صندوق بین‌المللی پول: بحران بانکی خطرات را افزایش می‌دهد و چشم‌انداز اقتصاد جهانی را ضعیف می‌کند


لندن
CNN

در آغاز سال، اقتصاددانان و رهبران شرکت ها ابراز خوش بینی کردند که رشد اقتصاد جهانی ممکن است به اندازه ترسیده بودند تحولات مثبت شامل بازگشایی چین، نشانه هایی از انعطاف پذیری در اروپا و کاهش قیمت انرژی بود.

اما یک بحران در بخش بانکی که در ماه گذشته ظاهر شد حساب را تغییر داده است. صندوق بین‌المللی پول با اشاره به افزایش اخیر نوسانات بازار مالی، پیش‌بینی‌های خود را برای اقتصاد جهانی کاهش داد.

صندوق بین‌المللی پول اکنون پیش‌بینی می‌کند رشد اقتصادی از 3.4 درصد در سال 2022 به 2.8 درصد در سال 2023 کاهش یابد. برآورد آن در ژانویه 2.9 درصد در سال جاری بود.

این سازمان در آخرین گزارش خود اعلام کرد: «نااطمینانی زیاد است و تا زمانی که بخش مالی ناآرام باقی بماند، موازنه ریسک‌ها به شدت به سمت نزولی تغییر کرده است».

ترس از اقتصاد چشم انداز به دنبال شکست بانک سیلیکون ولی و سیگنچر بانک، دو وام دهنده منطقه ای ایالات متحده در ماه مارس، و از دست دادن اعتماد به بانک بسیار بزرگتر Credit Suisse (CS) که در یک نجات تحت حمایت دولت به رقیب UBS فروخته شد، افزایش یافته است. معامله.

از قبل، اقتصاد جهانی با پیامدهای تورم بالا و مداوم، افزایش سریع نرخ بهره برای مبارزه با آن، افزایش سطح بدهی و جنگ روسیه در اوکراین دست و پنجه نرم می کرد.

اکنون نگرانی ها در مورد سلامت صنعت بانکداری نیز به این لیست می پیوندد.

صندوق بین‌المللی پول گفت: «این نیروها اکنون تحت تأثیر نگرانی‌های جدید ثبات مالی قرار گرفته‌اند و در تعامل با آن‌ها هستند. ”

انتظار می‌رود تورم جهانی که به گفته صندوق بین‌المللی پول «بسیار چسبنده‌تر از پیش‌بینی‌ها» بود، از 8.7 درصد در سال 2022 به 7 درصد در سال جاری و به 4.9 درصد در سال 2024 کاهش یابد.

سرمایه گذاران به دنبال آسیب پذیری های بیشتری در بخش مالی هستند. در همین حال، وام دهندگان ممکن است برای حفظ وجوه نقدی که ممکن است برای مقابله با یک محیط غیرقابل پیش بینی نیاز داشته باشند محافظه کارتر شوند.

این امر دسترسی کسب‌وکارها و خانوارها را سخت‌تر می‌کند و بر تولید اقتصادی در طول زمان تأثیر می‌گذارد.

صندوق بین‌المللی پول که این هفته میزبان نشست بهار خود در کنار بانک جهانی است، گفت: شرایط مالی سخت‌تر شده است که در صورت تداوم، احتمالاً منجر به کاهش وام‌دهی و فعالیت خواهد شد.

صندوق بین‌المللی پول هشدار داد اگر شوک دیگری به سیستم مالی جهان منجر به وخامت شدید شرایط مالی شود، رشد جهانی ممکن است در سال جاری به یک درصد کاهش یابد. این به معنای «درآمد سرانه تقریباً راکد» است. گروه احتمال وقوع این اتفاق را در حدود 15 درصد قرار دهید.

صندوق بین المللی پول اذعان کرد که پیش بینی در این شرایط دشوار است. در این بیانیه آمده است: “مه در سرتاسر چشم انداز اقتصادی جهان غلیظ شده است.”

