حمله کیشیدا: پلیس به خانه مظنون یورش برد زیرا نخست وزیر ژاپن وعده داد که نشست جی 7 ایمن خواهد بود


توکیو/هنگ کنگ
CNN

پلیس به خانه مردی که مظنون به پرتاب مواد منفجره در نزدیکی نخست وزیر ژاپن فومیو کیشیدا بود، یورش برد، زیرا رهبر این کشور قول داده بود که حداکثر امنیت را برای ایمن نگه داشتن شخصیت های جهانی در جریان نشست های G7 در کشور در ماه آینده تضمین کند.

کیشیدا مجبور شد سخنرانی روز شنبه را ترک کند که یک بمب کوچک به سمت او پرتاب شد، در حالی که او برای نامزد انتخابات میان‌دوره‌ای حزب حاکم در شهر بندری واکایاما در غرب ژاپن تبلیغات می‌کرد.

این حمله 9 ماه پس از مرگ شینزو آبه، نخست وزیر پیشین، پس از تیراندازی در یک گردهمایی سیاسی توسط مردی با استفاده از اسلحه دست ساز در یک ترور انجام شد که ژاپن را تکان داد و انتقادهایی را در مورد وجود امنیت کافی برانگیخت.

پلیس به سی ان ان گفت که بازرسانی که حمله روز شنبه را بررسی می کنند، خانه مظنون، ریوجی کیمورا 24 ساله، در شهر کاوانیشی در استان هیوگو را در اوایل صبح یکشنبه بازرسی کردند.

پلیس تایید کرد که دو لوله استوانه ای در صحنه انفجار پیدا شده است که یکی منفجر شده و دیگری بدون استفاده بوده است. همچنین از متهم مقداری پودر، ابزار، رایانه، موبایل و تبلت کشف و ضبط شد.

رادیو تلویزیون عمومی NHK گزارش داد که آنها همچنین بیش از 10 جعبه مقوایی را که گمان می رود حاوی مواد مربوطه است در عملیاتی که اندکی پس از ساعت 9 صبح به وقت محلی به پایان رسید، خارج کردند.

فیلم‌های ویدئویی دراماتیک حمله نشان می‌دهد که یک استوانه نقره‌ای که به سمت کیشیدا پرتاب می‌شود، روی زمین غلت می‌خورد، به‌عنوان محافظ، سپس با لگد تلاش می‌کرد تا شی را از نخست‌وزیر دور کند و از یک تخته محافظ برای محافظت از او استفاده کرد. زمانی که مردی قبل از دستگیری قصد فرار داشت، در میان جمعیت غوغایی برپا شد. چند ثانیه بعد یک انفجار شدید دود ایجاد کرد.

این مرد به ظن ممانعت اجباری از تجارت در صحنه دستگیر شد و برای بازجویی به ایستگاه پلیس واکایاما غرب منتقل شد. در ژاپن، “ممانعت اجباری تجارت” جرم است – “ممانعت از تجارت دیگران به زور”. مجازات آن تا سه سال زندان و جریمه 500000 ین (حدود 3735 دلار) است.

افسران پلیس ورود به بندر سایکازاکی در واکایاما را محدود می کنند، جایی که مردی درست قبل از اینکه نخست وزیر فومیو کیشیدا قرار بود در 15 آوریل 2023 برای یک نامزد حزب حاکم محلی سخنرانی کند، مواد منفجره را پرتاب کرد.

در حالی که کیشیدا بدون هیچ آسیبی تخلیه شد، این حمله موجی از دژاوو را به دلیل ترور آبه در طی یک سخنرانی مبارزاتی در شهر غربی نارا ایجاد کرد. مرگ آبه ملتی را که به ندرت با خشونت سیاسی و اسلحه مرتبط است، وحشت زده کرد.

کیشیدا روز یکشنبه گفت که برای تشکر از انجمن ماهیگیران محلی در واکایاما که به ایمن کردن مظنون قبل از دستگیری توسط پلیس کمک کردند، تماس گرفت.

نخست وزیر ژاپن گفت: ژاپن باید هر کاری را برای اطمینان از ایمنی انجام دهد، زیرا مقامات خارجی برای نشست های G7 که از 19 تا 21 می در هیروشیما برگزار می شود، جمع می شوند.

کیشیدا روز یکشنبه گفت: «ژاپن به عنوان یک کل باید تلاش کند تا حداکثر امنیت را در تاریخ اجلاس (ماه آینده در هیروشیما) و دیگر گردهمایی‌های مقامات از سراسر جهان فراهم کند.

اظهارات وی در حالی بیان شد که وزرای خارجه گروه 7، از جمله آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، مذاکرات سه روزه خود را در شهر مرکزی ژاپن در کارویزاوا، استان ناگانو آغاز کردند.