چین در بحبوحه عقب نشینی عمیق کسب و کار خصوصی، به اقدامات خارق العاده ای متوسل می شود تا کارآفرینان را آرام کند.


هنگ کنگ
CNN

پس از سال‌ها سرکوب‌های نظارتی و محدودیت‌های شدید کووید، کارآفرینان خصوصی در چین کم شور دولت چین برای بازگرداندن اعتماد خود به اقدامات شگفت‌انگیز متوسل می‌شود، اما این کمپین بیش از آنکه خوش‌بینی باشد، عصبیت را برانگیخته است.

استان هاینان، جزیره ای که پکن قصد دارد آن را به بزرگترین بندر تجارت آزاد جهان تبدیل کند، بسته گسترده ای از ابتکارات را ارائه کرد. در اواخر ماه گذشته قصد داشت از بخش خصوصی حمایت کند. بیشترین ابرو را بالا می آورد تعهدی از سوی دولت استانی مبنی بر اینکه تاجران خصوصی را هدف قرار ندهد بدون علت.

«برای آن دسته از کارآفرینانی که درگیر پرونده های جنایی هستند، [authorities] در صورت لزوم نباید آنها را دستگیر کرد، اگر لازم نیست آنها را تحت تعقیب قرار داد، در صورت لزوم نباید آنها را به زندان محکوم کرد. در بیانیه ای گفت. «اگر نیازی به ادامه بازداشت آنها نباشد، [authorities] باید آنها را به موقع آزاد کند یا اقدامات اجرایی را تغییر دهد [against them]”

محل ساخت بندر تجارت آزاد هاینان در مرکز استان هایکو، عکس در آوریل 2023

بسته شامل بیش از دوجین اقدام برای حمایت از صنعت خصوصی که بیش از 60 درصد تولید ناخالص داخلی چین و بیش از 80 درصد اشتغال را تشکیل می دهد.

دولت هاینان گفت که این اقدامات با هدف حفاظت از حقوق و منافع مشروع کارآفرینان خصوصی و ایجاد یک محیط قانونی “عادلانه و عادلانه” انجام شده است.

در عوض، این اعلامیه جنجال بزرگی را به صورت آنلاین و آفلاین ایجاد کرد. برخی از مردم این اقدام را در رسانه‌های اجتماعی “پوچ” انتقاد کردند، زیرا به این معناست که دولت مردم را به میل خود دستگیر کرده است و کارآفرینان اکنون می‌توانند از حقوق فراقانونی برخوردار شوند.

به جای رفع نگرانی در بین کارآفرینان و تشویق آنها به گفته تحلیلگران، بیانیه ای که بعداً بحث برانگیزترین وعده ها در آن حذف شد، برای ایجاد شغل و رشد اقتصادی، می تواند تأثیر معکوس داشته باشد. ممکن است باعث نگرانی بیشتر افراد تجاری در مورد مجازات خودسرانه شود.

ویلی لام، کارشناس ارشد بنیاد جیمز تاون، یک اندیشکده مستقر در واشنگتن، گفت: «دولت چین در تلاش است جزیره هاینان را به یک منطقه کاملاً باز تبدیل کند. با این حال، بیانیه مقامات هاینان بر ماهیت خودسرانه قوانین چین حتی در مورد کارفرمایان خصوصی چند میلیون یوانی تاکید دارد.

او خاطرنشان کرد: گزارش‌های مکرر از بازداشت کارآفرینان خصوصی به اتهامات مشکوک وجود دارد.

یکی از پرمخاطب ترین موارد مربوط به بائو فن، یک بانکدار سرمایه گذاری ستاره است که از فوریه ناپدید شده است.

بائو فن، بنیانگذار رنسانس چین، در 15 ژوئن 2016 عکس گرفته شده است

شرکت او، China Renaissance، گفته است که Bao است “همکاری در تحقیقات” توسط مقامات انجام می شود. اما داده است بدون جزئیات دیگر تحلیلگران معتقدند که او ممکن است درگیر شده باشد در سرکوب گسترده پکن ضد فساد در صنعت مالی این کشور.

اقدامات هاینان در زمان حساسی برای دومین اقتصاد بزرگ جهان انجام می شود که پس از سه سال کنترل شدید کووید-19 و سال ها سرکوب صنعت خصوصی، در مسیر بهبود شکننده ای قرار دارد.

رشد به ضعیف ترین سطح در دهه های اخیر کاهش یافته است. اعتماد کسب و کار پایین است و شرکت ها را نسبت به سرمایه گذاری یا استخدام محتاط می کند. نرخ بیکاری به ویژه در میان جوانان همچنان بالاست.

رهبران سیاسی چین، از جمله شی جین پینگ، تلاش کرده اند به سرمایه گذاران و کارآفرینان اطمینان دهند که سرمایه گذاری مجدد در این کشور بی خطر است.