و هشدار داد که رشد ضعیف احتمالا برای سالها ادامه خواهد داشت. با نگاهی به آینده تا سال 2028، رشد جهانی 3 درصد تخمین زده می شود که پایین ترین پیش بینی میان مدت از سال 1990 است.

صندوق بین‌المللی پول با اشاره به تصمیم بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا، تنش‌های اقتصادی بین ایالات متحده و چین و حمله روسیه به اوکراین، گفت که این کندی تا حدی به زخم‌های ناشی از همه‌گیری، پیری نیروی کار و چندپارگی ژئوپلیتیک مربوط می‌شود.

صندوق بین‌المللی پول همچنین گفت که نرخ‌های بهره در اقتصادهای پیشرفته احتمالاً پس از پایان دوره تورم بالا به سطح قبل از همه‌گیری باز می‌گردد.

پیش‌بینی این سازمان برای رشد جهانی در سال جاری اکنون به پیش‌بینی بانک جهانی نزدیک‌تر است. به گزارش رویترز، دیوید مالپاس، رئیس مستعفی بانک جهانی، دوشنبه به خبرنگاران گفت که این گروه اکنون شاهد افزایش 2 درصدی تولید در سال 2023 بوده است که از 1.7 درصد پیش بینی شده در ژانویه افزایش یافته است.

در گزارش جداگانه‌ای که روز سه‌شنبه منتشر شد، صندوق بین‌المللی پول گفت در حالی که افزایش سریع نرخ‌های بهره بانک‌ها و سایر شرکت‌های مالی را تحت فشار قرار داده است، تفاوت‌های اساسی با بحران مالی جهانی در سال ۲۰۰۸ وجود دارد.

اکنون بانک ها سرمایه بسیار بیشتری دارند تا بتوانند در مقابل شوک ها مقاومت کنند. آنها همچنین به دلیل مقررات سختگیرانه تر، وام های پرخطر را محدود کرده اند.

در عوض، صندوق بین‌المللی پول به شباهت‌های بین آخرین آشفتگی بانکی و بحران پس‌انداز و وام ایالات متحده در دهه 1980 اشاره کرد، زمانی که مشکلات در موسسات کوچکتر به اعتماد به سیستم مالی گسترده‌تر لطمه زد.

صندوق بین‌المللی پول در وبلاگی بر اساس این گزارش اشاره کرد که تا کنون، سرمایه‌گذاران «سناریوی نسبتاً خوش‌بینانه‌ای را قیمت‌گذاری می‌کنند» و افزود که دسترسی به اعتبار در حال حاضر بیشتر از ماه اکتبر بوده است.

صندوق بین المللی پول گفت: «در حالی که فعالان بازار احتمال رکود را بالا می بینند، آنها همچنین انتظار دارند عمق رکود کم باشد».

با این حال، این انتظارات می توانند به سرعت از بین بروند. این گروه در وبلاگ نوشت، برای مثال، اگر تورم بیشتر افزایش یابد، برای مثال، سرمایه گذاران می توانند قضاوت کنند که نرخ بهره برای مدت طولانی تری بالاتر خواهد ماند.

آن‌گاه خاطرنشان کرد: استرس‌ها می‌توانند دوباره در سیستم مالی ظاهر شوند.

صندوق بین المللی پول گفت که این نیاز به اقدام قاطع توسط سیاست گذاران را تقویت می کند. این سازمان با اشاره به نیاز در بسیاری از کشورها به برنامه‌های قوی‌تر برای از بین بردن بانک‌های ورشکسته و نیاز به طرح‌های قوی‌تر برای از بین بردن بانک‌های ورشکسته، خواستار رفع شکاف‌های نظارتی و مقرراتی شد که «به یکباره برطرف شوند». بهبود برنامه های بیمه سپرده

– اولسیا دمیتراکووا در این گزارش مشارکت داشت.