اسناد لو رفته پنتاگون تصویری از مقامات اطلاعاتی ایالات متحده در حال تماشای چین را ارائه می دهد


هنگ کنگ
CNN

مجموعه‌ای از اسناد بسیار محرمانه پنتاگون که در هفته‌های اخیر در یک رخنه امنیتی بزرگ به صورت آنلاین به بیرون درز کرده است، جمع‌آوری اطلاعات آمریکا در مورد شرکای کلیدی، دشمنان و رقبای خود – از جمله چین را نشان می‌دهد.

بسیاری از اسناد مربوط به میدان نبرد در اوکراین و تلاش های جنگی روسیه است و برخی از آنها میزان نفوذ ایالات متحده به وزارت دفاع روسیه و سازمان مزدور روسی واگنر را نشان می دهد.

اما تعداد انگشت شماری از اسناد – که تنها تصویری از جمع آوری اطلاعات ایالات متحده را ارائه می دهد – همچنین نشان می دهد که برخی از مقامات دفاعی اطلاعاتی در حال جمع آوری درباره چین هستند، کشوری که واشنگتن آن را “جدی ترین چالش طولانی مدت برای نظم بین المللی” می داند.

سی ان ان 53 سند فاش شده را بررسی کرده است که به نظر می رسد همه آنها بین اواسط فوریه تا اوایل مارس تهیه شده اند.

بسیاری از اسناد، که مقامات آمریکایی می گویند معتبر هستند، دارای علامت هایی بودند که نشان می داد توسط بازوی اطلاعاتی ستاد مشترک موسوم به J2 تهیه شده است و به نظر می رسد اسنادی مختصر باشد.

اسناد بررسی شده توسط CNN حاوی ارجاعات بیشتری نسبت به چین به فعالیت های روسیه است، اما حاوی اطلاعاتی در مورد جمع آوری اطلاعات ایالات متحده در مورد فعالیت های پکن، به ویژه در رابطه با نگرانی های ایالات متحده در مورد دخالت احتمالی چین در جنگ در اوکراین است.

یکی از اشاره‌های کلیدی به چین در اطلاعات به نگرانی دیرینه آمریکا مربوط می‌شود که چین – یک شریک استراتژیک نزدیک روسیه – از تلاش‌های جنگی کرملین در اوکراین حمایت می‌کند.

مدخلی در یک سند می گوید که چین می تواند از حملات اوکراین به اهدافی در عمق روسیه «به عنوان فرصتی برای معرفی ناتو به عنوان متجاوز» استفاده کند و اگر حملات را مهم بداند ممکن است کمک های خود به روسیه را افزایش دهد.

در این سند آمده است: «اگر حملات اوکراین به مکانی با ارزش استراتژیک بالا برخورد کند یا به نظر برسد که رهبران ارشد روسیه را هدف قرار دهد، چین قوی‌تر پاسخ خواهد داد و به احتمال زیاد مقیاس و دامنه تجهیزاتی را که مایل است به روسیه ارائه دهد، افزایش خواهد داد.»

احتمالاً پکن یک حمله مهم اوکراینی که در آن از سلاح های ایالات متحده یا اعضای ناتو استفاده می شود به عنوان “نشان دهنده این است که واشنگتن مسئول مستقیم تشدید درگیری است” و احتمالاً می تواند “توجیه بیشتر چین برای ارائه کمک های مرگبار به روسیه” باشد. سند گفت.

مقامات ایالات متحده بارها و علناً به پکن در مورد کمک رسانی به روسیه برای تلاش های جنگی هشدار داده اند – و اوایل سال جاری گفتند که چین در حال بررسی ارائه کمک های مرگبار به کرملین است.

ایالات متحده و متحدانش نگفته اند که چین چنین کمکی را ارائه کرده است و پکن این ادعا را رد کرده است. با این حال، طی سال گذشته روابط اقتصادی با روسیه را تقویت کرده است. CNN برای اظهار نظر با وزارت امور خارجه چین تماس گرفته است.

مقامات ایالات متحده قبلاً در مورد عدم تمایل به دادن سیستم های موشکی دوربرد اوکراین به دلیل ترس از استفاده کیف از آنها برای حمله به داخل روسیه اظهار نظر کرده بودند. اوکراین متعهد شده است که از سلاح های ارائه شده توسط ایالات متحده برای این کار استفاده نکند.

