوده است، به هر حال: به پول زیادی و تعهد مداوم نیاز دارد تا چیزها را در مقیاس به بازار عرضه کند. هر کسی که به دنبال کسب درآمد سریع است باید به هر قیمتی از این دسته بندی اجتناب کند.

با وجود همه اینها، رباتیک همچنان پر جنب و جوش و هیجان انگیز است و بدون شک آینده درخشانی از رشد تصاعدی پیش رو دارد. هیچ کس نمی تواند این دسته را به یک حباب تبلیغاتی متهم کند. آنطور که چیزهایی مانند رمزنگاری و هوش مصنوعی مولد وارد چرخه هایپ نشده است.

و منطقه خاکستری زیادی در اینجا وجود ندارد. این چیزی است که رباتیک‌ها در مورد روبات‌ها دوست دارند: آنها کار می‌کنند یا نمی‌کنند. چیزی که به طور مداوم و به طور فزاینده ای ثابت شده است این است که آنها کاملاً انجام می دهند.

چند سالی است که ما یک نظرسنجی از سرمایه‌گذاران روباتیک انجام داده‌ایم، اما مسلماً زمان بین آن‌ها مهم‌ترین سال‌ها برای این بخش بوده است. ما با 13 تا از برترین VCهای روباتیک صحبت کردیم تا در مورد اینکه این دسته کجاست و آینده چگونه است صحبت کردیم.

صحبت کردیم با:

 • میلو ورنر، شریک عمومی، موتور
 • آبه موری، شریک مدیریت Alley Robotics Ventures
 • کلی چن، شریک، DCVC
 • نیل مهتا، سرمایه گذار خطرپذیر، G2 Ventures
 • الیور کیون، مدیر عامل Intuitive Ventures
 • روهیت شارما، شریک، True Ventures
 • هلن گرینر، مشاور Cybernetix Ventures
 • کیرا نودلمن، شریک، Bee Ventures
 • داینا گریسون، یکی از بنیانگذاران و شریک عمومی، Construct Capital
 • پل ویلارد، شریک، گرپ
 • سیریل ابرسوایلر، شریک عمومی، SOSV
 • کلر دلونای، سرمایه گذار خصوصی
 • پیتر بارت، یکی از بنیانگذاران و شریک عمومی، Playground Global

میلو ورنر، شریک عمومی، موتور

سرمایه گذاری روباتیک نسبت به سال های گذشته چه تفاوتی دارد؟ همه گیری، کندی اقتصاد و بحران اخیر بانکی چه نقشی بر سرمایه گذاری های شما داشته است؟

نوآوری در رباتیک تا حدودی بالا رفته بود: قابلیت نوآوری به شدت مبتنی بر توانایی استارتاپ برای افزایش سرمایه بود. هر چه پول بیشتر باشد، رباتیک بهتر است. به Boston Dynamics فکر کنید. اما با رشد مدل‌های هوش مصنوعی چندوجهی، ما شاهد یک فرصت بزرگ برای چند منظوره شدن روباتیک هستیم، زیرا این مدل‌ها عقل سلیم را قادر می‌سازند و به آموزش کمی نیاز دارند. بهترین مثال برای این موضوع، ربات Google’s Palm-E است که یک ربات عمومی است که دستورات شفاهی را دریافت می کند. این فقط نوک نیزه است و روبات های ژنرالیست بسیار رایج تر می شوند.

داستان موفقیت بزرگ بعدی رباتیک پس از انبار/تحقق چیست؟

اساساً همه چیز در اطراف شما به یک ربات تبدیل می شود. ساده ترین مثال خودروهای خودران است. این ربات‌ها بسیار پیشرفته هستند و از سال 2018 به روی سواران باز شده‌اند. کمبود نیروی کار باعث رشد قابل توجهی در بخش‌های خدماتی از جمله خدمات نظافت، غذا و مراقبت خواهد شد.