ولی نیکلاس لاردی، کارشناس ارشد موسسه اقتصاد بین‌الملل پترسون (PIIE) گفت: «اظهارات به تنهایی اعتماد بخش خصوصی را باز نمی‌گرداند». اقداماتی مانند کاهش نقش [Chinese Communist] حزب در اقتصاد، بلندتر از کلمات صحبت خواهد کرد.»

وی خاطرنشان کرد که سرمایه گذاری خصوصی در چین در سال گذشته متوقف شد، در حالی که سرمایه گذاری دولتی افزایش یافت. او گفت، اما اولی کارآمدتر است و رشد اقتصادی بیشتری برای هر واحد سرمایه‌گذاری ایجاد می‌کند.

در هر صورت، به نظر می رسد که بخش خصوصی در سال جاری حتی بیشتر از این هم عقب نشینی کرده است.

بر اساس داده‌های رسمی، در ژانویه و فوریه، شکاف بین سرعت سرمایه‌گذاری دارایی‌های ثابت خصوصی و دولتی در مقایسه با سال گذشته بیشتر شد. سرمایه گذاری دولتی 10.5 درصد افزایش یافت در حالی که سرمایه گذاری خصوصی تنها 0.8 درصد افزایش یافت. در سال 2022، سرمایه گذاری دولتی 10.1 درصد افزایش یافت در حالی که سرمایه گذاری خصوصی افزایش یافت 0.9 درصد

Tianlei Huang، محقق و هماهنگ کننده برنامه چین در PIIE، گفت: «این نشان می‌دهد که با وجود بازگشایی کووید در چین و اطمینان‌های صوتی مکرر اخیراً از سوی مقامات، اعتماد در میان کارآفرینان خصوصی هنوز وجود ندارد.

مقامات چینی قول داده اند اقتصاد این کشور را که رشد کندی را نشان می دهد احیا کنند و واگن خوشامدگویی را برای مشاغل خارجی راه اندازی کرده اند. در ماه مارس، نخست‌وزیر جدید لی کیانگ متعهد شد که چین با قوانین تجارت جهانی همسو خواهد شد، با سرمایه‌گذاری خارجی رفتار برابری خواهد کرد و تجارت و سرمایه‌گذاری را با حذف کنترل‌های دولتی تسهیل خواهد کرد.

برخی از شرکت های غربی طعمه را گرفته اند. تسلا (TSLA) در این ماه اعلام کرد که یک کارخانه باتری جدید در شانگهای بسازد.

ایرباس اروپا (EADSF) از برنامه های خود برای ساخت دومین خط مونتاژ در شهر شمالی تیانجین برای دو برابر کردن ظرفیت تولید پرده برداری کرد.

به گفته تحلیلگران، اما بیشتر کارآفرینان و سرمایه گذاران، خارجی یا داخلی، همچنان می توانند از تمایل رئیس جمهور شی برای اولویت دادن به کنترل ایدئولوژیک بر اهداف اقتصادی منصرف شوند.

لام در بنیاد جیمزتاون گفت: «بیشتر تاجران خصوصی، به ویژه صاحبان شرکت‌های کوچک و متوسط، همچنان ترجیح می‌دهند به جای سرمایه‌گذاری بزرگ در بازاری که بر کنترل حزب تأکید می‌کند تا روحیه کارآفرینی، دروغ بگویند.

ماه گذشته، شی از بخش خصوصی خواست تا نقشی در تقویت رشد داشته باشد و قول داد که دولت هر زمان که با مشکل مواجه شود، حمایت خواهد کرد.

شی گفت: «ما همیشه شرکت‌های خصوصی و کارآفرینان خصوصی را افرادی در کنار خود می‌دانیم.

اما او همچنین پیشنهاد کرد که شرکت های خصوصی باید با این حکم هماهنگ شوند اولویت های حزب، مانند “وطن پرستی” و شرکت فعال در “تعهدات خیریه” – در راستای کمپین “شکوفایی مشترک” او.

“[Xi]استیو تسانگ، مدیر موسسه چین در دانشگاه SOAS لندن گفت، دولت مرکزی مردم و دولت هاینان خود را ضد تجارت نمی دانند.

او گفت: «در واقع، آنها خود را طرفدار کسب‌وکار می‌دانند، بر این اساس که کسب‌وکارها همگی مناقصه حزب کمونیست را انجام می‌دهند».

لام همچنین اشاره کرد که اظهارات اخیر توسط شی و تیمش بر وفاداری به حزب و “امنیت ملی” در مورد شکوفایی نیروهای بازار تاکید کرده بودند.

لام گفت: «در حالی که آنها به اطلاعات بیشتری از تجار خصوصی و خارجی نیاز دارند، تأکید بر صحت سیاسی بر توسعه اقتصادی آزاد و لجام گسیخته می تواند سرمایه گذاران بخش غیردولتی را هم در داخل چین و هم از خارج از کشور منصرف کند.»