اوکراین معمولاً در مورد سؤالات مربوط به دخالت خود در تعداد محدودی از حملاتی که از زمان آغاز جنگ در داخل روسیه یا کریمه تحت اشغال روسیه رخ داده است، اظهار نظر نمی کند.

وزارت امور خارجه چین روز چهارشنبه در یک نشست مطبوعاتی منظم به سؤالی درباره اسناد فاش شده پاسخ داد و گفت گزارش‌های رسانه‌ها در مورد آنها نشان می‌دهد که ایالات متحده نظارت غیرممکن و مخفیانه بر سایر کشورها از جمله متحدانش انجام می‌دهد.

وانگ ونبین، سخنگوی این سازمان گفت: «ایالات متحده باید این موضوع را برای جامعه بین‌المللی توضیح دهد.

ارجاعات اضافی به چین در اسناد نشان می دهد که ایالات متحده بر توسعه تسلیحات و فعالیت های دریایی چین نظارت دارد.

یکی از آزمایشات پروازی 25 فوریه یک DF-27 “توسعه ای” را یادداشت می کند، که آن را به عنوان یک وسیله نقلیه سرخورده مافوق صوت چند منظوره کلاس موشک های بالستیک میان برد توصیف می کند. در این سند آمده است که این سلاح «احتمال زیادی» برای نفوذ به دفاع موشکی آمریکا دارد.

به گفته کارشناسان، موشک‌هایی با وسایل نقلیه مافوق صوت برای پرواز بیش از پنج برابر سرعت صوت طراحی شده‌اند و می‌توانند در حین پرواز مانور دهند و به گفته کارشناسان، سرنگونی آنها تقریبا غیرممکن است. چین به عنوان یکی از پیشرفته ترین برنامه های توسعه تسلیحات مافوق صوت در جهان شناخته می شود.

مدخل دیگری شامل یادداشت‌هایی درباره استقرار اخیر نیروی دریایی ارتش آزادی‌بخش خلق است، که در سند یادداشت می‌شود که اولین باری بود که کشتی تهاجمی حامل هلیکوپتر یوشن LHA-31 در یک منطقه گسترده قرار گرفت.

اسناد دیگر حاکی از آن است که ایالات متحده در حال جمع آوری اطلاعات در مورد نحوه تعامل سایر کشورها با چین با استفاده از اطلاعات سیگنال است.

اطلاعات سیگنال شامل ارتباطات رهگیری شده است و به طور گسترده توسط آژانس امنیت ملی به عنوان “اطلاعات مشتق شده از سیگنال ها و سیستم های الکترونیکی مورد استفاده توسط اهداف خارجی، مانند سیستم های ارتباطی، رادارها، و سیستم های تسلیحاتی” تعریف می شود.

یکی از اسناد منسوب به یک گزارش اطلاعاتی سیگنال نشان می‌دهد که وزارت خارجه اردن در اواخر فوریه برنامه‌ریزی کرد تا پکن را در مورد علاقه‌اش به ادامه روابط اقتصادی اطمینان دهد، پس از اینکه گزارش شد پکن از عدم مشارکت شرکت‌های چینی در گسترش شبکه 5G این کشور شکایت کرد.

یکی دیگر گفت نیکاراگوئه در حال مذاکره با یک شرکت چینی برای ساخت یک بندر آب های عمیق در سواحل کارائیب است و این اطلاعات را به اطلاعات سیگنالی نسبت می دهد.

این گزارش همچنین بدون ارائه منبعی گفت که نیکاراگوئه “احتمالاً پیشنهاد دسترسی دریایی پکن را در ازای سرمایه گذاری اقتصادی در نظر خواهد گرفت.” چین می‌افزاید که تمایلی به دستیابی به پایگاه‌های خارجی یا دسترسی نظامی در این کشور ندارد.

وزارت دادگستری گفته است که در حال بررسی چگونگی انتشار این اسناد در سایت های رسانه های اجتماعی است.

وزارت دفاع ایالات متحده در بیانیه‌ای در آخر هفته اعلام کرد که به بررسی و ارزیابی اعتبار اسناد ادامه می‌دهد و در عین حال از تلاش‌های بین سازمانی برای ارزیابی تأثیر آنها بر ایالات متحده و متحدان و شرکای آن دفاع می‌کند.