در حالی که در حال حاضر راه‌حل‌های تک‌منظوره خودکار در این زمینه‌ها وجود دارد، ربات‌های عمومی‌تر در دهه آینده شروع به کار خواهند کرد.

استارت‌آپ‌های رباتیک از چه دسته‌هایی برخوردار هستند؟ بیشتر چه چیزی دوست داری ببینی؟

من دوست دارم ربات های بیشتری در خانه ببینم. من فکر می کنم یک فرصت واقعی برای یک ربات عمومی که در آشپزخانه پشتیبانی می کند وجود دارد. دیگ فوری همزن کجاست؟

بودجه دارپا/دفاع در سال 2023 چقدر برای این دسته ضروری است؟

حمایت بخش عمومی بسیار مهم خواهد بود. بخش خصوصی سریع ترین راه برای مقیاس است، اما بدون جهت است. بخش عمومی در ارائه جهت و تمرکز عالی است.

آیا روباتیک می تواند نقش اساسی در رسیدگی به تغییرات آب و هوا داشته باشد؟

کاملا. شما در حال حاضر شاهد اجرای روباتیک در سراسر کشاورزی هستید، از ربات‌هایی که به نگهداری محصول کمک می‌کنند، نیروی کار مکمل برای رفع کمبود نیروی کار، و ارائه ابزارها و فرآیندهایی که از نور خورشید خودکفا هستند و نیازی به شارژ مجدد ندارند.

یکی دیگر از زمینه‌هایی که رباتیک به تغییرات آب و هوایی کمک می‌کند، فعال کردن زباله‌ها و جریان‌های بازیافت دقیق‌تر و تمیزتر است. روبات‌ها شبکه ما را خودکار می‌کنند و امروزه، در اصل، کل منبع انرژی ما اساساً می‌تواند به عنوان یک ربات غول‌پیکر در نظر گرفته شود: یکپارچه‌سازی و غیرمتمرکز کردن تولید برق و حرکت سریع به سمت کنترل‌های خودکار هوشمند.

آیا رباتیک و اتوماسیون در درازمدت جایگزین مشاغل انسانی خواهند شد؟

بله، کاملاً، اما این بیشتر انسان ها را از کار آزاد می کند تا جایگزین کردن آنها. ما باید با هیجان به این موضوع نگاه کنیم. چالش سخت تر هدایت این بهره وری در جهت مثبت است. من دوست دارم ببینم که ما واقعاً وقت خود را صرف ساختن یک جامعه جهانی مثبت با رفاه در سراسر سیاره می کنیم

احساس شما در مورد مدل RaaS (رباتیک به عنوان یک سرویس) برای کسب درآمد از روبات ها چیست؟

این فقط یک سوال تامین مالی است. این فقط راه دیگری برای دریافت پول برای ارزشی است که تحویل می دهید. به Peloton فکر کنید: مردم آنها را اجاره می کنند، و بدون شرح بهتر، این یک ربات تمرین کننده است.

با پیروی از ربات‌های جاروبرقی، چقدر طول می‌کشد تا دسته‌های دیگر ربات‌های خانگی به جریان اصلی تبدیل شوند؟

این نزدیکتر از چیزی است که فکر می کنید. اکنون که نگرانی های ایمنی برطرف شده است، پذیرش بر اساس هزینه، سودمندی و ایجاد ارزش انجام می شود.

آبه موری، شریک مدیریت Alley Robotics Ventures

سرمایه گذاری روباتیک نسبت به سال های گذشته چه تفاوتی دارد؟ همه گیری، کندی اقتصاد و بحران اخیر بانکی چه نقشی بر سرمایه گذاری های شما داشته است؟

ما یک سال از سفر سرمایه گذاری رباتیک خود می گذریم. نرمال جدید تنها چیزی است که می دانم. مطمئناً ارزش‌گذاری‌ها در کنار ارزش‌گذاری فناوری کاهش یافته است و پایان ZIRP تأثیر گسترده‌ای بر سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز دارد. با این حال، ما در درازمدت نسبت به رباتیک خوشبین هستیم.